Seimas atmetė prezidentės veto dėl Darbo kodekso

Publikuota: 2016-09-14
Atnaujinta 2016-09-14 17:21

Trečiadienį po pietų Seimas atmetė prezidentės veto dėl Darbo kodekso ir patvirtino anksčiau priimtą naująjį DK.

  • Kodeksas priimtas už jį balsavus 74 Seimo nariams. Prieš naująjį kodeksą balsavo 39, dar 10 susilaikė
  • Pamatyti, kaip balsavo kiekvienas Seimo narys, galite čia
  • Prezidentės veto atmesti ragino verslo ir darbdavių asociacijos, priimti reikalavo darbuotojų atstovai
  • Dalia Grybauskaitė naująjį kodeksą privalo pasirašyti per 3 dienas, jis įsigalios nuo 2017 m. pradžios
  • Seimo nariai prieš svarstymą žadėjo bet kuriuo atveju kodeksą taisyti, kad jame abiejų pusių interesai būtų labiau subalansuoti

17:20 Įžengėme į XXI amžių

Šiandieninis Seimo sprendimas patvirtinti naują Darbo kodeksą yra sveikos nuovokos triumfas prieš politinį populizmą, pareiškė Lietuvos verslo konfederacija (LVK).

„Sveikiname Seimo sprendimą modernizuoti darbo santykius Lietuvoje. Kelerių metų mokslininkų, darbo vietų kūrėjų, dirbančiųjų ir Vyriausybės darbas nenuėjo perniek, tad šiandien turime Darbo kodeksą, kuris iš esmės suderina visų pusių interesus. Tai toli gražu nėra tobulas, tačiau kompromisinis dokumentas, kuriame išlaikytas deramas socialinių saugiklių ir valstybės ekonominių naudų balansas”, – sakė Valdas Sutkus, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

16:01 Sveikina Seimą

Premjeras Algirdas Butkevičius pasveikino Seimą priėmus „atsakingą sprendimą dėl vienos svarbiausių reformų po nepriklausomybės“.

„Šiandien Seimas priėmė sprendimą, kuris sukuria prielaidas stiprinti šalies konkurencingumą varžantis dėl investicijų, didina šalies atsparumą galimiems ekonominiams sukrėtimams. Darbo santykių reforma yra investicija į našesnį ir geriau atlyginamą darbą, į naujas darbo vietas, tarptautinį pripažinimą, nes reforma leis įgyvendinti ir tarptautinių institucijų reikalavimus“, – sako premjeras.

Vyriausybės vadovas teigia, kad įstatymui įsigaliojus, bus stebima kaip jis veikia ir, reikalui esant, naujasis DK bus toliau tobulinamas.

15:43 Veto atmestas

Seimas 74 balsais parėmė naująjį DK. Tam, kad būtų priimtas visas naujasis DK be pakeitimų reikėjo, kad balsuotų už 71 Seimo narys. Prieš naująjį kodeksą balsavo 39 Seimo nariai, dar 10 susilaikė.

Prezidentė per tris dienas privalės jį pasirašyti ir Darbo kodeksas įsigalios nuo 2017 m. Beje, Seimo nariai žada greitai taisyti priimtą įstatymą, kad iki Naujųjų jis jau būtų tinkamas visoms pusėms. Pastaruoju atveju prezidentė vėl galėtų vetuoti kiekvieną naują Seimo sprendimą.

Darbo kodeksas kartu su lydimaisiais teisės aktų pakeitimais yra vienas iš septynių naujojo socialinio modelio sukūrimo paketų, kuriuo numatoma tobulinti darbo santykių reglamentavimą

infogr.am::516f1e76-c7a0-46c3-b44a-2fbdc629909c

15:35 Premjeras: DK reikia įtvirtinti šios kadencijos metu

Premjeras Algirdas Butkevičius paragino išsivaduoti vieną kartą iš baimės, nes be lanksčių darbo santykių, be investicijų, be kvalifikuotos darbo jėgos nebus konkurencingos Lietuvos.

„Pritariu p. Steponavičiui, kodėl turime neleisti žmogui dirbti 12-14 val. jei jis nori dirbti ir užsidirbti“, – sakė p. Butkevičius. – Naujasis DK yra tas dokumentas, kuris reikalingas Lietuvai konkuruoti pasaulyje. Atmetę veto mes galime daug greičiau pataisyti kai kurias nuostatas, kurias jau esame sutarę su profsąjungų vadovais. Priėmę veto, naujų pataisų jau neįtvirtinsime savo kadencijos metu.“

15:30 Prezidentės veto prieštarauja siekiui dirbti ir uždirbti daugiau

Liberalas Gintaras Steponavičius sako, kad Lietuvai reikalingi geri, darbštūs ir motyvuoti darbuotojai ir jie diktuoja darbdaviams sąlygas.

„Nebegalioja ta samprata, kad iš tiesų yra stipresnis darbdavys“, - sakė Seimo narys.

Pasak jo, žmogus šiandien nori dirbti ir savo rankomis uždirbti daugiau, o prezidentės veto prieštarauja šiai logikai.

15:22 Premjero partija už veto

Socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad su naujuoju DK Seimas persistengė.

„Tikriau ne Seimas, o lobistai persistengė. Darbo santykių lankstumas atsirado, bet ar atsirado daugiau darbuotojų saugumo. To nepadarėme, tad visus tuos dalykus reikia taisyti“, – teigia politikas.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė pasiūlė pritarti veto ir staigiai jį taisyti, kad DK „atitiktų šiuolaikinės darbo rinkos poreikius“.

15:12 Sprendimas pasijustų iškart

Tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūra „Investuok Lietuvoje“ laikosi pozicijos, kad Seime birželį priimtas DK yra būtinas norint užtikrinti tolesnį šalies ekonomikos augimą.

„Kiekvienas signalas, rodantis, kad investicinis klimatas šalyje ne tik negerės, bet ir gali pablogėti, turės neigiamos įtakos priimant sprendimą vystyti investicinius projektus Lietuvoje. Nors Lietuva ne vienerius metus sėkmingai dirba pritraukiant užsienio bendroves, šiandieninis Seimo sprendimas pasijustų iškart“, – rašoma agentūros pranešime.

„Investuok Lietuvoje“ teigia, kad darbo santykių lankstumas šiuo metu yra viena pagrindinių Lietuvos investicinio klimato problemų ir darbo santykių modernizavimas yra būtinas, jeigu norime pritraukti daugiau užsienio investicijų.

15:12 Priimti ir taisyti

Tvarkos ir teisingumo partijos atstovas Petras Gražulis pasiūlė taip pat priimti prezidentės veto, o iki Naujųjų metų, kuomet įstatymas turi įsigalioti, DK dar pataisyti, kad jis tenkintų visas darbo rinkoje dalyvaujančias puses.

Mečislovas Zaščiurinskas iš Darbo partijos akcentavo, kad atskirtis mūsų visuomenėje yra didelė.

„Aš neradau nei vieno dirbančiojo, kad jis pasakytų, jog šis naujas DK yra geras ir jį reikia priimti, išskyrus šalies didžiuosius darbdavius. Šitas mūsų sprendimas dėl DK palies visas Lietuvos šeimas, paskatins tolesnę emigraciją“, – dėstė jis.

„Siūlau pritarti prezidentės veto“, – sakė p. Zasčiurinskas.

Tvarkietis Remigijus Žemaitaitis pareiškė, kad jo frakcija palaikys premjerą ir naujajį DK be prezidentės veto.

14:56 Liberalai – už naują DK

Opozicijoje esantis Liberalų sąjūdis jau išplatino savo poziciją, kad šiame posėdyje balsuos už lankstesnius darbo santykius atspinintį DK.

„Šiuolaikiški darbo santykiai Lietuvai yra ne galimybė, o būtinybė. Valstybė negali likti tuščias laukas – be darbo vietų, be savo žmonių, be tarptautinių kompanijų ir technologijų centrų. Negalime orientuotis tik į minimumą, nes jau dabar mus visa galva lenkia artimiausi kaimynai“, – komentuoja Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas.

Anot jo, nors nauja įstatymo redakcija toli gražu nėra ideali, būtų klaida vien dėl taisytinų dalykų atmesti viską, kas bent kiek orientuota į pažangą.

14:53 Konservatoriai palaiko prezidentės veto

Irena Degutienė, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovė, frakcijos Seime vardu teigė, kad partijos nariai pritaria prezidentės veto su visomis pataisomis.

„Nors mums atrodo, kad ne visos pataisos yra tinkamos. Tada registruotume naujas pataisas ir per šią likusią kadenciją, kad nenueitų darbas veltui, siūlytume priimti kompromisinį ir svarbiausia nepriešinantį darbdavių su profsąjungų variantą“, – sakė p. Degutienė.

Tarp siūlymų konservatoriai numato teikti pataisas dėl viršvalandžių apskaitos (pvz., prezidentės siūlymu siekiama sutrumpinti apskaitinio laikotarpio trukmę iki 1 mėn. nuo 3 mėn. Seimo priimtame DK), taip pat dėl taip vadinamų „nulinių“ sutarčių, kitų prezidentės siūlymų, kurie konservatorių nuomonę neskatintų investuoti Lietuvoje ir kurti naujas darbo vietas.

14:34 TVF palaikymas

Kaip VŽ šiandien jau rašė, prezidentė pasipriešino parlamento priimtam įstatymui, mat šis, anot jos, nusvėrė balansą į darbdavių pusę. Prezidentės pataisas remia profsąjungos. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas šįryt taip pat nusprendė siūlyti Seimui pritarti prezidentės veto.

Verslininkus vienijančios organizacijos pasisakė prieš valstybės vadovės pataisas, teigdamos, kad jos neužtikrina pakankamo darbo santykių lankstumo. Premjeras Algirdas Butkevičius irgi pasisakė už veto atmetimą.

Vakar tokią poziciją taip pat palaikė Tarptautinio valiutos fondo misija, Lietuvoje naujoje šalies ūkio būkls ataskaitoje nurodžiusi: „Atsisakyti priimto darbo kodekso po prezidentės veto – reikštų prarasti galimybę įgyvendinti reikalingas reformas. Atsižvelgiant į procedūrinius apribojimus, dabar reikėtų priimti naują kodeksą su pakeitimais, operatyviai išsprendus likusius klausimus, susijusius su teisėtais socialinių partnerių lūkesčiais“, – teigiama ataskaitos išvadose.

Nuolat pildoma

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku