„Raudona lemputė“ – ties milijoninės vertės europietiškais projektais

Publikuota: 2015-12-16
Juditos Grigelytės (VŽ)  nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Iki šių metų pabaigos gali būti nespėta užbaigti kelių dešimčių projektų, kuriems skirta daugiau kaip 170 mln. Eur iš Europos Sąjungos 2007-2013 m. biudžetinės perspektyvos.

Apie tai pranešta Vyriausybės pasitarime trečiadienį. Ministrų kabinetas svarstė, kaip baigiama vykdyti 2007-2013 m. ES finansinė perspektyva ir kaip sekasi įsisavinti iš šios perspektyvos Lietuvai skirtą milijardinę paramą.

Kaip žinia, pasibaigus atitinkamai finansinei perspektyvai, iš jos skirta ES fondų parama dar gali būti įsisavinama dvejus metus. Tad 2007-2013 m. perspektyvos pinigai turi būti pasiimti ir projektuose panaudoti iki šių metų pabaigos. Jeigu tai laiku nepadaroma, neįsisavintą europietiškų pinigų sumą tenka dengti iš savų vidinių resursų, kas atitinkamai padidintų valstybės biudžeto išlaidas artimiausiais metais.

Vyriausybės pasitarime Edmundas Žilevičius, finansų viceministras, pranešė, kad gruodžio 14 d. duomenimis konstatuojama, jog gali būti nespėta užbaigti investicinių projektų už 171 mln. Eur europietišką paramą iš buvusios septynerių metų perspektyvos.

„Liekant vos 11 darbo dienų iki metų pabaigos tokių rizikingų projektų yra iš viso 46. Jiems numatyta171 mln. Eur arba 2,4% ES skirtos paramos lėšų“, – tvirtino p. Žilevičius.

Jis neneigė, kad dalimi šių projektų domisi teisėsaugos institucijos.

Daugiausiai rizikingų projektų yra tarp kuruojamų Aplinkos apsaugos ministerijos – 8 už 82 mln. Eur, bet jų rangovai įgalioti užbaigti investicijas savo lėšomis.

„Ministerijos, bendradarbiaudamos su įgyvendinančiomis institucijomis, privalo užtikrinti kuo skubesnį galutinių mokėjimo prašymų nagrinėjimą ir apmokėjimą, t. y. tiems veiksmams, kurių atlikimo sparta iš esmės priklauso tik nuo pačių institucijų“, – atkreiptas dėmesys Vyriausybės pasitarime.

Iš 2007-2013 m. numatytos europinės paramos lėšų iš viso finansuota 8.313 projektų, kuriems iš viso buvo skirta 6,8 mlrd. Eur. Šiuo metu dar įgyvendinami 423 iš šios perspektyvos finansuojami projektai bendrai kiek daugiau nei 1 mlrd. Eur sumai. Visiškai užbaigti 7.709 projektai.

Nuo 2014 m. sausio 1 d. pradėta įgyvendinti nauja septynerių metų ES finansinė perspektyva, kurios metu Lietuvai irgi turėtų būti skirta apie 6,8 mlrd. Eur parama. Ši perspektyva baigsis 2020 m., joje Lietuvai numatytos lėšos galės būti įsisavintos iki 2022-ųjų pabaigos.

Ataskaitą apie 2007-2013 m. finansinės perspektyvos įsisavinimą Lietuva Europos Komisijai turės pateikti kitų metų kovą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau