Prezidentė įsitikinusi, kad Olekas turi trauktis

Publikuota: 2016-09-06
Atnaujinta 2016-09-06 12:24
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pakartojo savo griežtą nuostatą, kad krašto apsaugos ministras Juozas Olekas turi atsistatydinti, prisiimdamas politinę atsakomybę už nepakankamą krašto apsaugos sistemai skiriamų didžiulių lėšų panaudojimo kontrolę. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė antrina valstybės vadovei, pareikšdama, kad valdančioji Socialdemokratų partija turėtų kritiškai įvertinti savo deleguoto ministro veiklą.

Pats ministras atmeta kaltinimus ir kol kas nemato reikalo atsistatydinti.

Antradienį po susitikimo su Seimo valdyba prezidentė, žurnalistų paklausta apie p. Oleką, pareiškė, kad šis ministras yra susikompromitavęs, todėl negali toliau dirbti.

„Mes visi parėmėme krašto apsaugos sistemos finansavimo ženklų padidinimą. Bet kai už tuos pinigus pradedami pirkti auksiniai daiktai ir kai ministras neprisiima už tai atsakomybės, o tik išsisukinėja ir netgi meluoja, tai, sakyčiau, labai negražiai atrodo. Todėl politinę atsakomybę turi ministras prisiimti, nes netgi šioje „auksinių virtuvės įrankių“ istorijoje prieš dvejus metus nebuvo kreiptasi į prokurorus dėl kainų, o tik dėl galimo sukčiavimo. Taigi, dėl per didelių kainų net nebuvo keliamas klausimas“, – kalbėjo p. Grybauskaitė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tai reiškia, kad toks ministras negali dirbti tokiomis sąlygomis, kai sukompromituota krašto apsaugos sistema, kariuomenė, finansavimo padidinimas jai ir tų padidintų lėšų neskaidrus panaudojimas“, – pridūrė ji.

Pasak prezidentės, „jeigu socialdemokratai mano, kad „Vijūnėlė“ ir pastarasis skandalas jiems padės per rinkimus, jie labai klysta“.

Ponia Graužinienė pareiškė sutinkanti su prezidentės įvertinimu, kad „auksinių virtuvės rakandų“ pirkimas kariuomenei „diskredituoja politinių partijų susitarimą dėl gynybos finansavimo padidinimo“.

„Reikia, kad skubius sprendimus dėl ministro priimtų Socialdemokratų partija“, – įsitikinusi viena Darbo partijos vadovių p. Graužinienė.

Bet krašto apsaugos ministras nesutinka, jog šioje istorijoje galima įžvelgti jo melavimą. Žurnalistų paklaustas, kodėl 2014-aisiais nesikreipė į prokurorus dėl „auksinių virtuvės įrankių“ kainos, p. Olekas atsakė: „Mes kreipėmės į prokurorus dėl galimo savo atsakingų pareigūnų piktnaudžiavimo ir dėl galimo sukčiavimo. O pirmuoju signalu, atkreipusiu mūsų dėmesį į šią viešojo pirkimo sutartį, tapo būtent per didelė kaina. Teisininkų reikia klausti, ar kainų neatitikimas yra sukčiavimas, ar korupcija, ar koks kitoks nusižengimas“, – kalbėjo ministras.

Ponas Olekas norėtų pats tiesiogiai, „be tarpininkų pasikalbėti su prezidente ir išsiaiškinti visus klausimus, išgirsti visas pastabas“. „Nenoriu vertinti, ar savo pareiškimais prezidentė politikuoja. Šioje vietoje būtina skirti du dalykus – yra teisinis procesas, kurį turime šiuo klausimu įvykdyti, ir turime tą politinę aplinką, kuri yra prieš rinkimus. Kartais priešrinkiminėse kalbose yra daug netiesos pasakoma“, – pastebėjo jis.

Paklaustas, ar atsistatydins, ministras atsakė: „Jeigu bus priežastis, tada ir verta apie tai pagalvoti. Kol kas priežasties nematau.“

Jis leido suprasti, kad priežastimi trauktis gali tapti ir tiesiogiai jam pareikštas ne tik partijos, bet ir prezidentės nepasitikėjimas. Kartu p. Olekas priminė, kad iki rinkimų liko vos mėnuo, tad ir jam eiti Krašto apsaugos ministerijos vadovo pareigas liko vos pora mėnesių.

Skandalas dėl „auksinių virtuvės įrankių“ pirkimo kilo praėjusią savaitę, kai Viešųjų pirkimų tarnyba paviešino, jog 2014 m. kariuomenė iš bendrovės „Nota bene“ įsigijo virtuvės rakandų už aštuonis kartus didesnę sumą nei rinkos kaina.

Ponas Olekas atsisako atsistatydinti, tvirtindamas, kad jo vadovaujama ministerija kaip tik ir iškėlė klausimus dėl pernelyg brangių pirkinių, o prokurorai kelis kartus buvo atsisakę kelti baudžiamąją bylą šiuo klausimu. Socialdemokratų partijos vadovybė, įskaitant ir jos pirmininką, premjerą Algirdą Butkevičių, užstojo krašto apsaugos ministrą. Kartu prezidentė buvo apkaltinta priešrinkiminiu populizmu.

Mindaugas Janulionis, p. Butkevičiaus atstovas spaudai, VŽ antradienį atsiųstame komentare nurodė, kad „premjeras nekeičia savo pozicijos dėl krašto apsaugos ministro. premjeras ragina prezidentę rinkimų laikotarpiu nepolitikuoti“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku