Šią savaitę: elektros tiltai, pirmieji pabėgėliai, sankcijos Maskvai

Publikuota: 2015-12-14
"LitPol Link" elektros jungtis su Lenkija prie Alytaus. Naglio Navako (VŽ) nuotr.
"LitPol Link" elektros jungtis su Lenkija prie Alytaus. Naglio Navako (VŽ) nuotr.

Įvyks Lietuvos elektros tiltų su Vakarais atidarymo iškilmės, Seimas balsuos dėl leidimo per apkaltą pašalintiems pareigūnams grįžti į lietuvišką politiką, Vyriausybė apribos statybos ir remonto darbus kurortuose, Lietuvą pasieks pirmoji pabėgėlių šeima, Europos vadovai spręs, ar pratęsti sankcijas Rusijai.

Vilniuje, Valdovų rūmuose bus surengtos elektros jungčių „NordBalt“ ir „LitPol Link“ įjungimo iškilminga ceremonija. Dalyvaus prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras Algirdas Butkevičius, dauguma ministrų ir Seimo narių, Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos energetikos įmonių vadovai, eurokomisaras Vytenis Andriukaitis. Į iškilmes atvyks ir Latvijos bei Estijos premjerai, taip pat Lenkijos vicepremjeras. Beveik dešimtmetį projektuoti ir statyti abu energetiniai tiltai sujungs Lietuvos elektros energijos sistemą su Vakarų šalių sistemomis ir tokiu būdu užtikrins šalies energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

Latvijos laikinoji premjerė Laimdota Straujuma ir Estijos vyriausybės vadovas Taavis Roivas kartu su p. Butkevičiumi dalyvaus Vilniuje rengiamame eiliniame Baltijos Ministrų tarybos posėdyje. Jame bus kalbama apie trijų šalių tolesnį bendradarbiavimą energetikos srityje.

Lietuvos bankas pristatys atnaujintą Lietuvos ekonomikos apžvalgą ir makroekonomines prognozes. Renginyje bus paskelbtos naujausios bendrojo vidaus produkto plėtros, kainų, nedarbo, darbo užmokesčio ir kitų svarbiausių rodiklių prognozes, kaip ūkio plėtrą veikia pagrindinių Lietuvos prekybos partnerių ekonomikos raida, privataus vartojimo pokyčiai, kiek didėja gyventojų darbo užmokestis ir kaip keičiasi jų perkamoji galia.

Lietuvą pasieks pirmieji pabėgėliai – keturių asmenų irakiečių šeima. Jie atvyks iš Graikijos. Lietuva bus viena pirmųjų šalių priėmusi pabėgėlius pagal oficialią Europos Sąjungos valstybių tarpusavyje suderėtą priėmimo tvarką ir kvotas. Per artimiausius dvejus metus Lietuva įsipareigojo iš pietų Europos valstybių priimti 1.105 pabėgėlius iš karo ir ekonomini negandų apimtų Sirijos, Irako, Eritrėjos bei kitų šiaurės Afrikos ir Viduriniųjų Rytų regiono šalių.

Seimo posėdyje turėtų įvykti antrasis, galutinis balsavimas dėl Konstitucijos pataisos, kuri leistų valdančiosios Tvarkos ir teisingumo partijos pirmininkui Rolandui Paksui kandidatuoti į Seimą ir, potencialiai, į prezidentus. Pirmą kartą dėl konstitucinės pataisos, leidžiančios per apkaltą iš pareigų pašalintam asmeniui po dešimties metų „karantino“ grįžti į lietuviškos politikos viršūnes, buvo balsuota prieš tris mėnesius – rugsėjį. Tuomet už Konstitucijos pataisos priėmimą balsavo 96 Seimo nariai, vos dviem daugiau nei būtina surinkti balsų. Prieš tokios pataisos patvirtinimą griežtai pasisako tik vienintelė opozicinė konservatorių frakcija, tad jeigu visos likusios politinės jėgos Seime šiai pataisai nepaprieštaraus, ji bus priimta ir p. Paksas galės kandidatuoti į Seimą po dešimties mėnesių įvyksiančiuose rinkimuose.

Seimo posėdyje taip pat vyks diskusija, ar nustatyti, kad šaukimas į privalomąją pradinę karinę tarnybą bus vykdomas ne ateinančius penkerius metus, bet neribotą laiką. Kai šių metų pavasarį šauktiniai buvo grąžinti į kariuomenę, paskelbta, kad tai padaryta laikinai – tik iki 2020 m. Bet pastaruoju metu politikai pradėjo diskusijas, ar nederėtų šaukimą pratęsti ir po 2020-ųjų.

Seimo nariams bus pateiktas pasiūlymas Kultūros ministeriją pervadinti į Kultūros, jaunimo ir sporto ministeriją, atitinkamai perduodant jai Kūno kultūros ir sporto departamentą, kuri dabar veikia prie Vidaus reikalų ministerijos. Tokia valdančiosios Darbo partijos pataisa Vyriausybės įstatyme buvo pasiūlyta jau prieš kurį laiką, bet iki šiol niekaip nepasiekdavo plenarinių posėdžių salės. Būtent „darbiečiai“ yra delegavę į dabartinę Vyriausybę kultūros ministrą, todėl ir rūpinasi, kad jam būtų suteikti platesni įgaliojimai ir didesnė atsakomybė.

Vyriausybėje bus aptarta, kaip įvykdyta 2007-2013 m. Europos Sąjungos finansinė perspektyva. Ministrams bus pateikta informacija, kas ir kiek vėluoja pasiimti europietiškus milijonus, likus tik porai savaičių iki galutinio jų įsisavinimo termino. Preliminariomis žiniomis, vėluojama pasiimti ne mažiau kaip pusšimtį milijonų eurų.

Vyriausybė taip pat padidins įvairių pensijų bazinius ir einamuosius dydžius, kas nulems socialinių išmokų padidinimą nuo Naujųjų metų. Valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydis bus pakeltas nuo 108 iki 112 Eur, maksimalios neperskaičiuotos pensijos dydis – nuo 236 iki 245 Eur, einamųjų 2016 m. draudžiamųjų pajamų dydis – nuo 434 iki 445 Eur.

Ministrų kabinetas aptars ir klausimą dėl statybos, remonto, montavimo, rekonstrukcijos darbų ribojimo kurortuose turistinio sezono metu. Tokius darbus bus galima uždrausti atlikti nustatytojo turizmo sezono darbo dienomis ir savaitgaliais nuo 19 iki 7 val. bei ištisą parą švenčių dienomis, taip pat kai kuriais kitais nutarime išvardytais atvejais. Galutinį sprendimą dėl darbų ribojimo ar draudimo turės priimti kurortinės vietovės savivaldybė.

Vyriausybėje bus aptartas Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) pradinis memorandumas. Be to, Paryžiuje finansų ministro Rimanto Šadžiaus vadovaujama delegacija dalyvaus EBPO Ekonominės ir vystymosi priežiūros komiteto posėdyje, kuriame bus svarstoma Lietuvos ekonomikos apžvalga. Pastarasis dokumentas – vienas išsamiausių EBPO atliekamų tyrimų, kuriuo, vertindami Lietuvos pasirengimą narystei bei teikdami išvadas dėl atitikimo EBPO standartams, remsis šios organizacijos komitetai. Lietuva tikisi EBPO nare tapti 2017-2018 m.

Vienas iš EBPO reikalavimų savo valstybėms – efektyviai ir skaidriai valdyti turimą valstybinį turtą. Vilniuje šia tema vyks konferencija, pavadinta „Efektyvus valstybės turto valdymas“.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas skelbs nutarimą dėl „Snoro“ akcijų emisijos pirkėjų kasacinio skundo ir prašymo kreiptis į ES Teisingumo Teismą.

Įvyks paskutinis Lietuvos apeliacinio teismo posėdis Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje. Turėtų paaiškėti, kada bus skelbiamas galutinis nuosprendis. Greičiausiai tai įvyks kitų metų sausį arba vasarį.

Įvyks ES eilinis valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimas, kuriame turėtų būti aptarti keli svarbūs klausimai. Tarp jų – dėl Jungtinės Karalystės premjero Davido Camerono išdėstytų britų pasiūlymų reformuoti ES, ruošiantis Britanijoje įvyksiančiam referendumui dėl šios šalies narystės bendrijoje. Taip pat turėtų būti apsispręsta, ar Rusijai dar pusmečiui – iki kitų metų birželio – pratęsti po mėnesio besibaigiančias sankcijas. Nors pripažįstama, kad vykdant Minsko susitarimus dėl situacijos Rytų Ukrainoje stabilizavimo nėra daug pažangos, vis garsiau girdimi pasiūlymai atšaukti sankcijas jau dabar, nes Maskva esą aktyviai prisideda kovojant su „Islamo valstybe“.

Europos Parlamento sesijoje Strasbūre bus kalbama apie energetinio suvereniteto užtikrinimą, Paryžiuje pasibaigusios tarptautinės klimato konferencijos rezultatus, apie beprasidedančias derybas su britais dėl Europos Sąjungos reformavimo.

Prie Lietuvos banko centrinio pastato Vilniuje bus atidengtas paminklas pirmajam Lietuvos banko valdytojui Vladui Jurgučiui. Paminklas nulietas iš išlydytų litų ir centų monetų vario.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Planetos gelbėjimo planai ir kasdienybė Premium

Labai tikėtina, kad kurį nors lietingą artėjančios lietuviškos vasaros vakarą sėdėsite patogiai...

Verslo klasė
2018.05.25
Kaip mąsto pasaulio mokinys? Premium

Kartą pas Aukštelkės mokyklos direktorių Vaidą Bacį atėjo ją tvarkanti moteris. Ji paklausė: „Ar mokiniai...

Verslo klasė
2018.05.25
Trumpas toliau nusiteikęs griauti prekybą ir santykius su sąjungininkais  Premium 7

Iš pradžių muitai plienui ir aliuminiui, dabar atėjo automobilių eilė. JAV prekybos departamentas ėmėsi...

Verslo aplinka
2018.05.25
JAV kariuomenės vadas Europoje nori daugiau pajėgų Rusijos atgrasymui 19

Generolas Curtis Scaparrottis, JAV kariuomenės vadas Europoje, teigia siekiantis, kad žemyne buvo dislokuota...

Verslo aplinka
2018.05.25
Airiai balsuoja referendume dėl abortų liberalizavimo 2

Airijos piliečiai penktadienį balsuoja referendume dėl abortų draudimo panaikinimo.

Verslo aplinka
2018.05.25
EK įpareigojo „Gazprom“, bet yra papildomų sąlygų Premium 1

Didžiąsias Vakarų bendroves už konkurencijos pažeidimus buldozeriu traiškiusi Margherite Vestager, už...

Energetika
2018.05.25
D. Trumpas: jei Kim Jong Unas reaguotų netinkamai, JAV kariuomenė – parengtyje

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, atšaukė planuotą susitikimą su Kim Jong Unu, Šiaurės Korėjos lyderiu.

Verslo aplinka
2018.05.24
Karoblis: NATO įvertins papildomas gynybos priemones Baltijos regione 1

Vidurvasarį vyksiančiame NATO viršūnių susitikime bus įvertintas iki šiol priimtų atgrasymo ir gynybos...

Verslo aplinka
2018.05.24
ES biudžetas kitąmet bus 3% didesnis nei šiemet

Nepaisant kitąmet kovą įvyksiančio formalaus Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš Europos Sąjungos,...

Verslo aplinka
2018.05.24
Valdantieji nesutiko uždrausti mecenato vardą suteikti politikams

Nacionalinio arba savivaldybės mecenato garbės vardas galės būti suteiktas ir politikams. Seimo opozicija...

Verslo aplinka
2018.05.24
Vaistų ir papildų reklamos nedraus, bet reglamentuos kitaip

Vaistinių ir nereceptinių vaistų bei papildų reklama nebus uždrausta, tačiau nuo kitų metų bus...

Verslo aplinka
2018.05.24
Trumpas nusitaikė į automobilių importą – tikėtini nauji tarifai 4

Vašingtonas pradėjo naują nacionalinio saugumo tyrimą dėl automobilių ir sunkvežimių importo. Tai gali...

Verslo aplinka
2018.05.24
Išplečiamas pelno mokesčio lengvatos taikymas smulkioms įmonėms

Nuo 2019-ųjų lengvatinis pelno mokesčio tarifas bus taikomas visoms vieno asmens ir jo šeimos narių valdomoms...

Verslo aplinka
2018.05.24
Vakarų vienybei trūkinėjant, Macronas išvyksta į Maskvą 11

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, ketvirtadienį išvyksta į Sankt Peterburgą, kur jis susitiks su...

Verslo aplinka
2018.05.24
Premjeras: pajudinus tik vieną detalę iš reformų paketo, gali kilti nemažai problemų Premium 11

Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžia, kad Seimui teks prisiimti politinę atsakomybę už tokius radikalius...

Verslo aplinka
2018.05.24
Jungiasi, kad galėtų atsilaikyti prieš Kiniją ar JAV Premium 5

Privalome sukurti Europos čempionus – įmones, kurios galėtų konkuruoti tarptautiniu mastu, pernai Sorbonos...

Verslo aplinka
2018.05.23
Europos Komisija rekomenduoja Lietuvai gerinti mokesčių surinkimą, plėsti jų bazę 5

Siekiant pagerinti šalies biudžeto galimybes imtis veiksmingesnės socialinės politikos bei didinti viešąsias...

Verslo aplinka
2018.05.23
Seimo komitetas apklausė du buvusius premjerus, tyrime figūruoja ir „Vilniaus prekyba“ 1

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), tiriantis neteisėtą interesų grupių poveikį...

Verslo aplinka
2018.05.23
Mokesčių ir pensijų reforma perduota taršyti Seimui 15

„Sodros“ įmokų tarifo sumažinimas ir įmokų „lubos“, tam tikrą pajamų mokesčių progresyvumas, darbuotojo ir...

Verslo aplinka
2018.05.23
Brošiūroje gyventojams švedai nurodė ruoštis karui 15

Kitą savaitę Švedija šalies gyventojams išsiųs instrukcijas, kaip pasirengti kariniam konfliktui.

Verslo aplinka
2018.05.22

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau