Skinasi kelią „nulinių“ darbo sutarčių atsisakymas

Publikuota: 2016-10-18
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas taiso dar neįsigaliojusį naują Darbo kodeksą (DK), be kita ko sutikdamas atsisakyti ir daug diskusijų sukėlusių nenustatytos apimties arba vadinamųjų „nulinių“ darbo sutarčių.

Antradienį parlamentarai plenariniame posėdyje sugrįžo prie pastaruosius beveik porą metų valdžios institucijose svarstyto ir tik šį vidurvasarį Seime patvirtinto lankstesnius darbo santykius įteisinančio naujojo DK. Jis turėtų įsigalioti nuo Naujųjų metų, bet Seimo valdantieji sutiko dar iki jo įsigaliojimo pakoreguoti kai kuriuos Kodekso straipsnius, atsižvelgdami į prezidentės Dalios Grybauskaitės ir kai kurių socialinių partnerių išsakytas pastabas.

Antradienį Seimo narių dauguma sutiko su Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymu į DK įrašyti, kad darbo santykius reglamentuojančių sutarčių sąlygos, kai dėl jų abejojama, būtų aiškinamos darbuotojų naudai.

„Mūsų komitetas siūlė analogišką nuostatą ir vasarą, kai Kodeksas buvo priimamas, tačiau tuomet, deja, pritarimo nesulaukėm. Bet gyvenimas ir diskusijos parodė, kad tokia nuostata dėl darbuotojo kaip silpnesnės pusės įteisinimo, yra reikalinga“, – kalbėjo komiteto vadovė Kristina Miškinienė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Taip pat linkstama padidinti išeitinę išmoką nutraukiant darbo sutartį darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių, o švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmę sutrumpinti viena valanda, išskyrus pagal sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus.

Neprieštarauta ir komitete gimusiam pasiūlymui atsisakyti nenustatytos apimties darbo sutarčių. Bet galutinai dėl šio punkto dar bus balsuojama, kai Seimas priiminės DK pataisas.

Be to, į Kodeksą siūloma grąžinti papildomas atostogas darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje, už darbą sąlygomis, jeigu yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų ir tokių nukrypimų negalima pašalinti, ir už ypatingą darbų pobūdį.

Papildomų atostogų trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką nustatytų ne kolektyvinės sutartys, o Vyriausybė.

„Be abejo, visų šių pataisų nepakanka. Bet reikia pritarti ir joms, nes geriau jau žvirblis saujoje. Ateityje, matyt, bus ir daugiau pataisų“, – vylėsi konservatorius Rimantas Dagys.

Tuo metu verslininkus vienijančios organizacijos reiškia susirūpinimą naujomis pataisomis DK, nes jos esą gali „pabloginti šį pažangų dokumentą, dabartinėje redakcijoje užtikrinantį tikrą, o ne menamą lankstumą darbo santykių srityje, taip pat naujų darbo vietų kūrimą ir investicijas“.

Galutinai dėl DK pataisų priėmimo kadenciją baigiantis Seimas žada balsuoti kitos savaitės pabaigoje. Bet neatmetama, kad šis balsavimas pereis į naują Seimo kadenciją. Kitame parlamente daugiausiai mandatų turėsiantys konservatoriai ir valstiečiai-žalieji žada iš esmės peržiūrėti visą DK.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku