Porą tūkstančių įstatymų priėmęs 2012-2016 m. Seimas baigė darbą

Publikuota: 2016-11-10
Luko Balandžio („15min.“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Luko Balandžio („15min.“ / „Scanpix“) nuotr.

Tiesioginių merų rinkimų įteisinimas, šauktinių grąžinimas į kariuomenę ir krašto apsaugos finansavimo padidinimas, liberalesnis teritorijų planavimas, euro įvedimas, finansinės sistemos priežiūros sutvarkymas, greitųjų kreditų apribojimas, vienkartinių pakuočių apyvartos įdiegimas, suskystintųjų gamtinių dujų terminalo darbo užtikrinimas ir Europos trečiojo energetikos paketo įgyvendinimas, pagalbinio apvaisinimo reglamentavimas, naujas socialinis modelis, kurio įsigaliojimas, tiesa, dar gali būti atidėtas.

Šie ir dar beveik 2.000 įvairių teisės aktų buvo per ketverius metus priimti 2012-aisiais išrinktame ir šį ketvirtadienį į paskutinį plenarinį posėdį susirinkusiame Seime.

Parlamentarai paskutinį posėdį surengė istorinėje Seimo rūmų Kovo 11-osios salėje. Bemaž dvi valandas joje skambėjo įvairių politikų perskaitytos kadenciją apibendrinančios kalbos.

Visus ketverius kadencijos metus dirbo socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovaujama 16-oji Lietuvos Vyriausybė. Ją 2012 m. vėlyvą rudenį suformavo Socialdemokratų, Darbo, Tvarkos ir teisingumo partijos bei Lenkų rinkimų akcija. Pastaroji po beveik dvejų darbo metų pasitraukė iš valdančiosios koalicijos, tačiau nei jos, nei Vyriausybės nesugriovė. Iš pradžių valdančioji dauguma turėjo 85 parlamentarų palaikymą, po Lenkų rinkimų akcijos pasitraukimo – 77 Seimo narių iš 141.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Premjeras apibendrino darbus

Kalbėdamas paskutiniame posėdyje p. Butkevičius tikino, kad per ketverius metus „valstybė tapo stabilesnė, nes buvo laikytasi griežtos ir atsakingos finansinės bei ekonominės politikos“. „Šiuos ketverius metu augo ir ekonomika. Įvestas euras tapo Lietuvos gebėjimo tvarkyti savo finansus kokybės ženklu ir atnešė tarptautinių rinkų pasitikėjimo dividendų. Atverdami naujas labai perspektyvias rinkas kituose žemynuose, augančios ekonomikos ir didelių rinkų šalyse, atrėmėm Rusijos draudimų ir recesijos smūgį Lietuvos eksportui“, – sakė premjeras.

Kita vertus, jis pripažino, kad padaryta toli gražu ne viskas – neįgyvendinta pilnavertė švietimo ir aukštojo mokslo reforma, sveikatos sistemos pertvarka, nepavyko padėti solidesnių teisinių pamatų kai kurioms investicijoms, „dėl geopolitinių iššūkių dosniau didinamų išlaidų krašto apsaugai pritrūko lėšų pensijoms ir kitų išmokų, atlyginimų solidesniam kėlimui“.

Ponas Butkevičius pakartojo, kad, jo nuomone, kadencijos pabaigoje patvirtintas socialinis modelis, kurio svarbiausioji dalis – lankstesnius darbo santykius įtvirtinantis Darbo kodeksas, yra „Lietuvai būtina struktūrinė reforma, kad sparčiau augtų atlyginimai, mažėtų socialinė atskirtis“.

Jis apgailestavo, kad Seime pritrūko pakankamai tvirtos paramos Vyriausybės inicijuotam socialiniam modeliui: „Deja, kaip jau pas mus įprasta, planuojamos permainos sulaukė didelio pasipriešinimo, diskusijos dėl didelės apimties teisinio projekto įstrigo ir nusitęsė iki pat rinkimų. Jų rezultatai mums, socialdemokratams, nebuvo palankūs ir dėl būsimų pertvarkų baimės. Bet, jeigu mes norime naujų investicijų, kurias savo rinkimų programose žadėjo skatinti ne viena partija, darbo ir socialinių santykių reforma neišvengiama.“

Tikino, kad stengėsi būti konstruktyvūs

Seimo opozicijos lyderis, konservatorius Andrius Kubilius tikino, kad „per pastaruosius ketverius metus pasaulis tapo gerokai mažiau stabilus ir mažiau prognozuojamas, kas sukėlė iššūkių ir Lietuvos parlamentarų darbui“.

„Ne su visais iššūkiais yra susitvarkyta. Mes stengėmės būti konstruktyvi opozicija. Rėmėme strateginius ir tęstinius sprendimus, užtikrinančius energetinę nepriklausomybę ir nacionalinį saugumą, euro įvedimą, didele dalimi – net ir naująjį Darbo kodeksą. Tad negali pasakyti, kad visiškai nieko per šiuos ketverius metus nebuvo padaryta. Bet nebūčiau opozicijos atstovas, jeigu nekonstatuočiau, kad tikrai galima buvo padaryti daug daugiau“, – sakė p. Kubilius. Jis paminėjo, kad nebuvo priimta pakankamai įstatymų, skatinančių skurdo ir socialinės atskirties mažinimą, investicijų augimą, įtvirtinančių svarbias reformas mokslo ir sveikatos apsaugos srityse.

Tačiau, pasak opozicijos lyderio, jis ir jo kolegos „gerbia Seimo pirmininko bei premjero institucijas, nes puikiai žino, koks tai sunkus ir atsakingas darbas“. Todėl p. Kubilius ir kita konservatorė Irena Degutienė įteikė po puokštę gėlių Seimo vadovei Loretai Graužinienei ir kadenciją baigiančios Vyriausybės vadovui p. Butkevičiui.

„Pavyko susitelkti svarbiausiais klausimais“

Seimo pirmininke p. Graužinienė tapo 2013-ųjų rudenį, praėjus metams nuo kadencijos pradžios. Prieš tai šiam parlamentui vadovavo kitas Darbo partijos atstovas Vydas Gedvilas.

Savo paskutinėje kalboje p. Graužinienė sakė, kad per ketverius kadencijos metus nepavyko priimti kelių Konstitucijos pataisų – dėl per apkaltą pašalinto prezidento Rolando Pakso rinkiminių teisių atkūrimo ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo. Pastarieji klausimai, politikės įsitikinimu, pereis jau naujam Seimui.

Bet apibendrindama Seimo darbą p. Graužinienė „drąsiai ir užtikrintai“ pareiškė, kad „ši Seimo kadencija buvo politiškai stipri, svarbiausiais Lietuvai klausimais vieningai priėmusi bendrus ir sutelktus sprendimus“

Į naujos kadencijos Seimą p. Graužinienė neperrinkta. Jai bei visiems kitiems į naują parlamentą nepatekusiems politikams ketvirtadienį buvo įteiktos atminimo dovanos.

Ateis valdyti naujokai

Pirmadienį į parlamento rūmus jau rinksis naujasis Seimas, išrinktas šiemet spalį. Savo pirmąjį posėdį naujai išrinkti parlamentarai pradės priesaika, taip pat bus renkama Seimo vadovybė.

Didžiausią frakciją naujajame Seime turės Vyriausybę kartu su socialdemokratais formuosianti Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, absoliuti dauguma jų bus Seimo naujokai.

Naujos kadencijos Seime dirbs 59 dabartiniai parlamentarai ir 82 nauji arba po pertraukos į parlamentą grįžę politikai.

Valdančioji koalicija vienys 78-79 Seimo narius iš 141.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku