VŽS nori plačios koalicijos, bet nenori liberalų, TS–LKD su tuo nesutinka

Publikuota: 2016-10-25

Seimo rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) nori vadinamosios „plataus pasitikėjimo“ Vyriausybės, kurią be jų sudarytų konservatoriai ir socialdemokratai. Bet Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) tokių galimybių nemato.

Vietoje socialdemokratų konservatoriai siūlytų į koaliciją įtraukti Liberalų sąjūdį (LS). Bet su tuo nelinkę sutikti valstiečiai-žalieji.

Tai paaiškėjo per pirmąsias VŽS ir TS–LKD vadovų konsultacijas, surengtas antradienį.

Po beveik dvi valandas viename Vilniaus senamiestyje esančiame viešbutyje vykusių konsultacijų Povilas Urbšys, VŽS konsultacijų grupės koordinatorius, pranešė žurnalistams, kad su konservatoriais šįkart „bendrais bruožais aptarti programinių nuostatų suderinamumo ir koalicijos suformavimo klausimai“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Mes laikomės nuostatos, kad, atsižvelgiant į valstybės problemas, norime nacionalinės vienybės Vyriausybės. Bet TS–LKD nemato koalicijos su Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Be to, jie įsivaizduoja save vienoje koalicijoje su LS“, – teigė p. Urbšys.

Jis atsisakė įvertinti šiuos konservatorių reikalavimus, teigdamas, kad pirmiausia VŽS atstovai turi susitikti su LSDP atstovais ir tik tada įvertinti abiejų konsultacijų rezultatus. Susitikimas su socialdemokratais numatytas antradienį popiet.

O antradienio vakare galimas VŽS vadovybės posėdis, kuriame bus svarstomi pirmosios konsultacijų dienos rezultatai. Ponas Urbšys neatmetė, kad jame bus apsispręsta, su kuo valstiečiai-žalieji bandys tęsti pokalbius dėl valdančiosios koalicijos sudarymo. „Bet dar sunku pasakyti, ar jau šiame aptarime bus priimtas kažkoks sprendimas. Gali būti, kad bus sutarta pratęsti konsultacijas“, – teigė jis.

Pokalbio su TS–LKD atstovais metu taip pat išryškėjo ir kai kurių sunkiai įveikiamų VŽS nesutarimų vertinant programines nuostatas. „Kalbėjome apie švietimo reformą. Mes pasisakome už krepšelio sistemos atsisakymą, bet konservatoriai tam griežtai prieštarauja. Galbūt ir galima šioje vietoje dar pabandyti įveikti nesutarimus, o galbūt galima išlikti ir savo pozicijose, bandant rasti bendrą kalbą kitais klausimais. Aptarinėjome ir galimybę didinti valstybės vaidmenį bankų, alkoholio prekybos bei kitose srityse. Visi šie klausimai – atviras laukas deryboms“, – sakė p. Urbšys.

Kaip žinoma, VŽS pasisako už valstybinio komercinio banko steigimą „Lietuvos pašto“ pagrindu, taip pat už valstybinį alkoholio prekybos monopolį, už valstybinio vaistinių tinklo steigimą.

„Mes tebesilaikome nuomonės, kad plačioji koalicija būtų geriausia. O dėl LS dalyvavimo tai turime abejonių, nes baudžiamoji byla dėl galimos korupcijos nėra iki galo ištirta, todėl yra tikimybė, kad dar gali būti pareikšti įtarimai kai kuriems asmenims“, – paaiškino VŽS atstovas.

Tuo tarpu Gabrielius Landsbergis, TS–LKD pirmininkas, kartojo manąs, kad liberalai turėtų dalyvauti sudarant valdančiąją koaliciją. „Mes su jais artimi programiniu pagrindu. Be to, pasisakau už stipraus dešiniojo flango suformavimą“, – tikino konservatorių lyderis.

Jis teigė, kad su VŽS atstovais antradienį „įvyko tik aptakus pokalbis – suartėjimo nėra, buvo tik išdėstytos nuomonės“.

„Vertybiškai su jais esame gana toli vienas nuo kito ir suderinti ką nors bus sudėtinga. Pavyzdžiui, švietimo dalyje mes visiškai priešingai suprantam problemas“, – pripažino p. Landsbergis.

Jis atmetė valstiečių-žaliųjų pasiūlymą sudaryti „plačiąją koaliciją“ su socialdemokratais: „Mūsų sąlyga išlieka ta pati – neturi būti kalbamasi dviem frontais ir deramasi su nepersitvarkiusia LSDP“, – sakė TS–LKD lyderis.

VŽS per Seimo rinkimus užsitikrino 56 parlamentarų mandatus, konservatoriai Seimo rinkimuose iškovojo 31 mandatą, socialdemokratai – 17 mandatų. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį susitiko su VŽS bei konservatorių vadovais ir palinkėjo Seimo rinkimus laimėjusiems valstiečiams-žaliesiems suburti skaidrią ir atsakingą valdančiąją koaliciją.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku