Atnaujinta Saugumo strategija: ypatingas iššūkis – agresyvi Rusija

Publikuota: 2016-10-12
Alexanderio Vilfo („Sputnik“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Alexanderio Vilfo („Sputnik“ / „Scanpix“) nuotr.

Lietuva po ketverių metų pertraukos atnaujina savo Nacionalinio saugumo strategiją. Nors ir anksčiau Maskvos veiksmai buvo įvardijami kaip saugumo situaciją regione destabilizuojantis veiksnys, po pastarųjų poros metų Rusijos įvykdytų agresijų ji vadinama „didžiausiu iššūkiu Lietuvos nacionaliniam saugumui“.

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta atnaujintai Nacionalinio saugumo strategijai. Dar rugsėjį jai pritarė ir prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujama Valstybės gynimo taryba.

Dabar strategija keliauja į Seimą. Bus siekiama atnaujintą dokumentą priimti dar dabartiniame, kadenciją baigiančiame parlamente. Naujasis Seimas į posėdžius rinksis ne anksčiau kaip lapkričio viduryje.

Vyriausybės posėdyje trečiadienį Juozas Olekas, krašto apsaugos ministras, priminė, kad Nacionalinė saugumo strategija paskutinį kartą buvo atnaujinta 2012 m. Per pastaruosius ketverius metus saugumo situacija regione kardinaliai pasikeitė pirmiausia dėl agresyvių Kremliaus veiksmų, todėl esą prireikė kiek skubiau nei planuota pakoreguoti ir Nacionalinę saugumo strategiją.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Projekte atnaujintos nacionalinio saugumo prielaidos ir interesai, aktualizuotas rizikos veiksnių, pavojų ir grėsmių nacionaliniam saugumui sąrašas, atnaujinti ir patikslinti nacionalinio saugumo politikos įgyvendinimo prioritetai ir uždaviniai, įtvirtinami sprendimai, priimti reaguojant į pasikeitusią valstybės saugumo situaciją, pokyčiai viešojo, energetinio, ekonominio, informacinio ir kibernetinio saugumo, dvišalio bendradarbiavimo ir kitose srityse. Atsižvelgiant į kintantį grėsmių pobūdį, buvo atsisakyta nuostatų, neturinčių tiesioginės įtakos nacionaliniam saugumui“, – pristatydamas dokumentą sakė p. Olekas.

Atnaujintoje Strategijoje nurodoma, kad Lietuvos „saugumo aplinką ypač neigiamai veikia Rusijos veiksmai, pažeidžiantys tarptautines normas ir griaunantys taisyklėmis pagrįstą saugumo architektūrą Europoje“.

„Agresija prieš kaimynines valstybes, Krymo aneksija, prie Lietuvos ir kitų šalių sienų sutelkta moderni Rusijos ginkluotė, didelio masto puolamojo pobūdžio pratybos, pasirengimas išvien naudoti karines ir ekonomines, energetines, informacines ir kitokio pobūdžio civilines priemones, nukreiptas prieš kaimynines valstybes, gebėjimas išnaudoti vidines į rytus nuo Lietuvos esančių kaimyninių šalių problemas, taip pat pasirengimas panaudoti branduolinį ginklą ir prieš jo neturinčias valstybes yra iššūkis Lietuvos ir visos euroatlantinės bendruomenės saugumui. Šie veiksniai darys įtaką šalies saugumui ne tik trumpalaikėje, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje“, – rašoma naujoje Nacionalinėje saugumo strategijoje.

Kaip grėsmės šiame dokumente taip pat įvardijami ir „augantis religinis ekstremizmas, sąlygos terorizmui bei nekontroliuojamai migracijai plisti“ bei kiti veiksniai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku