Ar darbą imituoti – irgi darbas?

Publikuota: 2016-11-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

2012–2016 m. kadencijos parlamentarai vakar užvėrė Seimo duris. Per paskutinį posėdį dar buvo svarstyti gana svarbūs klausimai, tačiau jų sprendimas paliktas naujai valdžiai. Panašus darbo stilius nuo olimpo nueinančiai valdančiajai daugumai buvo būdingas visus ketverius metus – esminius sprendimus palikti kadencijos pabaigai, kad tokius pusgaminius paveldėtų naujoji valdžia.

Šis Seimas pateikė įspūdingą svarstytų teisinių aktų skaičių, tačiau jų svoris toli gražu nevienodas. Ne kartą ir ne du matėme, kiek daug laiko ir energijos Seimo nariai skirdavo iš esmės mažai ką reiškiantiems dokumentams, o svarbūs, seniai eilės laukiantys projektai dūlėjo stalčiuose. Akis neretai badė pustuštė Seimo posėdžių salė – net tada, kai parlamentarų palaiminimo reikėjo išties esminiams sprendimams. Kone anekdotu tapo istorija, kai Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė iš visų pakampių, įskaitant rūkomuosius, rankiojo kolegas, kad šie ateitų į salę padirbėti (!) – neužteko kvorumo balsuojant dėl „Sodros“ reformos...

Beje, apie reformas. Šios sudėties Seimas taip ir nesugebėjo iki galo sutvarkyti socialinių reikalų. Išreklamuotas, milijonus eurų kainavęs socialinis modelis lieka kyboti, kaip sako liaudis, nei pakartas, nei paleistas. Prisimenate, kaip vargo premjeras Algirdas Butkevičius, kone maldaudamas Seimo priimti socialinio modelio projektą ir bent apsvarstyti jį pavasario sesijoje? Priimti priėmė, tačiau, vasaros saulutei pašildžius, parlamentarai draugiškai sukišo šiuos dokumentus į skryneles ir išsiskirstė kas sau. Atėjus rudenėliui, minėtą projektą teko vėl traukti į darbotvarkės šviesą, o premjerui – vėl įkalbinėti parlamentarus, kad bent Darbo kodeksą išnagrinėtų, – verslas, investuotojai laukia. Tačiau šalies prezidentės veto tapo nauju galvos skausmu ir p. Butkevičiui, ir Seimui. Gal todėl saujelė socdemų, dabar pakviesta prie naujos valdžios stalo, taip kratėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos?

Akibrokštų Vyriausybei šis Seimas nepagailėjo. Tarsi į mūrinę sieną atsitrenkė jos mėginimas reformuoti miškų ūkio valdymą – to, beje, reikalauja ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, į kurios duris Lietuva jau senokai barbena. Vyriausybė buvo parengusi projektą, pagal kurį turėjo būti sumažintas urėdijų skaičius, numatytas efektyvesnis miškų valdymas ir kt. Seimas skėlė antausį: reformos projektas ne tik buvo atmestas – parlamentarai įstatymiškai įmūrijo visas 42 urėdijas. Ir net paaiškino, kad galbūt vėliau prie šio klausimo (Vyriausybės projekto) grįš. Negrįžo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Palikimo skrynia vis pilnėjo. Jau stovėdami ant slenksčio su solidžiai pakrautais išeitiniais lagaminais rankose, paskutinę savo kadencijos dieną Seimo nariai pradėjo svarstyti nutarimo projektą, kuriuo Vyriausybei siūloma imtis valstybinių universitetų optimizavimo. „Darbingumo“ tradicija išlaikyta – įsiregistravo 76 Seimo nariai. Vyriausybei pasiūlyta „išanalizuoti ir parengti pasiūlymus“. Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Raimundas Paliukas tikino, kad „to laukia visuomenė“. Tikrai laukia, ir jau seniai. Ir dar palauks. Kaip ir sprendimas dėl jau kelerius metus puoselėjamos, bet niekaip neįgyvendinamos idėjos padėti teisinius pagrindus Vilniuje statyti metro – galvasopė palikta naujam kabinetui ir naujam Seimui.

Ne vienas valdančiosios daugumos programos punktas patyrė fiasko. Žadėtas verslo aplinkos gerinimas ne kažkiek pasistūmėjo į priekį. Naujausiame Pasaulio banko reitinge „Doing Business“ Lietuva net iškrito iš pirmojo dvidešimtuko. O juk Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės programoje numatyta, kad Lietuva jau turėjo būti 15 vietoje. Dar buvo žadėta sukurti „Gerovės valstybę“. Deja, šis „kūrinys“ – kaip mūsų Nacionalinis stadionas... Kas nors galėtų pasakyti, kad darbą imituoti – irgi darbas. Galbūt, tik – bergždžias. Ir brangiai kainuojantis valstybei.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku