Kas mūsų laukia 2016 m.

Publikuota: 2016-01-01
„Reuters“ / „Scanpix“ ir VŽ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ ir VŽ nuotr.

Prasidėję 2016 m. bus paženklinti rinkimais Lietuvoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Rusijoje, pabėgėlių priėmimu, diskusijomis dėl socialinio modelio ir elektros tinklų sinchronizavimo su Vakarais, teismų sprendimais rezonansinėse bylose, koncesininko oro uostams parinkimu, taip pat vasaros olimpinėmis žaidynėmis Rio de Žainere.

Apžvelgiame svarbiausius numatomus 2016 m. įvykius.

Daug balsavimų

Lietuvoje spalį bus išrinktas naujas Seimas. Jam susirinkus bus pradėta formuoti nauja šalies Vyriausybė. Visuomenės nuomonių apklausų lyderiai nekinta jau kelerius metus, tad jeigu padėtis smarkiai nepasikeis ir iki spalio, rinkimus laimės ir naujos daugumos bei Vyriausybės branduoliu taps dabartiniai valdantieji socialdemokratai, kurių lyderis Algirdas Butkevičius gali būti perrinktas premjeru. Tik lieka atviras klausimas, su kuo jie eis į koaliciją. Tai priklausys nuo galutinio Seimo narių mandatų pasiskirstymo ir politinių derybų dėl portfelių dalybų rezultatų.

Lapkritį bus išrinktas naujas JAV prezidentas, nes dabartinis Barackas Obama baigia savo antrąją kadenciją ir daugiau kandidatuoti nebegali. Tik baigiantis pavasariui paaiškės, ką savo kandidatais rinkimuose iškels respublikonai ir demokratai. Kol kas apklausos rodo, kad dėl Baltųjų rūmų šeimininko regalijų gali vykti kova tarp Donaldo Trumpo ir Hillary Clinton.

Rugsėjį Rusijoje įvyks naujos Valstybės dūmos rinkimai. Prezidentą Vladimirą Putiną remiančios politinės jėgos tikriausiai nesunkiai surinks daugumą Rusijos parlamente, todėl didžiausia intriga, kiek ir kokių opozicijos atstovų pateks į Dūmą. Be to, neatmestina, kad dar iki rinkimų prezidentas, siekdamas įtvirtinti savo populiarumą visuomenėje, imsis pertvarkų ekonomikos nuosmukį patiriančios Rusijos vyriausybėje, galbūt netgi atsisakydamas ligšiolinio premjero Dmitrijaus Medvedevo paslaugų.

Iki metų vidurio paaiškės, ar referendumas dėl Didžiosios Britanijos narystės Europos Sąjungoje įvyks dar šiemet. Dauguma ekspertų spėja, kad britų premjeras Davidas Cameronas ryšis tokį referendumą surengti šių metų antroje pusėje. Iki to laiko turėtų vykti intensyvios Londono derybos su ES institucijomis dėl galimų pertvarkų bendrijoje, kurių reikalauja britų valdžia.

Referendumas gali įvykti ir Lietuvoje – anksčiau planuota, kad kartu su Seimo rinkimais įvyks visuotinis balsavimas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo Konstitucijoje. Bet politikai dar svarsto, ar tikrai tokį referendumą skelbti. Apsispręsti dėl to žadama iki metų vidurio.

Bus naujų paskyrimų

Kovą baigsis Vito Vasiliausko penkerių metų kadencija Lietuvos banko valdybos pirmininko poste. Prezidentė Dalia Grybauskaitė kol kas nėra užsiminusi, ar siūlys jį dar vieną kadenciją vadovauti centriniam bankui, bet politikos kuluaruose beveik neabejojama, jog taip greičiausiai ir atsitiks. Dėl Lietuvos banko vadovo paskyrimo turės balsuoti Seimas.

Parlamentarai turės apsispręsti ir dėl naujojo Lietuvos atstovo į Europos Audito rūmus (EAR) Liuksemburge, mat gegužę baigiasi ten deleguotos Rasos Budbergytės kadencija. Vyriausybė pasiūlė į EAR išsiųsti dabartinį finansų ministrą Rimantą Šadžių, bet Seimo politikai dar diskutuoja, ar sutikti su šiuo teikimu. Jeigu p. Šadžius išvyks į Liuksemburgą, turės būti skiriamas naujas finansų ministras. Neatmetama, kad šį portfelį galėtų perimti iš EAR grįžtanti p. Budbergytė, nes kalbama, kad ji ketina įsitraukti į politiką socialdemokratų gretose.

Be to, šiemet turės būti paskirti Lietuvos apeliacinio teismo ir Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkai. O jeigu bus priimtas įstatymas dėl Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, Ryšių reguliavimo tarnybos ir Valstybinės energetikos inspekcijos sujungimo į Infrastruktūrų reguliavimo tarybą, Vyriausybei ir prezidentei teks suderinti šios naujos, gigantiškos, jungtinės struktūros vadovo kandidatūrą.

Vasarį Apeliacinis teismas turi patvirtini galutinį nuosprendį vadinamojoje Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje. Viešojoje erdvėje spėliojama, ar bus skirta reali kalėjimo bausmė šios partijos įkūrėjui Viktorui Uspaskichui. Nuo to, koks bus nuosprendis, gali priklausyti ir „darbiečių“ rezultatai būsimuosiuose Seimo rinkimuose. Jau pasigirdo neoficialių kalbų, kad partija dar iki rinkimų gali pakeisti savo pirmininką ir vietoje vos pernai pavasarį juo tapusio Valentino Mazuronio paskirti kažkurį kitą politiką.

Artėjant rinkimams bus laukiama ir atomazgos tiriant Rolando Pakso vadovaujamos Tvarkos ir teisingumo partijos bylą dėl galimų 377.000 Eur kyšių priėmimo.

Dar dabartiniame Seime gali atsinaujinti bandymai politiškai reabilituoti per apkaltą iš prezidento pareigų 2004-aisiais pašalintą p. Paksą ir taip grąžinti jį į Lietuvos renkamas politines viršūnes. Tačiau tokie bandymai vargu ar gali būti rezultatyvūs, kol nėra pakeista Konstitucija.

Laukiama sprendimo dėl Darbo kodekso

Žadama, kad Seimo pavasario sesijoje bus svarstomas dar pernai pavasarį parengtas socialinis modelis, kurio svarbiausioji dalis – darbo santykius liberalizuojantis naujas Darbo kodeksas. Bet tebėra abejonių, ar politikai ryšys šį neitin populiarų visuomenėje įstatymą priimti dar šiemet, iki naujojo Seimo rinkimų. Greičiausiai jis bus atidėtas bent 2017-iesiems.

Šiais metais turėtų būti baigta atsiskaityti su pensininkais, kuriems krizės metais buvo sumažintos pensijos. Be to, ir pačias pensijas žadama didinti. O minimali mėnesinė alga, nuo sausio 1-osios jau pakilusi iki 350 Eur, metų viduryje turėtų būti didinama vėl, šįkart – iki 380 Eur. Taip pat gali būti dar sykį keliamas ir neapmokestinamas pajamų dydis.

Iki metų pabaigos galios pridėtinės vertės mokesčio lengvata šildymui, tad priimant kitų metų biudžetą, matyt, jau naujasis Seimas svarstys, ar dar pratęsti šią lengvatą, ar jos pagaliau atsisakyti. Nuo kovo padidės akcizai alkoholiui ir tabakui. Rudenį turėtų įsigalioti naujos išmaniojo mokesčių administravimo priemonės, tarp jų – važtaraščių išankstinis pateikimas Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Iki metų pabaigos, žadama, bus baigtas Lietuvos oro uostų tarptautinės koncesijos konkursas. Taip pat bus diskutuojama dėl būtinybės formuoti valstybei priklausančių transporto, logistikos ir ryšių įmonių holdingą, į kurį įeitų ir „Lietuvos geležinkeliai“ bei „Lietuvos paštas“. Idėjai burti tokį holdingą nepritaria Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija. Beje, metų pabaigoje turėtų paaiškėti, ar Lietuva į ją įstos 2017-2018 m.

Tikimasi, kad rudeniop bus paskelbta studija dėl Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizavimo su Vakarais iki 2025 m. Iki liepos paaiškės, kokią įtaką elektros kainoms Lietuvoje turi pastatytieji ir pradėję veikti elektros tiltai su Švedija bei Lenkija.

Galbūt paaiškės, kada Lietuvą pasieks pirmieji amerikietiškų suskystintųjų gamtinių dujų kroviniai. Be to, su norvegų „Statoil“ turėtų būti baigtos derybos dėl naujų suskystintųjų dujų krovos per terminalą Klaipėdoje apimčių.

Turėtų įsigalioti leidimai vežti lietuviškus pieno produktus į Kiniją. Taip pat laukiama, kada lietuviški maisto produktai realiai pradės keliauti į JAV, nes leidimai juos įvežti jau buvo patvirtinti prieš kelis mėnesius.

Iki metų pabaigos turėtų būti pastatytas Vilniaus Vakarinis aplinkkelis, bet dar kurį laiką tęsis įrengimo darbai, tad eismas ta atkarpa bus leidžiamas tik kitąmet. Planuojama paskelbti betoninio kelio Vilnius-Utena koncesininko parinkimo konkursą, galbūt jį bus suspėta ir užbaigti. Dar viena naujiena iš transporto srities – žadama, kad „Rail Baltica“ vėže prasidės reguliarus geležinkelio keleivių pervežimas tarp Kauno ir Balstogės.

Pasirašys sutartį dėl „Boxer“

Sausį Lietuva turėtų pradėti įgyvendinti ES sutartą pabėgėlių perkėlimo programą. Per dvejus metus Lietuva įsipareigojo priimti ir į savo visuomenę integruoti 1.105 pabėgėlius. Tam vien šiemet reikės išleisti apie 6 mln. Eur. Per šiuos metus ES gali toliau tęsti diskusijas dėl papildomų pabėgėlių kvotų pasiskirstymo tarp visų valstybių-narių, tad neatmestina, kad Lietuvai skirta kvota irgi išaugs. Tuo pat metu ketinama imtis priemonių dėl išorinės ES sienos stiprinimo.

Bus ir toliau stiprinamos Lietuvos karinės pajėgos. Netrukus prasidės šių metų šaukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą, iš viso per metus numatoma į ją pašaukti 3.000 jaunuolių. Iki metų vidurio politikai turėtų apsispręsti, ar šaukimą tęsti ne tik iki 2020 m., bet ir vėliau, galbūt – neribotą laiką.

Pavasarį su vokiečių šarvuočių „Boxer“ gamintojais turėtų būti pasirašyta didžiausia Lietuvos kariuomenės istorijoje sutartis – dėl bemaž šimto pėstininkų kovos mašinų įsigijimo. Bendra kontrakto vertė viršija 400 mln. Eur.

Iki metų pabaigos iš Afganistano turėtų būti baigti išvesti JAV, Britanijos, Australijos bei kitų šalių kariai, tarp jų ir ten likę keliolika lietuvių.

Išrinks naują FIFA vadovą

Toliau bus tęsiamos tarptautinės pastangos susidoroti su teroristine „Islamo valstybe“. Šiame kontekste laukiama, kaip vystysis Rusijos ir Vakarų santykiai. JAV ir ES sankcijos Maskvai bei atsakomasis Rusijos įvestas dalies vakarietiškų produktų embargas truks mažiausiai iki šių metų vidurio, kai turėtų būti svarstoma, kaip elgtis toliau – tęsti sankcijas, jas nutraukti, sugriežtinti ar sušvelninti. Tai priklausys ir nuo pernai pasiektų Minsko susitarimų įgyvendinimo rytinėje Ukrainos dalyje.

Metų pradžioje įsigaliojo Rusiją supykdžiusi Ukrainos ir ES laisvosios prekybos sutartis, o antroje metų pusėje ukrainiečiai gali būti pradėti leisti į ES be vizų. Bevizis režimas gali būti įvestas ir Gruzijos piliečiams, vykstantiems į ES.

Iki metų pabaigos turėtų paaiškėti, ar bus sugebėta baigti derybas dėl laisvosios prekybos tarp ES ir JAV. Jeigu tai bus padaryta, jau kitąmet galima tikėtis sutarties pasirašymo.

Tuo metu ES institucijos turėtų apsispręsti, ar leisti dujotiekio „Nord Stream 2“ tiesimą. Didelė tikimybė, kad šis projektas bus užšaldytas ar net išvis atšauktas.

Metų viduryje Baltarusijoje įvyks vietinės valiutos – baltarusiškų rublių – denominacija, tai yra keturių nulių nubraukimas nuo banknotų.

Rugpjūtį įvyks vasaros olimpinės žaidynės Brazilijos Rio de Žaneiro mieste. Į olimpiadą lietuvių krepšininkai vyks be dalyvavimo atrankoje, nes pernai jie užėmė antrą vietą Europos čempionate. Medalių ar aukštų vietų taip pat tikimasi iš Lietuvos lengvaatlečių, irkluotuoju, plaukikų, penkiakovininkų.

Birželį Prancūzijoje vyks Europos futbolo čempionatas. Dar iki jo turėtų paaiškėti Tarptautinės futbolo federacijos FIFA naujasis vadovas, kuris pakeis dėl korupcijos skandalų atsistatydinusį Seppą Blatterį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau