Pasirašyta koalicijos sutartis, Seimo pirmininku taps Pranckietis

Publikuota: 2016-11-09
Atnaujinta 2016-11-09 12:39

Seimo rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) bei trečiąją vietą pagal mandatų skaičių naujajame parlamente užėmusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) formaliai sudarė naująją valdančiąją koaliciją.

Abi partijos be kita ko sutarė turėti bendrą konsultacinę tarybą, kurioje dirbs po keturis kiekvienos partijos atstovus. Ši taryba spręs politinius klausimus ir taps pastaruosius ketverius metus dirbusios valdančiosios koalicijos politinės tarybos įpėdine.

Sutartyje – 12 punktų

Trečiadienį Ramūnas Karbauskis, VŽS pirmininkas, ir Algirdas Butkevičius, LSDP vadovas, pasirašė Koalicijos sutartį.

Joje – 12 punktų. Nustatyta, kad premjerą ir Seimo pirmininką deleguos VŽS, ministrų portfeliai, Seimo vicepirmininkų ir komitetų vadovų postai bus pasidalinti vadovaujantis Seime turimų mandatų proporcingumo principu. Bet sutartyje nekonkretizuojama, kokie ministrų postai atitenka kiekvienai partijai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Be to, sutartyje numatyta sudaryti konsultacinę tarybą visiems politiniams klausimams spręsti. Kartu numatyta, kad kai kuriais klausimais, dėl kurių nebus nurodyta būsimos Vyriausybės programoje ir nebus sutarta konsultacinėje taryboje, bus ieškoma bendro sutarimo Seime.

Naujuoju premjeru turėtų būti deleguotas VŽS atstovas Saulius Skvernelis, nors ši pavardė neįvardyta pasirašytoje sutartyje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad kitą savaitę Seimui teiks premjero kandidatūrą.

„Valdančioji koalicija susiformavo. Pasirinkusi bendradarbiavimą su socialdemokratais, didžiąją atsakomybės naštą už valstybės valdymą prisiima Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Kitą savaitę teiksiu Seimui ministro pirmininko kandidatūrą. Tikiuosi, kad išlaikydami skaidrumo ir kompetencijos reikalavimus bendromis jėgomis sklandžiai suformuosime Vyriausybę, kuri bus pasirengusi kokybiškai naujam valstybės valdymui“, – prezidentūros išplatintame komentare teigia p. Grybauskaitė.

Juršėno pamoka būsimam Seimo vadovui

Joje taip pat nenurodoma, kas taps naujuoju Seimo pirmininku. Į šias pareigas bus siūlomas Viktoras Pranckietis. Tai trečiadienį patvirtino VŽS lyderis.

Beje, VŽ korespondentas fiksavo, kad trečiadienio rytą Seimo rūmuose p. Pranckietis susitiko ir ilgai konsultavosi su buvusiu ilgamečiu Seimo vadovu, socialdemokratu Česlovu Juršėnu, kuris davė būsimam parlamento pirmininkui nemažai naudingų patarimų dėl to, kaip derėtų dirbti pirmininkaujant Seimo plenariniams posėdžiams.

LSDP žada penktadienį prezidiumo posėdyje apsispręsti dėl savo teikiamų kandidatų į ministrus. Ši partija deleguos savo atstovus į teisingumo, užsienio reikalų ir ūkio ministrus. Jau neabejojama, kad užsienio reikalų ministro portfelis ir vėl atiteks socialdemokratui Linui Linkevičiui. Naujuoju teisingumo ministru greičiausiai taps dabartinis Seimo narys Darius Petrošius. Dėl ūkio ministro portfelio kiek daugiau klaustukų. Vienu realiausių pretendentų įvardijamas Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Ponas Butkevičius neatmetė, kad tolimesnėse derybose su VŽS bus suderėta ir dėl ketvirto socialdemokratų deleguojamo ministro. Tai galėtų būti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovas. VŽ žiniomis, į šias pareigas gali būti paskirta kompromisinė figūra, profesionalus socialinių reikalų žinovas, nepriklausantis nei valstiečiams-žaliesiems, nei socialdemokratams.

Ministrų dar neįvardija

VŽS lyderiai dar viešai neįvardija, ką galėtų ir norėtų deleguoti į šiai partijai priklausančius 11 ministrų postų. Bet neoficialiai skelbiama, kad į finansų ministrus gali būti siūlomas ekonomistas Stasys Jakeliūnas, į sveikatos apsaugos ministrus – psichiatras Aurelijus Veryga, į aplinkos ministrus – aplinkosaugininkas Kęstutis Navickas.

Be to, LSDP penktadienį apsispręs ir dėl savo kandidatų į Seimo vicepirmininkus. Jų socialdemokratai deleguos greičiausiai du. VŽS tikriausiai priklausys vienas pirmininko pavaduotojas, bet jis turbūt taps pirmuoju vicepirmininku. Dar vieną arba du Seimo vadovo pavaduotojus deleguos opozicija arba opozicija nepasiskelbusios, bet ir valdančiajai koalicijai nepriklausančios partijos. Iš viso Seimo pirmininkas turės penkis pavaduotojus, o ne septynis, kaip dabar numato Seimo statutas.

VŽS skaičiuoja, kad jų frakcijoje Seime bus 59 arba 60 narių, LSDP tvirtina turėsiantys 19 narių. Tad bendras valdančiosios koalicijos mandatų skaičius sieks 78-79 iš 141.

Ponas Butkevičius po sutarties pasirašymo pareiškė tikįs, kad naujoji Vyriausybė į savo programą įrašys ir tas nuostatas, kurias nepavyko įgyvendinti dabartinei, kadenciją baigiančiai Vyriausybei: „Tarp jų, tikiuosi, bus švietimo ir mokslo reforma, taip pat nbus tęsiama sveikatos apsaugos sistemos reforma. Bet tik būsimasis premjeras galės pasakyti konkrečiau, kai programa bus parengta.“

Žada dirbti „sąžiningiau ir skaidriau“

Ponas Skvernelis žurnalistams sakė turįs vilties, kad naujoji Vyriausybė „bus sąžiningesnė, skaidresnė, kabinetas dirbs kaip viena komanda, bendrai matydama, ką būtina padaryti, siekiant geresnio gyvenimo visiems šioje šalyje“. Prie svarbiausių būsimųjų darbų p. Skvernelis įvardijo „socialinės atskirties mažinimą, kad kuo daugiau šalies žmonių pajustų augančią ekonomiką“.

Būsimasis premjeras atsisakė įvardyti kandidatus į būsimuosius ministrus, ragindamas palaukti, kol prasidės naujos Vyriausybės sudarymas.

Naujos sudėties Seimas pradės posėdžiauti ateinantį pirmadienį. Kitą savaitę taip pat bus pradėti ir naujos Vyriausybės sudarymo formalumai.

Koalicijos sutarties tekstas:

„Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir Lietuvos socialdemokratų partija (toliau – Koalicijos partneriai), gerbdamos rinkėjų valią, išreikštą 2016 m. Seimo rinkimuose ir siekdamos toliau kurti socialiai teisingą, atsakingai valdomą ir konkurencingą valstybę, susitaria dirbti kartu.

 1. Koalicijos partneriai suderino programines nuostatas ir jas apibendrino Vyriausybės programos projekte, kurio galutinė versija bus pateikta tvirtinti Seimui.
 2. Koalicijos partneriai susitaria kartu sudaryti koalicinę Vyriausybę ir jos darbe vadovautis aukščiau minėta Vyriausybės programa.
 3. Koalicijos partneriai susitaria, kad dėl kai kurių klausimų, susijusių su vertybinėmis nuostatomis – asmenvardžių rašymo, šeimos apibrėžimo įtvirtinimo Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, partnerystės įteisinimo, žmogaus gyvybės nuo prasidėjimo momento apsaugos – jie apsispręs savarankiškai.
 4. Koalicijos partneriai susitaria, kad visais kitais klausimais, taip pat ir tais, kurie neaptarti Vyriausybės programoje, jie tarsis remdamiesi geranoriškumo principu.
 5. Koalicijos partneriai susitaria, kad ministro pirmininko ir Seimo pirmininko kandidatūras teikia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
 6. Seimo vadovybę, komitetus ir nuolatines komisijas Koalicijos partneriai formuoja remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis, Seimo statuto nustatyta tvarka ir bendru sutarimu.
 7. Vyriausybę Koalicijos partneriai formuoja remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis ir bendru sutarimu.
 8. Vieno iš Koalicijos partnerio galimi susitarimai su trečiąja šalimi neįpareigoja kito partnerio ir neturi pažeisti šios sutarties.
 9. Šios sutarties nuostatos negali būti interpretuojamos taip, kad iš to kylantys veiksmai pažeistų Lietuvos Respublikos Konstituciją ar įstatymus.
 10. Koalicijos darbui koordinuoti partneriai suformuos Konsultacinę tarybą, į kurią paskirs po keturis atstovus.
 11. Ši sutartis įsigalioja, kai jai pritaria atitinkamos abiejų Koalicijos partnerių valdymo institucijos.
 12. Ši sutartis netenka galios, kai Koalicijos partneriai susitaria ją pakeisti ar nutraukti.“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku