Įsigalioja draudimas reikalauti dokumentų iš visų perkančiųjų svaigalus

Publikuota: 2016-10-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo prieš daugiau kaip savaitę priimtą įstatymą, pagal kurį parduodant alkoholį dokumento bus reikalaujama tik tuomet, kai kils įtarimų, kad asmuo gali būti nepilnametis. Nuo savaitgalio toks įstatyminis draudimas įsigalioja.

Apie tai, kad valstybės vadovė pasirašė tokias rugsėjo 27 d. Seimo priimtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, VŽ penktadienį pranešė prezidentūra.

Kartu p. Grybauskaitė paragino „visas politines jėgas ir socialiai atsakingą verslą neimituoti kovos su alkoholizmu, o imtis rezultatyvių alkoholio prieinamumą ir vartojimą mažinančių priemonių“.

Prezidentė priminė, kad „šiuo metu Seime svarstymo laukia dešimtys su alkoholio ribojimu susijusių pataisų, tarp jų – ir veiksmingi pilietiškų šalies gyventojų pateikti pasiūlymai dėl alkoholio reklamos ribojimo, griežtesnio licencijavimo, specializuotų parduotuvių, visuomenės švietimo“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kaip jau skelbta, daugiau kaip 50.000 piliečių šią vasarą pateikė Seimui Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, gerokai apribojančias svaigalų prieinamumą, pvz., nustatančias, kad alkoholiniai gėrimai yra parduodami tik specializuotose parduotuvėse ir gerokai trumpiau, nei yra parduodama dabar, be to, asmenims ne nuo 18 metų, bet nuo 20-ties.

Vyriausybė yra pavadinusi šias bei kai kurias kitas pavienes Seimo narių pasiūlytas pataisas Alkoholio kontrolės įstatyme „perteklinėmis ir neracionaliomis“. Tačiau ministrų kabinetas pažadėjo artimiausiu metu pasiūlyti nuosaikius svaigalų prieinamumą ribojančius projektus.

Pasak prezidentės, „rimtų, situaciją iš esmės keičiančių sprendimų reikia nedelsiant, nes priklausomybių liūne grimzta apie 150.000 žmonių, tačiau tik trečdalis jų ieško pagalbos“. „Nesprendžiama alkoholizmo problema toliau didėja, provokuodama ir dar labiau užaštrindama daugelį skaudžių socialinių problemų“, – teigiama prezidentūros pranešime.

Kaip VŽ jau skelbė, Seimas praėjusią savaitę skubiai pataisė įstatymą, bandydamas stabdyti prekybininkų iniciatyvą reikalauti asmens tapatybės dokumentų iš visų be išimties perkančiųjų alkoholinius gėrimus. Buvo priimta tokia Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa: „Alkoholinių gėrimų pardavėjai iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens privalo reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą tik kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis, negu 18 metų.“

Už tokio įstatymo priėmimą balsavo 92 Seimo nariai, 3 buvo prieš, susilaikė 8 parlamentarai.

Veto nesulaukė, keis tvarką

Paulius Dambrauskas, UAB „Maxima LT“ komercijos vadovas, sako, kad Prezidentei nevetavus naujojo įstatymo prekybininkai bus įpareigoti jį vykdyti.

„Turėjome gerų minčių, kai pats verslas buvo atsiradęs antrame plane, o pirmiausia siekėme mažinti alkoholio prieinamumą jaunimui. Dabar jeigu nebus abejonių dėl asmens amžiaus, rodyti dokumento perkant alkoholinius gėrimus, neprašysime. Keisime darbinę tvarką pagal naująjį reikalavimą“.

Artūras Zabielskas, prekybininkų aljanso „Aibė“ Pirkimų departamento direktorius Baltijos šalims, sako, kad įsigaliojęs įstatymas didelės įtakos parduotuvių darbui neturės.

„Vertinu tai kaip politiką – nei teigiamai, nei neigiamai. Iš esmės tas memorandumas buvo teigiamas žingsnis, iš kurio galbūt būtų buvę naudos. Kiek pastebėjau, žmonėms nauja sąlyga perkant gėrimus nebuvo labai nepriimtina“, – sako p. Zabielskas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku