Baltarusijos kryptimi – didesnis verslo atsargumas

Publikuota: 2016-02-05
Evaldas Ignatavičius, Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Baltarusijoje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Evaldas Ignatavičius, Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Baltarusijoje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos verslas atsargiai vertina galimybes artimiausioje perspektyvoje aktyviau vystyti ekonominį bendradarbiavimą su kaimynine Baltarusija – nors pastaruoju metu pastebima pažanga šios šalies vidaus ir užsienio politikoje, taip pat jos santykiuose su tarptautinėmis finansinėmis struktūromis, tačiau tai kontrastuoja su vis blogėjančia vidaus ekonomine situacija.

Apie verslo ir investicinę aplinką Baltarusijoje kalbėta Lietuvos pramonininkų konfederacijos surengtame specialiame posėdyje.

Evaldas Ignatavičius, Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje, išskyrė santykinius šios šalies pranašumus, kurie, nepaisant gana sudėtingos ekonominės situacijos, „gali tiek vietos, tiek investuojančiam verslui sukurti papildomas pridėtines vertes: tai darbo jėgos kaštai, resursų dydis ir kaina, santykinai maža konkurencija kai kuriose sferose“. Anot diplomato, „Baltarusijos valdžios deda tam tikras pastangas stabilizuoti ekonominę situaciją“, nors tai ir nėra lengva, ypač turint galvoje prastėjančią padėtį svarbiausioje šios šalies ekonominėje partnerėje – Rusijoje.

Ambasadorius išvardijo netrumpą iššūkių tolimesnei Lietuvos verslo Baltarusijoje plėtrai sąrašą – besitęsianti struktūrinė krizė ir nestabili makroekonominė padėtis, priklausomybė nuo naftos kainų ir Rusijos ekonominės padėties, vadinamasis „rankinis ekonomikos valdymas“, kuris išlieka ir kai kuriose srityse netgi stiprėja, vis dar per mažas ekonominio lankstumo lygis, neapibrėžtumas finansų rinkoje, infliacija, didelė vietinės valiutos devalvacijos tikimybė, protekcionizmas, geopolitinės situacijos įtaka, bloga ekonomikos situacija pagrindinėse eksporto rinkose – Rusijoje ir Ukrainoje, abipusiai prekybiniai ir ekonominiai apribojimai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak p. Ignatavičiaus, valdžia bando formuoti naują ekonominę politiką, tačiau nepakankamai ryžtingai. Apie naują ekonominį modelį prabilta 2015 m. pabaigoje. Didelių permainų nenumatoma, bet pradėta kalbėti apie perėjimą prie valstybės įmonių valdymo tobulinimo, valdžios sektoriaus ir verslo partnerystės skatinimą. Atsižvelgta į Tarptautinio valiutos fondo raginimus mažinti subsidijavimą, valdžia jau priėmė sprendimą mažinti komunalinių paslaugų tarifus, aštuonis su puse karto didėja automobilių utilizavimo mokestis. „Tačiau ir toliau aktyviai indeksuojami atlyginimai, išlaikoma neefektyvi darbo rinka“, – teigė ambasadorius.

Jis ir konferencijoje taip pat kalbėjusi advokatų kontoros COBALT vadovaujanti partnerė Baltarusijoje Darya Zhuk pastebėjo, kad dėl ekonominio nuosmukio oficiali valdžia linkusi kaltę versti užsienio faktoriams. Tuo metu verslas ir tarptautiniai ekonomikos ekspertai pastebi, kad priežastys yra šalies viduje. „Reikalingos sisteminės struktūrinės ekonomikos reformos, kurios būtinos norint paskatinti ekonomikos gyvybingumą ir padidinti konkurencingumą, tačiau šalies valdžia kol kas radikalioms reformoms nepritaria“, – apgailestauta posėdyje.

Visi šie faktoriai neleidžia bent jau šiemet prognozuoti dvišalių ekonominių santykių tarp Lietuvos ir Baltarusijos aktyvesnės plėtros. Kita vertus, viliamasi, kad tolimesnėje perspektyvoje situacija gali keistis į gerąją pusę, ypač jeigu šiltės Minsko santykiai su Vakarais, stabilizuosis ir ims gerėti makroekonominė padėtis, investicinė aplinka, taip pat jeigu Baltarusijos valdžia nebijos ryžtingesnių ekonominių reformų, kurios padėtų labiau atverti šios šalies ekonomiką.

Pramonininkų konfederacijos Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Baltarusija verslo taryba netrukus surengs 12-ąjį Lietuvos-Baltarusijos ekonomikos forumą, kuriame bus plačiau diskutuojama visais šiais klausimais.

Pagal prekybos apyvartą Baltarusija yra 7-ta didžiausia Lietuvos prekybos partnerė, o bendra prekybos apyvarta tarp dviejų šalių siekia 1,8 mlrd. Eur.

Lietuvos eksportas į Baltarusiją siekia 1,1 mlrd. Eur, arba 4,5% nuo bendrų Lietuvos eksporto apimčių. Lietuvos importas iš Baltarusijos siekia 744 mln. Eur, arba 2,8% nuo bendrų Lietuvos importo apimčių.

Pernai, palyginti su 2014-aisiais, dvišalės prekybos apyvarta, preliminariais duomenimis, sumažėjo beveik dešimtadaliu.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku