Prezidentė: reakcija į veto Darbo kodeksui – liguista

Publikuota: 2016-09-06
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad reakcija į jos veto Seimo priimtam naujam Darbo kodeksui (DK) buvo „didele dalimi liguista“. Pati prezidentė savo veto vadina kompromisiniu sprendimu ir viliasi, kad Seimas jos pasiūlymams pritars.

Antradienį p. Grybauskaitė apsilankė Seime ir prieš šį šeštadienį prasidedančią rudens sesiją susitiko su parlamento valdyba, aptarė svarbiausius numatomus darbus. Tai buvo paskutinis prezidentės susitikimas su šios kadencijos Seimo valdyba, nes spalį išrinktas naujas Seimas lapkričio viduryje susirinks į pirmąjį posėdį.

„Su šiuo Seimu buvo iš principo bendradarbiavimas darbingas ir konstruktyvus. Seimas ne kartą įrodė sugebėjimą susitarti ir susitelkti – dėl gynybos stiprinimo, šauktinių grąžinimo, pensijų kompensavimo, euro įvedimo. Darbų numatoma daug. Tęstinumas ir darbų svarbos supratimas, tikiuosi, bus ir naujame Seime, ką užtikrins ir tai, kad dauguma Seimo valdybos narių, matyt, bus perrinkta ir į naują Seimą“, – kalbėjo valstybės vadovė.

Ji teigiamai atsakė į klausimą, ar susitikime su Seimo vadovybe buvo kalbėta ir apie veto naujajam DK.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Nuosekliai laikausi savo pozicijos – dar prieš metus valdantiesiems pasakiau, kad jis turi būti priimtas tariantis su socialiniais partneriais. Bet pamatėme, kad DK buvo priimtas skubotai, buldozerio principu. Todėl vetuodama Kodeksą pamėginau pasiūlyti kompromisines pataisas. Deja, reakcija į veto didele dalimi buvo liguista. Nors veto tikslas buvo – kad būtų išsaugota esminė reforma, bet ir tuo pačiu apsaugotas paprastas žmogus, jo interesai“, – sakė prezidentė.

„Tikiuosi, kad Seimas atsižvelgs į mano pasiūlytą kompromisinį variantą“, – pridūrė p. Grybauskaitė.

Ji priminė, kad Seimo nariai „davė priesaiką valstybei ir žmonėms, kad priiminės valstybei ir jos žmonėms naudingus sprendimus“.

Loreta Graužinienė, Seimo pirmininkė, po susitikimo su prezidente vengė prognozuoti, kaip pasielgs Seimas su veto DK: „Noriu priminti, kad priimant Kodeksą Seimas gana vieningai balsavo – už jį buvo Seimo nariai ir iš valdančiųjų, ir iš opozicijos. Todėl dabar, kai reikės apsispręsti dėl veto, Seimas turi apsvarstyti visus galimus variantus.“

Pasak Seimo vadovės, jau pirmajame Seimo rudens sesijos posėdyje šį šeštadienį bus apsispręsta – arba DK bus laikomas nepriimtu ir tada atsakomybė už jo galutinį priėmimą bus perkelta naujam Seimui, arba bus priimtos svarstyti prezidentės pataisos, kurias kritikuoja nemenka dalis politikų ir verslininkų.

Tačiau Seime pripažįstama, kad vargu ar pavyks surinkti mažiausiai 71 balsą, reikalingą veto atmesti. Todėl gali būti, kad prezidentės veto galų gale bus pritarta, tiesa, paskui politikai žada dar pakoreguoti DK iki jis įsigaliotų nuo 2017-ųjų pradžios.

„Turime priimti atsakingus valstybei sprendimus. Jeigu šis Seimas DK nepriims ir jį atidės kitam Seimui, tuomet viskas prasidės iš naujo ir pats svarstymo bei priėmimo procesas užtruks ne mažiau kaip metus“, – atkreipė dėmesį p. Graužinienė.

Pasak Seimo vadovės, šeštadienį prasidedanti sesija „dėl rinkimų bus faktiškai trumpesnė, todėl reikės daugiau ir intensyviau padirbėti“. Vien Vyriausybė šiai sesijai teikia apie 200 įstatymų projektų.

Be to, Seimo rudens sesijos darbotvarkėje yra užregistruota ir 16 prezidentės įstatymų iniciatyvų, kurios, kaip teigė pati p. Grybauskaitė, „prisidės prie socialinės žmonių gerovės kūrimo, padės apsaugoti valstybės turtą ir žemę, užkirs kelią sukčiavimui, mokesčių vengimui, nebaudžiamumui, valstybės apgaudinėjimui ir padės kurti skaidresnę politinę sistemą šalyje“.

Prezidentė žada inicijuoti įstatymo pataisas dėl spartesnio įvaikinimo, skaidresnio socialinei paramai skirtų lėšų naudojimo, profesinio mokymo pertvarkos, socialinių įmonių statuso. Taip pat ji teiks įstatymų iniciatyvas, padėsiančias pažaboti korupciją, sukčiavimą mokesčiais, valstybinės žemės grobstymą, užkirsiančias kelią slapstytis nuo teisingumo užsienyje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku