Pasirašyta koalicijos sutartis, Seimo pirmininku taps Pranckietis

Publikuota: 2016-11-09
Atnaujinta 2016-11-09 12:39

Seimo rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) bei trečiąją vietą pagal mandatų skaičių naujajame parlamente užėmusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) formaliai sudarė naująją valdančiąją koaliciją.

Abi partijos be kita ko sutarė turėti bendrą konsultacinę tarybą, kurioje dirbs po keturis kiekvienos partijos atstovus. Ši taryba spręs politinius klausimus ir taps pastaruosius ketverius metus dirbusios valdančiosios koalicijos politinės tarybos įpėdine.

Sutartyje – 12 punktų

Trečiadienį Ramūnas Karbauskis, VŽS pirmininkas, ir Algirdas Butkevičius, LSDP vadovas, pasirašė Koalicijos sutartį.

Joje – 12 punktų. Nustatyta, kad premjerą ir Seimo pirmininką deleguos VŽS, ministrų portfeliai, Seimo vicepirmininkų ir komitetų vadovų postai bus pasidalinti vadovaujantis Seime turimų mandatų proporcingumo principu. Bet sutartyje nekonkretizuojama, kokie ministrų postai atitenka kiekvienai partijai.

Be to, sutartyje numatyta sudaryti konsultacinę tarybą visiems politiniams klausimams spręsti. Kartu numatyta, kad kai kuriais klausimais, dėl kurių nebus nurodyta būsimos Vyriausybės programoje ir nebus sutarta konsultacinėje taryboje, bus ieškoma bendro sutarimo Seime.

Naujuoju premjeru turėtų būti deleguotas VŽS atstovas Saulius Skvernelis, nors ši pavardė neįvardyta pasirašytoje sutartyje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad kitą savaitę Seimui teiks premjero kandidatūrą.

„Valdančioji koalicija susiformavo. Pasirinkusi bendradarbiavimą su socialdemokratais, didžiąją atsakomybės naštą už valstybės valdymą prisiima Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Kitą savaitę teiksiu Seimui ministro pirmininko kandidatūrą. Tikiuosi, kad išlaikydami skaidrumo ir kompetencijos reikalavimus bendromis jėgomis sklandžiai suformuosime Vyriausybę, kuri bus pasirengusi kokybiškai naujam valstybės valdymui“, – prezidentūros išplatintame komentare teigia p. Grybauskaitė.

Juršėno pamoka būsimam Seimo vadovui

Joje taip pat nenurodoma, kas taps naujuoju Seimo pirmininku. Į šias pareigas bus siūlomas Viktoras Pranckietis. Tai trečiadienį patvirtino VŽS lyderis.

Beje, VŽ korespondentas fiksavo, kad trečiadienio rytą Seimo rūmuose p. Pranckietis susitiko ir ilgai konsultavosi su buvusiu ilgamečiu Seimo vadovu, socialdemokratu Česlovu Juršėnu, kuris davė būsimam parlamento pirmininkui nemažai naudingų patarimų dėl to, kaip derėtų dirbti pirmininkaujant Seimo plenariniams posėdžiams.

LSDP žada penktadienį prezidiumo posėdyje apsispręsti dėl savo teikiamų kandidatų į ministrus. Ši partija deleguos savo atstovus į teisingumo, užsienio reikalų ir ūkio ministrus. Jau neabejojama, kad užsienio reikalų ministro portfelis ir vėl atiteks socialdemokratui Linui Linkevičiui. Naujuoju teisingumo ministru greičiausiai taps dabartinis Seimo narys Darius Petrošius. Dėl ūkio ministro portfelio kiek daugiau klaustukų. Vienu realiausių pretendentų įvardijamas Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Ponas Butkevičius neatmetė, kad tolimesnėse derybose su VŽS bus suderėta ir dėl ketvirto socialdemokratų deleguojamo ministro. Tai galėtų būti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovas. VŽ žiniomis, į šias pareigas gali būti paskirta kompromisinė figūra, profesionalus socialinių reikalų žinovas, nepriklausantis nei valstiečiams-žaliesiems, nei socialdemokratams.

Ministrų dar neįvardija

VŽS lyderiai dar viešai neįvardija, ką galėtų ir norėtų deleguoti į šiai partijai priklausančius 11 ministrų postų. Bet neoficialiai skelbiama, kad į finansų ministrus gali būti siūlomas ekonomistas Stasys Jakeliūnas, į sveikatos apsaugos ministrus – psichiatras Aurelijus Veryga, į aplinkos ministrus – aplinkosaugininkas Kęstutis Navickas.

Be to, LSDP penktadienį apsispręs ir dėl savo kandidatų į Seimo vicepirmininkus. Jų socialdemokratai deleguos greičiausiai du. VŽS tikriausiai priklausys vienas pirmininko pavaduotojas, bet jis turbūt taps pirmuoju vicepirmininku. Dar vieną arba du Seimo vadovo pavaduotojus deleguos opozicija arba opozicija nepasiskelbusios, bet ir valdančiajai koalicijai nepriklausančios partijos. Iš viso Seimo pirmininkas turės penkis pavaduotojus, o ne septynis, kaip dabar numato Seimo statutas.

VŽS skaičiuoja, kad jų frakcijoje Seime bus 59 arba 60 narių, LSDP tvirtina turėsiantys 19 narių. Tad bendras valdančiosios koalicijos mandatų skaičius sieks 78-79 iš 141.

Ponas Butkevičius po sutarties pasirašymo pareiškė tikįs, kad naujoji Vyriausybė į savo programą įrašys ir tas nuostatas, kurias nepavyko įgyvendinti dabartinei, kadenciją baigiančiai Vyriausybei: „Tarp jų, tikiuosi, bus švietimo ir mokslo reforma, taip pat nbus tęsiama sveikatos apsaugos sistemos reforma. Bet tik būsimasis premjeras galės pasakyti konkrečiau, kai programa bus parengta.“

Žada dirbti „sąžiningiau ir skaidriau“

Ponas Skvernelis žurnalistams sakė turįs vilties, kad naujoji Vyriausybė „bus sąžiningesnė, skaidresnė, kabinetas dirbs kaip viena komanda, bendrai matydama, ką būtina padaryti, siekiant geresnio gyvenimo visiems šioje šalyje“. Prie svarbiausių būsimųjų darbų p. Skvernelis įvardijo „socialinės atskirties mažinimą, kad kuo daugiau šalies žmonių pajustų augančią ekonomiką“.

Būsimasis premjeras atsisakė įvardyti kandidatus į būsimuosius ministrus, ragindamas palaukti, kol prasidės naujos Vyriausybės sudarymas.

Naujos sudėties Seimas pradės posėdžiauti ateinantį pirmadienį. Kitą savaitę taip pat bus pradėti ir naujos Vyriausybės sudarymo formalumai.

Koalicijos sutarties tekstas:

„Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir Lietuvos socialdemokratų partija (toliau – Koalicijos partneriai), gerbdamos rinkėjų valią, išreikštą 2016 m. Seimo rinkimuose ir siekdamos toliau kurti socialiai teisingą, atsakingai valdomą ir konkurencingą valstybę, susitaria dirbti kartu.

 • Koalicijos partneriai suderino programines nuostatas ir jas apibendrino Vyriausybės programos projekte, kurio galutinė versija bus pateikta tvirtinti Seimui.
 • Koalicijos partneriai susitaria kartu sudaryti koalicinę Vyriausybę ir jos darbe vadovautis aukščiau minėta Vyriausybės programa.
 • Koalicijos partneriai susitaria, kad dėl kai kurių klausimų, susijusių su vertybinėmis nuostatomis – asmenvardžių rašymo, šeimos apibrėžimo įtvirtinimo Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, partnerystės įteisinimo, žmogaus gyvybės nuo prasidėjimo momento apsaugos – jie apsispręs savarankiškai.
 • Koalicijos partneriai susitaria, kad visais kitais klausimais, taip pat ir tais, kurie neaptarti Vyriausybės programoje, jie tarsis remdamiesi geranoriškumo principu.
 • Koalicijos partneriai susitaria, kad ministro pirmininko ir Seimo pirmininko kandidatūras teikia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
 • Seimo vadovybę, komitetus ir nuolatines komisijas Koalicijos partneriai formuoja remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis, Seimo statuto nustatyta tvarka ir bendru sutarimu.
 • Vyriausybę Koalicijos partneriai formuoja remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis ir bendru sutarimu.
 • Vieno iš Koalicijos partnerio galimi susitarimai su trečiąja šalimi neįpareigoja kito partnerio ir neturi pažeisti šios sutarties.
 • Šios sutarties nuostatos negali būti interpretuojamos taip, kad iš to kylantys veiksmai pažeistų Lietuvos Respublikos Konstituciją ar įstatymus.
 • Koalicijos darbui koordinuoti partneriai suformuos Konsultacinę tarybą, į kurią paskirs po keturis atstovus.
 • Ši sutartis įsigalioja, kai jai pritaria atitinkamos abiejų Koalicijos partnerių valdymo institucijos.
 • Ši sutartis netenka galios, kai Koalicijos partneriai susitaria ją pakeisti ar nutraukti.“
 • Rašyti komentarą

  Rašyti komentarą

  Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

  Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   
  Kandidatus į savivaldą ir merus galės kelti apie šimtą nepartinių komitetų

  Kitų metų kovą vyksiančiuose savivaldos rinkimuose galės dalyvauti bemaž šimtas visuomeninių komitetų.

  Verslo aplinka
  2018.12.10
  PVM spaudai ir malkoms mažės, akcizai stipriam alkoholiui – didės 7

  Nuo 2019 m. sausio 1 d. spaudai taikomas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas bus nebe 9%, bet 5%, taip...

  Verslo aplinka
  2018.12.10
  Seimas taiso klaidą dėl sumažėjusio tantjemų apmokestinimo 2

  Seimas bando taisyti klaidą dėl sumažėjusio tantjemų ir kai kurių kitų pajamų rūšių apmokestinimo.

  Verslo aplinka
  2018.12.10
  Kitų metų biudžete – daugiau lėšų ikimokyklinių pedagogų algoms

  Kitų metų biudžeto projekte, dėl kurio priėmimo antradienį balsuos Seimas, skirti keli milijonai papildomų...

  Verslo aplinka
  2018.12.10
  Migracijos tvarkos peržiūra vėluoja – užtruko diskusijos, kaip ją keisti Premium 5

  Vyriausybei nepavyko jau šiemet įgyvendinti darbo migracijos procedūrų patobulinimo, numatant palankesnius...

  Verslo aplinka
  2018.12.10
  N. Pašiniano blokas triuškinančia pergale laimėjo rinkimus Armėnijoje

  Sekmadienio rinkimuose į Armėnijos parlamentą užtikrintai laimėjo ir valdžioje įsitvirtino šalies laikinojo...

  Verslo aplinka
  2018.12.09
  Ingrida Šimonytė pagal populiarumą toliau vejasi Gitaną Nausėdą 33

  Naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ lapkričio...

  Verslo aplinka
  2018.12.09
  Seimas įvedė kadencijas Seimo kontrolieriams 1

  Parlamentarai apribojo Seimo kontrolierių kadencijų skaičių. Už tokias įstatymo pataisas balsavo 101...

  Verslo aplinka
  2018.12.09
  Kremliaus rėmėjai socialiniuose tinkluose bando skaldyti Prancūziją 24

  Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, sėkmingai išvengė kibernetinių atakų ir netikrų naujienų,...

  Verslo aplinka
  2018.12.09
  Oficialu: laikas bus sukiojamas dar bent kelerius metus 14

  Žlugo dalies Europos Sąjungos institucijų vadovų ir valstybių, tarp jų ir Lietuvos, puoselėta idėja labai...

  Verslo aplinka
  2018.12.09
  D. Trumpas neteks dar vieno administracijos vado 1

  Johnas Kelly, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos vadovas, iš pareigų pasitrauks iki metų pabaigos.

  Verslo aplinka
  2018.12.08
  Protestai Prancūzijoje: susidūrimuose sužeisti 55 žmonės 35

  Geltonųjų liemenių protestai Prancūzijoje šį savaitgalį – mažesni, nei anksčiau. Iš 31.000 protestuotojų...

  Verslo aplinka
  2018.12.08
  Valstiečiai-žalieji dėl kandidato į prezidentus apsispręs įsibėgėjus sausiui 1

  Valdančiosios Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) suvažiavimas, kuriame bus apsispręsta dėl šios...

  Verslo aplinka
  2018.12.07
  Trys ministrai atleisti, ieškoma kandidatų į jų vietą 3

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretus dėl trijų ministrų atleidimo iš pareigų ir pavedimo kitiems...

  Verslo aplinka
  2018.12.07
  Valdantieji neabejoja: biudžetas bus patvirtintas kitą savaitę 12

  Kitų metų biudžetą Seimas planuoja patvirtinti kitos savaitės pradžioje. Taip šį ketvirtadienį po biudžeto...

  Verslo aplinka
  2018.12.06
  Pareiginė bazinė alga kils tiek, kiek siūlo Vyriausybė

  Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso daugelio valdininkų darbo užmokestis, kitąmet bus...

  Verslo aplinka
  2018.12.06
  Premjeras įtaria konservatorius perversmo rengimu, šie juokiasi 32

  Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina turįs informacijos apie opozicinių konservatorių neva rengiamą...

  Verslo aplinka
  2018.12.06
  Seimas narsto biudžetą, atmetęs opozicijos siūlymą jo nesvarstyti 3

  Seimas ketvirtadienį svarsto kitų metų biudžeto projektą, valdantiesiems atmetus opozicijos pasiūlymus „dėl...

  2018.12.06
  Kai kurios partijos muistosi dėl skaidrumą didinančių VMI planų Premium 3

  Bent kelios politinės partijos didesnę dalį paramos gauna gyventojams pildant popierines, bet ne elektronines...

  Verslo aplinka
  2018.12.06
  Politinio pasjanso skersvėjai 2

  Premjeras Saulius Skvernelis, į atleidžiamos švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės kompaniją...

  Verslo aplinka
  2018.12.06

  Verslo žinių pasiūlymai

  Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
  Sutinku Plačiau