Seimui pradėjus darbus brėkšta nauja Vyriausybė

Publikuota: 2016-11-15
Naujuoju Seimo pirmininku tapęs valstietis-žaliasis Viktoras Pranckietis pažadėjo būti „virš partinių ambicijų“.  Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Naujuoju Seimo pirmininku tapęs valstietis-žaliasis Viktoras Pranckietis pažadėjo būti „virš partinių ambicijų“. Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.

Aštuntasis po nepriklausomybės atkūrimo Seimas, kuriame dominuoja Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) atstovai, susirinko į pirmąjį posėdį, prisiekė ir išsirinko vadovą. Dabar laukia naujos Vyriausybės suformavimas. Ją valstiečiai-žalieji sudarys su socialdemokratais.

Vakar nuo ryto Seimo rūmai buvo perpildyti politikos naujokų: į 2016–2020 m. kadencijos Seimą buvo išrinkta beveik aštuonios dešimtys asmenų, iki šiol niekada nebuvusių tautos atstovais. Seimo senbuviai mielai padėjo neretai rūmų koridoriuose ir tarp gausybės kabinetų durų pasimetusiems „pradinukams“.

Bet vidurdienį visi be išimties 141 išrinktieji Seimo nariai susėdo istorinėje Kovo 11-osios salėje, kur prasidėjo pirmasis naujojo parlamento posėdis. Sulig jo darbo pradžia baigėsi 2012 m. išrinktojo Seimo įgaliojimai.

Pirmajam posėdžiui pirmininkavo vyriausias amžiumi išrinktasis Seimo narys – bemaž 76-erių „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Juozas Imbrasas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Posėdžio pradžioje į susirinkusiuosius kreipėsi prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji palinkėjo parlamentarams nenuvilti rinkėjų: „Jūs galite prisidėti prie politinės sistemos virsmo iš uždaros ir vis dar nomenklatūrinės į skaidrų, atvirą ir žmonėms atstovaujantį modernų parlamentarizmą. Tūkstančiams Lietuvos piliečių būtent jūs, naujasis Seimas, tapote nauja viltimi. Jie rinkosi tikėdami, kad politinė elgsena keisis: supratimas pakeis abejingumą, atsakomybė – savanaudiškumą, profesionalumas – neišmanymą, o neveiklumą pakeis ryžtinga politika.“

Daugiau kaip tris valandas truko naujojo Seimo narių priesaikos maratonas. Priesaiką priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, jis įspėjo, kad „priesaikos nedavimas arba davimas su išlygomis reiškia, kad išrinktasis Seimo narys nėra įgijęs tautos atstovo įgaliojimų“.

Siurprizo nebuvo

Vėliau posėdis persikėlė į tradicinę plenarinių posėdžių salę. Bus paskelbta apie šešių partinių frakcijų sudarymą, didžiausia jų – VŽS frakcija. Vos pora parlamentarų nepriklauso jokioms frakcijoms, todėl jie priskirti vadinamajai Mišriajai Seimo narių grupei.

Valdančiąją daugumą sudarys VŽS ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovai Seime. Kartu šios abi frakcijos turi 78 mandatus iš 141.

Tęsinys po lentele

infogr.am::f6c8fa5b-68eb-440e-8fd1-6eed7d22f937

Visi be išimties valdantieji pasirašė pareiškimą, kuriuo į naujuosius Seimo pirmininkus iškeltas VŽS atstovas Viktoras Pranckietis. 27-i opozicijai priklausantys parlamentarai iškėlė Eugenijaus Gentvilo, vieno iš Liberalų sąjūdžio vadovų, kandidatūrą.

Kalbėdamas iš Seimo tribūnos p. Pranckietis vengė atsakyti į konkrečius parlamentarų klausimus ir tikino, kad stengsis „nebūti tik vienos partijos ar valdančiosios koalicijos atstovu, siekdamas suvienyti ir tinkamai atstovauti visam Seimui“. Jis taip pat tvirtino, kad dės pastangas pakelti Seimo prestižą visuomenėje ir „daugelį klausimų išspręsti ne skandalingais ginčais, bet bendru sutarimu“.

Ponas Gentvilas buvo kiek konkretesnis ir priminė, kad jau yra Seimo senbuvis, todėl žinąs „kaip veikia visas šis didelis ir sudėtingas mechanizmas“. Vis dėlto liberalas pripažino, kad būtų „labai nustebęs, jeigu pavyktų laimėti Seimo pirmininko poziciją, nes visi supranta, kad dabar politinė situacija yra palanki kitam kandidatui“.

Net ir Ramūnas Karbauskis, valstiečių-žaliųjų lyderis, pokalbyje su VŽ vakar vakare pareiškė: „Pamatysite, už mūsų kandidatą balsuos daugiau nei visi valdančiosios koalicijos atstovai.“

Taip ir atsitiko. Už p. Pranckiečio kandidatūrą slaptai balsavo 93 naujojo Seimo nariai, už p. Gentvilą – tik 36 parlamentarai. Balsadėžėje rasta 11 sugadintų biuletenių.

Tęsinys po lentele

infogr.am::e1017f16-9a07-4fae-bd54-397d6801fe4c

Kol kas turės keturis pavaduotojus

58-erių p. Pranckietis turi agronomo išsilavinimą, pastaruosius aštuonerius metus buvo Lietuvos žemės ūkio universiteto Agronomijos fakulteto dekanas.

Vėliau įvyko ir Seimo vicepirmininkų rinkimai. Slapto balsavimo metu iš viso išrinkti keturi jų. Pirmąja Seimo pirmininko pavaduotoja tapo VŽS atstovė Rima Baškienė. Valstiečiai-žalieji į Seimo vicepirmininkus taip pat delegavo parlamentarą Arvydą Nekrošių. Be to, Seimo pirmininko pavaduotojais paskirti socialdemokratas Gediminas Kirkilas bei opozicinių konservatorių atstovė Irena Degutienė.

Slaptai renkant Seimo vicepirmininkus būta ir siurprizo. Socialdemokratų lyderiui Algirdui Butkevičiui nepavyko surinkti pakankamos balsų daugumos. Neatmetama, kad jį ir vėl bus siūloma paskirti vienu iš Seimo vadovo pavaduotojų.

Netrukus turėtų būti paskirti ir naujieji Seimo komitetų vadovai. Daugumą jų užims VŽS atstovai. Šios frakcijos seniūnu tapęs valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis ketina vadovauti naujam Kultūros komitetui. Aplinkos apsaugos komiteto vadovu bus siūlomas Kęstutis Mažeika, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto – Vytautas Bakas, Biudžeto ir finansų komitetui pretenduoja vadovauti Viktoras Rinkevičius, Ekonomikos komitetui – Virginijus Sinkevičius, Kaimo reikalų – Andriejus Stančikas, Sveikatos reikalų – Agnė Širinskienė, Švietimo ir mokslo – Eugenijus Jovaiša, Valstybės valdymo ir savivaldybių – Povilas Urbšys, Žmogaus teisių – Valerijus Simulikas.

LSDP į Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovus deleguoja Algirdą Sysą, į Teisės ir teisėtvarkos komiteto – Julių Sabatauską, Užsienio reikalų komiteto – Juozą Bernatonį.

Seimo Audito komiteto pirmininką bus siūloma skirti opozicijai – ja gali tapti konservatorė Ingrida Šimonytė arba Remigijus Žemaitaitis, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos laikinasis vadovas.

Turime laikinąją Vyriausybę

Pradėjus dirbti naujajam Seimui, prezidentė, kaip ir priklauso pagal Konstituciją, priėmė p. Butkevičiaus vadovaujamos šešioliktosios Vyriausybės grąžinamus įgaliojimus.

Vyriausybės raštas dėl grąžinamų įgaliojimų buvo perduotas prezidentūrai tuojau po to, kai pirmajame parlamento posėdyje visi išrinktieji Seimo nariai prisiekė. Pats premjeras ta proga susitikti su prezidente nevyko.

Valstybės vadovė pasirašė dekretą, kuriuo priėmė grąžinamus ministrų kabineto įgaliojimus ir kartu pavedė visiems jo nariams, įskaitant premjerą, laikinai eiti savo pareigas, kol bus sudaryta ir pradės dirbti nauja Vyriausybė.

Jau šiandien numatomas prezidentės susitikimas su realiausiu kandidatu į naujuosius ministrus pirmininkus – VŽS atstovu Sauliumi Skverneliu. Tikimasi, kad dar šią savaitę p. Grybauskaitė pateiks šią kandidatūrą Seimui.

Kai Seimas patvirtins naująjį premjerą, prezidentė paves jam per 15 dienų sudaryti septynioliktąją Vyriausybę. Ją formuos dėl valdančiosios koalicijos, vienijančios 78–79 Seimo narius iš 141, susitarę valstiečiai-žalieji ir socialdemokratai. Pastariesiems atiteks tik 3 ministrų portfeliai iš 14, visi likusieji – valstiečiams-žaliesiems.

Socialdemokratai jau paskelbė, kad į užsienio reikalų ministrus siūlo Liną Linkevičių, į teisingumo – Darių Petrošių, į ūkio ministrus – Mindaugą Sinkevičių. Valstiečiai-žalieji kol kas oficialiai neskelbia savo kandidatų į ministrų portfelius. Neoficialiomis žiniomis, į finansų ministrus gali pretenduoti Stasys Jakeliūnas, į žemės ūkio – Bronius Markauskas, į susisiekimo – Šarūnas Keserauskas, į sveikatos apsaugos – Aurelijus Veryga, į vidaus reikalų – Elvinas Jankevičius.

Tikimasi, kad septynioliktoji Vyriausybė bus sudaryta ir pradės dirbti pirmosiomis gruodžio dienomis. Tuomet galutinai nutrūks p. Butkevičiaus vadovaujamo ministrų kabineto įgaliojimai.

Vakar apie atsistatydinimą iš pareigų pranešė Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis. Naujoji Vyriausybė paskirs naują kanclerį. Kol kas neskelbiama, kas juo galėtų tapti.

FOTOGALERIJA WEB Naujojo Seimo pirmasis posėdis (69 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku