Pasirašyta koalicijos sutartis, Seimo pirmininku taps Pranckietis

Publikuota: 2016-11-09
Atnaujinta 2016-11-09 12:39

Seimo rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) bei trečiąją vietą pagal mandatų skaičių naujajame parlamente užėmusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) formaliai sudarė naująją valdančiąją koaliciją.

Abi partijos be kita ko sutarė turėti bendrą konsultacinę tarybą, kurioje dirbs po keturis kiekvienos partijos atstovus. Ši taryba spręs politinius klausimus ir taps pastaruosius ketverius metus dirbusios valdančiosios koalicijos politinės tarybos įpėdine.

Sutartyje – 12 punktų

Trečiadienį Ramūnas Karbauskis, VŽS pirmininkas, ir Algirdas Butkevičius, LSDP vadovas, pasirašė Koalicijos sutartį.

Joje – 12 punktų. Nustatyta, kad premjerą ir Seimo pirmininką deleguos VŽS, ministrų portfeliai, Seimo vicepirmininkų ir komitetų vadovų postai bus pasidalinti vadovaujantis Seime turimų mandatų proporcingumo principu. Bet sutartyje nekonkretizuojama, kokie ministrų postai atitenka kiekvienai partijai.

Be to, sutartyje numatyta sudaryti konsultacinę tarybą visiems politiniams klausimams spręsti. Kartu numatyta, kad kai kuriais klausimais, dėl kurių nebus nurodyta būsimos Vyriausybės programoje ir nebus sutarta konsultacinėje taryboje, bus ieškoma bendro sutarimo Seime.

Naujuoju premjeru turėtų būti deleguotas VŽS atstovas Saulius Skvernelis, nors ši pavardė neįvardyta pasirašytoje sutartyje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad kitą savaitę Seimui teiks premjero kandidatūrą.

„Valdančioji koalicija susiformavo. Pasirinkusi bendradarbiavimą su socialdemokratais, didžiąją atsakomybės naštą už valstybės valdymą prisiima Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Kitą savaitę teiksiu Seimui ministro pirmininko kandidatūrą. Tikiuosi, kad išlaikydami skaidrumo ir kompetencijos reikalavimus bendromis jėgomis sklandžiai suformuosime Vyriausybę, kuri bus pasirengusi kokybiškai naujam valstybės valdymui“, – prezidentūros išplatintame komentare teigia p. Grybauskaitė.

Juršėno pamoka būsimam Seimo vadovui

Joje taip pat nenurodoma, kas taps naujuoju Seimo pirmininku. Į šias pareigas bus siūlomas Viktoras Pranckietis. Tai trečiadienį patvirtino VŽS lyderis.

Beje, VŽ korespondentas fiksavo, kad trečiadienio rytą Seimo rūmuose p. Pranckietis susitiko ir ilgai konsultavosi su buvusiu ilgamečiu Seimo vadovu, socialdemokratu Česlovu Juršėnu, kuris davė būsimam parlamento pirmininkui nemažai naudingų patarimų dėl to, kaip derėtų dirbti pirmininkaujant Seimo plenariniams posėdžiams.

LSDP žada penktadienį prezidiumo posėdyje apsispręsti dėl savo teikiamų kandidatų į ministrus. Ši partija deleguos savo atstovus į teisingumo, užsienio reikalų ir ūkio ministrus. Jau neabejojama, kad užsienio reikalų ministro portfelis ir vėl atiteks socialdemokratui Linui Linkevičiui. Naujuoju teisingumo ministru greičiausiai taps dabartinis Seimo narys Darius Petrošius. Dėl ūkio ministro portfelio kiek daugiau klaustukų. Vienu realiausių pretendentų įvardijamas Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Ponas Butkevičius neatmetė, kad tolimesnėse derybose su VŽS bus suderėta ir dėl ketvirto socialdemokratų deleguojamo ministro. Tai galėtų būti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovas. VŽ žiniomis, į šias pareigas gali būti paskirta kompromisinė figūra, profesionalus socialinių reikalų žinovas, nepriklausantis nei valstiečiams-žaliesiems, nei socialdemokratams.

Ministrų dar neįvardija

VŽS lyderiai dar viešai neįvardija, ką galėtų ir norėtų deleguoti į šiai partijai priklausančius 11 ministrų postų. Bet neoficialiai skelbiama, kad į finansų ministrus gali būti siūlomas ekonomistas Stasys Jakeliūnas, į sveikatos apsaugos ministrus – psichiatras Aurelijus Veryga, į aplinkos ministrus – aplinkosaugininkas Kęstutis Navickas.

Be to, LSDP penktadienį apsispręs ir dėl savo kandidatų į Seimo vicepirmininkus. Jų socialdemokratai deleguos greičiausiai du. VŽS tikriausiai priklausys vienas pirmininko pavaduotojas, bet jis turbūt taps pirmuoju vicepirmininku. Dar vieną arba du Seimo vadovo pavaduotojus deleguos opozicija arba opozicija nepasiskelbusios, bet ir valdančiajai koalicijai nepriklausančios partijos. Iš viso Seimo pirmininkas turės penkis pavaduotojus, o ne septynis, kaip dabar numato Seimo statutas.

VŽS skaičiuoja, kad jų frakcijoje Seime bus 59 arba 60 narių, LSDP tvirtina turėsiantys 19 narių. Tad bendras valdančiosios koalicijos mandatų skaičius sieks 78-79 iš 141.

Ponas Butkevičius po sutarties pasirašymo pareiškė tikįs, kad naujoji Vyriausybė į savo programą įrašys ir tas nuostatas, kurias nepavyko įgyvendinti dabartinei, kadenciją baigiančiai Vyriausybei: „Tarp jų, tikiuosi, bus švietimo ir mokslo reforma, taip pat nbus tęsiama sveikatos apsaugos sistemos reforma. Bet tik būsimasis premjeras galės pasakyti konkrečiau, kai programa bus parengta.“

Žada dirbti „sąžiningiau ir skaidriau“

Ponas Skvernelis žurnalistams sakė turįs vilties, kad naujoji Vyriausybė „bus sąžiningesnė, skaidresnė, kabinetas dirbs kaip viena komanda, bendrai matydama, ką būtina padaryti, siekiant geresnio gyvenimo visiems šioje šalyje“. Prie svarbiausių būsimųjų darbų p. Skvernelis įvardijo „socialinės atskirties mažinimą, kad kuo daugiau šalies žmonių pajustų augančią ekonomiką“.

Būsimasis premjeras atsisakė įvardyti kandidatus į būsimuosius ministrus, ragindamas palaukti, kol prasidės naujos Vyriausybės sudarymas.

Naujos sudėties Seimas pradės posėdžiauti ateinantį pirmadienį. Kitą savaitę taip pat bus pradėti ir naujos Vyriausybės sudarymo formalumai.

Koalicijos sutarties tekstas:

„Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir Lietuvos socialdemokratų partija (toliau – Koalicijos partneriai), gerbdamos rinkėjų valią, išreikštą 2016 m. Seimo rinkimuose ir siekdamos toliau kurti socialiai teisingą, atsakingai valdomą ir konkurencingą valstybę, susitaria dirbti kartu.

 • Koalicijos partneriai suderino programines nuostatas ir jas apibendrino Vyriausybės programos projekte, kurio galutinė versija bus pateikta tvirtinti Seimui.
 • Koalicijos partneriai susitaria kartu sudaryti koalicinę Vyriausybę ir jos darbe vadovautis aukščiau minėta Vyriausybės programa.
 • Koalicijos partneriai susitaria, kad dėl kai kurių klausimų, susijusių su vertybinėmis nuostatomis – asmenvardžių rašymo, šeimos apibrėžimo įtvirtinimo Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, partnerystės įteisinimo, žmogaus gyvybės nuo prasidėjimo momento apsaugos – jie apsispręs savarankiškai.
 • Koalicijos partneriai susitaria, kad visais kitais klausimais, taip pat ir tais, kurie neaptarti Vyriausybės programoje, jie tarsis remdamiesi geranoriškumo principu.
 • Koalicijos partneriai susitaria, kad ministro pirmininko ir Seimo pirmininko kandidatūras teikia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
 • Seimo vadovybę, komitetus ir nuolatines komisijas Koalicijos partneriai formuoja remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis, Seimo statuto nustatyta tvarka ir bendru sutarimu.
 • Vyriausybę Koalicijos partneriai formuoja remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis ir bendru sutarimu.
 • Vieno iš Koalicijos partnerio galimi susitarimai su trečiąja šalimi neįpareigoja kito partnerio ir neturi pažeisti šios sutarties.
 • Šios sutarties nuostatos negali būti interpretuojamos taip, kad iš to kylantys veiksmai pažeistų Lietuvos Respublikos Konstituciją ar įstatymus.
 • Koalicijos darbui koordinuoti partneriai suformuos Konsultacinę tarybą, į kurią paskirs po keturis atstovus.
 • Ši sutartis įsigalioja, kai jai pritaria atitinkamos abiejų Koalicijos partnerių valdymo institucijos.
 • Ši sutartis netenka galios, kai Koalicijos partneriai susitaria ją pakeisti ar nutraukti.“
 • Rašyti komentarą

  Rašyti komentarą

  Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

  Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   
  JAV prezidentui užkliuvo FED politika 6

  Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

  Verslo aplinka
  2018.07.20
  Telšiuose formuojasi nauja valdančioji dauguma, meras lieka nuošaly

  Telšių rajono savivaldybės taryboje formuojasi nauja valdančioji koalicija – jos susibūrimo atveju Darbo...

  Verslo aplinka
  2018.07.20
  Valdantieji rengiasi išsipūsti iki daugumos Premium 1

  Pastaruosius metus formalios daugumos Seime neturintys valdantieji rudenį gali vėl turėti daugiau kaip pusę...

  Verslo aplinka
  2018.07.20
  Trumpas gina „Google“: 4,34 mlrd. Eur bauda  – Europos pasinaudojimas JAV 12

  JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo ES konkurencijos prižiūrėtojus dėl technologijų milžinei...

  Technologijos
  2018.07.20
  ES kyla į kovą prieš Vengriją dėl migracijos politikos 21

  Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė suaktyvinti teisinę kovą prieš Vengriją dėl šios atsisakymo...

  Verslo aplinka
  2018.07.19
  Kandidatų dėlionė: kodėl partijos neskuba į rinkimų traukinį Premium

  Viešojoje erdvėje vis netylant spėlionėms, kas kitąmet galėtų kandidatuoti rinkimuose į prezidentus,...

  Verslo aplinka
  2018.07.19
  Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 2

  Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

  Laisvalaikis
  2018.07.19
  JK policija nustatė pasikėsinimo į Skripalius įtariamuosius 12

  Jungtinės Karalystės (JK) policija identifikavo įtariamus išpuolio prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų...

  Verslo aplinka
  2018.07.19
  Suteiks VRK nariams teisę dirbti su slapta informacija 1

  Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas ir nariai turės teisę susipažinti su slapta informacija.

  Verslo aplinka
  2018.07.19
  Baltieji rūmai svarsto Putino pasiūlymą Rusijai leisti apklausti JAV pareigūnus 19

  Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracija trečiadienį neatmetė galimybės priimti Rusijos pasiūlymą...

  Verslo aplinka
  2018.07.19
  „Brexit“ tęsinys: ES mėgins dar labiau nepabloginti padėties Premium 3

  Michelis Barneir, vyriausiasis ES derybininkas su Jungtine Karalyste (JK) dėl „Brexit“ sąlygų, ketvirtadienį...

  Verslo aplinka
  2018.07.19
  Vakarai neteko demokratijos lyderio 48

  Jei esate Vladimiras Putinas, jums buvo puiki diena, nes JAV ir Rusijos kovoje JAV prezidentas stojo į jūsų...

  Verslo aplinka
  2018.07.18
  Prezidentė išlydėdama „Misiją Sibiras“ linkėjo įveikti iššūkius

  Su 17-osios „Misija Sibiras“ dalyviais susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jokios kliūtys...

  Laisvalaikis
  2018.07.18
  VRK sprendimas: dalis serialo „Naisių vasara“ yra politinė reklama 3

  Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį iš dalies pritarė darbo grupės išvadoms dėl televizijos serialo...

  Verslo aplinka
  2018.07.17
  Daugiau prezidentės veto nebus – pasirašyti visi likę įstatymai 2

  Iš maždaug pusantro šimto įstatymų, priimtų paskutinėmis Seimo pavasario sesijos dienomis, vetavusi vos porą,...

  Verslo aplinka
  2018.07.17
  2020-ųjų kampanijai Trumpas jau surinko 88 mln. USD 4

  Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, ruošiasi kovai dėl perrinkimo. Prezidento štabas būsimai kampanijai jau...

  Verslo aplinka
  2018.07.17
  Akistata Helsinkyje: klaustukų tebeliko daug 7

  Vakar įvykusio Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino...

  Verslo aplinka
  2018.07.17
  Liberalams ir VSD susitaikyti nepavyko

  Liberalų sąjūdžiui ir Valstybės saugumo departamentui (VSD) pirmadienį nepavyko susitaikyti per parengiamąjį...

  Eurokomisija liepė „Airbnb“ teikti vartotojams tikrąsias kainas 6

  Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ privalo...

  Verslo aplinka
  2018.07.16
  Konservatorių pasirinkimas – Nausėda, Šimonytė, Ušackas ar Pavilionis Premium 24

  Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narių ir šalininkų...

  Verslo aplinka
  2018.07.16

  Verslo žinių pasiūlymai

  Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
  Sutinku Plačiau