Sankcijų atšaukimo dar tikrai ilgai nebus

Publikuota: 2016-10-17
Aleksandro Zemliančenkos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Aleksandro Zemliančenkos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Tie, kurie Lietuvoje ir kitose posovietinėse šalyse vis dar garbina Rusiją ir kažkodėl ilgesingai svajoja apie draugystės su Kremliaus plaukuota ranka valdoma šalimi atnaujinimą (o tokių verksnių-kaikarių, deja, tebėra lietuviškame versle), turėtų pasirengti dar ilgam verkšlenimui ir savo silpnumą įrodančiam pasipiktinimui.

Nes Vakarai ir toliau žada laikytis principingos pozicijos „nesicackinti“ su Rusija, nenorinčia atsisakyti agresyvumo politikos.

Šią savaitę santykius su Maskva žada išsamiai aptarti iš pradžių Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai, o vėliau – ir valstybių bei vyriausybių vadovai, įskaitant prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tokią platesnę diskusiją „rusišku reikalu“ išprovokavo Italijos premjeras Matteo Renzi, kai šiemet birželį ES lyderiai nusprendė dar bent pusmetį pratęsti nuo 2014 m. pavasario ir vasaros Maskvai taikomas sankcijas.

Nuosaikesnės pozicijos Rusijos atžvilgiu besilaikęs italų vyriausybės vadovas tada sutiko dėl sankcijų pratęsimo, bet tik su sąlyga, kad per spalį vyksiantį Europos Vadovų Tarybos posėdį bus daugiau dėmesio skirta santykių su Kremliumi problemai aptarti, nes kaip tik bus priartėjęs eilinis terminas apsispręsti dėl sankcijų pratęsimo, sušvelninimo ar atšaukimo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Per šiuos kelis mėnesius Vakarų sąmonėje, panašu, įvyko esminis lūžis, nes nuo Rusijos nusisuko net tokie jos „pusiau draugai“ kaip p. Renzi. To priežastys – akiplėšiškai nevykdomi Minsko susitarimai dėl situacijos Rytų Ukrainos dalyje sureguliavimo, nesibaigiantis agresyvus žvanginimas ginklais (vis intensyvėjančios karinės pratybos pasienyje, „Iskanderai“ Kaliningrade, gausėjantys oro erdvės pažeidimai), informacinės ir propagandinės atakos, pagaliau Sirijos krizė, kur Kremlius jau beveik nebeslepia savo antipatijų diktatoriaus Bašaro al Asado opozicijai. Ne tik nebeslepia, bet ir konkrečia karine jėga remia kovą su ja.

O kur dar netiesioginiai, bet tvirtėjantys įrodymai apie Rusijos režimo kaltę dėl 300 nekaltų žmonių, tarp jų ir dešimčių vaikų, žūtį, kai prieš porą metų buvo numuštas lėktuvas „Malaysia“.

Taigi tokiame keistis nė neketinančios Rusijos kontekste Vakaruose visiškai nutilo kalbos apie esamų sankcijų švelninimą ar panaikinimą. Atvirkščiai – vis garsiau užsimenama apie sankcijų sugriežtinimą arba naujų įvedimą.

Lietuvos diplomatai pabrėžia, kad tai yra pozityvus dalykas, nes kuo daugiau Vakaruose bus suvokimo, kad Kremliaus režimas nerodo jokių geranoriškumo ženklų, tuo labiau mūsų partnerių sostinėse bus suprantami ir mūsų nuogąstavimai dėl savo saugumo užtikrinimo.

Tai, kad artimiausioje apčiuopiamoje ateityje negalima tikėtis santykių su Rusija pagerėjimo, jau suprato absoliuti dauguma lietuvių verslininkų, turėjusių ar tebeturinčių reikalų su rusais. Jie ramiai sugebėjo persiorientuoti, rasti naujų rinkų.

Bet menka paslaptis, kad tebėra tokių, kurie laikosi Viliaus Kaikario dar 2014 m. pavasarį išverkto pareiškimo, kad reikia nutilti, pakelti baltą vėliavą ir bičiuliautis su Rusija, nes: „Kurgi dėsim savo pagamintą sviestą? Negi juo patrankas tepsim?“

Tokiems, kurie ir šiandien laikosi tokios pozicijos, jau niekas nepadės. Jie jau turbūt niekada nesupras paprastos tiesos, kad žmogiškosios vertybės yra kur kas aukščiau ir svarbiau už sviestą.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku