Socialdemokratai apsigalvojo: PVM lengvatą šildymui nori pratęsti

Publikuota: 2016-10-13
Atnaujinta 2016-10-13 11:22
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Stasys Gudavičius

Kol kas dar valdantieji socialdemokratai, panašu, išsigando savo pačių drąsos – VŽ žiniomis, trečiadienį vakare buvo priimtas politinis sprendimas pratęsti 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui. Ketvirtadienį Seime turėtų būti registruota atitinkama Irenos Šiaulienės, Socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnės, pataisa.

Politikė VŽ sakė, kad bus pasiūlyta pratęsti lengvatos galiojimą iki kitų metų birželio 1 d., t.y. iki jau tikrai bus pasibaigęs šildymo sezonas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Pagrindinis argumentas, kodėl siūlome pratęsti lengvatos galiojimą – nebaigta daugiabučių renovacija. Ji gerokai pasistūmėjo į priekį, bet dar tikrai ne tiek, kad būtų galima atsisakyti PVM lengvatos šildymui“, – teigė p. Šiaulienė.

Tiesa, šį socialdemokratų pasiūlymą dar turės svarstyti tiek dabartinis, kadenciją baigiantis Seimas, tiek ir lapkričio viduryje posėdžiauti pradėsiantys naujos kadencijos parlamentarai.

Ponia Šiaulienė taip pat turės pasiūlyti, iš kokių šaltinių dengti milijoninius biudžeto praradimus dėl PVM lengvatos šildymui pratęsimo. Ji VŽ tvirtino, kad greičiausiai „bus pasiūlyta panaudoti dalį lėšų iš skolos aptarnavimo išlaidų“.

VŽ rašė, kad Vyriausybė planavo nepratęsti PVM lengvatos šildymui ir tai 2017 m. į biudžetą leistų sirinkti beveik 50 mln. Eur.

Trečiadienį Vyriausybė pritarė kitų metų biudžeto projektui ir perdavė jį svarstyti bei priimti Seimui. Kartu yra teikiami kai kurių įstatymų pakeitimai, susiję su kitų metų biudžetu.

Tarp siūlomų pakeitimų nėra numatyti ir 2017-aisiais pratęsti šiemet gruodžio 31 d. baigiančio galioti 9% PVM lengvatinio tarifo gyventojams centralizuotai tiekiamam šildymui ir karštam vandeniui. Jeigu ji nebus pratęsta, nuo 2017 m. sausio 1 d. šildymui bus taikomas standartinis 21% PVM tarifas.

Kaip VŽ po trečiadienio Vyriausybės posėdžio pranešė Rasa Budbergytė, finansų ministrė, PVM lengvatos šildymui panaikinimas leis į biudžetą papildomai surinkti 47 mln. Eur.

„Mes turime per daug įvairių mokestinių lengvatų, kurios ne visada yra efektyvios, be to, mažina biudžeto pajamas. Manau, kad bus rastos efektyvios socialinės formulės, kaip mažiausiai uždirbantiems žmonėms kompensuoti praradimus dėl šios lengvatos panaikinimo“, – sakė ministrė.

Prie tokių kompensacinių priemonių p. Budbergytė paminėjo ir neapmokestinamojo pajamų dydžio pakėlimą nuo 200 iki 310 Eur.

Tačiau, panašu, kad dabar partija savo poziciją pakeitė. Lengvatos pratęsimas iki birželio biudžetui kainuos daugiau kaip 25 mln. Eur.

Ministrė laikosi savo nuomonės

Rasa Budbergytė, finansų ministrė, neigiamai įvertino Socialdemokratų partijos, kuriai, beje, ji pati ir priklauso, idėją dar kuriam laikui pratęsti PVM lengvatos šildymui taikymą.

„Tai socialiai neteisinga lengvata, nes ja vienodai naudojasi ir didesnes, ir mažas pajamas turintys piliečiai. Atkreipčiau dėmesį, kad nuo Naujųjų metų labai ženkliai didėja neapmokestinamas pajamų dydis, kuris leis gerokai padidinti mažiausiai uždirbančių žmonių pajamas. Tai yra, galima sakyti, viena iš mokesčio lengvatos panaikinimo kompensacijos rūšių - gaudamas didesnes pajamas žmogus galės dalį jų skirti padengti praradimus dėl panaikintos lengvatos. Bet kad tie praradimai, panašu, nebus labai dideli, nes statistika rodo, kad per pastaruosius kelerius metus šildymo kaina nuosekliai mažėja. Ir dar - savivaldybėms yra atiduota socialinių kompensacijų paskirstymo funkcija. Per pastaruosius dvejus metus savivaldybės sugebėjo šioje srityje sutaupyti daugiau kaip 130 mln. Eur. Kas trukdo bent dalį jų nukreipti kompensacijoms dėl šildymo lengvatos panaikinimo socialiai jautriausioms visuomenės grupėms“, - VŽ sakė p. Budbergytė.

Prezidentė nustebo

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė, teigia nustebusi dėl sprendimo nepratęsti PVM lengvatos šildymui.

„Na, visada tokie siūlymai, kurie tiesiogiai reiškia, kad gyventojams reikia mokėti daugiau, turėtų eiti su kažkokiu kompensaciniu mechanizmu, kurio šiame biudžete nėra. Tai reiškia, kad socialinio jautrumo šiai Vyriausybei vėl pritrūko. Turint galvoje, kad dar vyksta rinkimai, tikrai stebina tokie sprendimai“, – žurnalistams kalbėjo p. Grybauskaitė.

Ji sakė neabejojanti, kad toks sprendimas bus pakeistas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku