Seimas priėmė biudžetą: Vyriausybė ginasi, kad klaidas ištaisė

Publikuota: 2015-12-10
Atnaujinta 2015-12-10 15:47
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas daugiausiai valdančiųjų balsais patvirtino Vyriausybės pateiktą 2016 m. valstybės biudžeto projektą, nors opozicija reiškė jam nemažai pastabų, be kita ko apeliuodama ir į prieš kurį laiką paskelbtą atsakingų institucijų skeptišką nuomonę dėl kitų metų Lietuvos biudžeto.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje ilgai ir aštriai diskutuota dėl spalio mėnesį Finansų ministerijos parengto, Vyriausybės patvirtinto ir parlamentarams svarstyti perduoto 2016 m. valstybės ir savivaldybių biudžeto finansinių rodiklių projekto. Per šiuos du mėnesius jis buvo bent porą sykių pakoreguotas Vyriausybėje, apsvarstytas visuose Seimo komitetuose ir frakcijose, kurios pateikė gausybę pasiūlymų koreguoti svarbiausiąjį kitų metų valstybės finansinį dokumentą.

Už kitų metų biudžeto priėmimą balsavo 76 Seimo nariai, prieš buvo 34, susilaikė 14 parlamentarų. Tokius balsavimo rezultatus kairėje plenarinių posėdžių salės pusėje sėdintys Seimo nariai palydėjo plojimais.

Balsavimas dėl biudžeto parodė gana aiškų Seimo pasidalinimą į valdančiuosius ir opoziciją – už buvo beveik vien koalicijos atstovai, o prieš ir susilaikė – jų oponentai.

Svarstymo metu Seimo opozicija tradiciškai pliekė valdančiųjų pasiūlytą biudžetą. „Reikia gyventi pagal kišenę. Taip nėra, nes valdantieji nesusimažino priešrinkiminio apetito ir vis dar nori išleisti daugiau, nei valstybė turi ir gali sau leisti. Negerai, kai valdžia nori būti didesnė už valstybę, bet dar blogiau, kai trūksta ambicijų“, – teigė Eligijus Masiulis, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas.

Tuo metu valdančiosios koalicijos atstovai tvirtino, kad kitų metų biudžetas yra realistiškas, pragmatiškas ir pagal valstybės dabartines galimybes pakankamai socialiai orientuotas.

Seimo pirmininkės, valdančiosios Darbo partijos atstovės Loretos Graužinienės vertinimu, biudžetas „atitinka tiek žmonių, tiek valstybės interesus“. „Pagrindinis biudžeto privalumas – pasirūpinta socialiai jautriausiomis visuomenės grupėmis – didės pajamos mažiausiai uždirbantiems. Kitąmet du kartus augs minimali mėnesinė alga – nuo sausio 1 d. ji kils iki 350 Eur, o nuo liepos 1 d. – iki 380 Eur. Biudžete numatytas ir neapmokestinamojo pajamų dydžio didėjimas, tad palyginus su šiais metais žmonių pajamos turėtų didėti beveik 50 Eur. Taip pat kitąmet bus baigtas krizės metu sumažintų pensijų kompensavimas ir prasidės jų didinimas“, – vardijo ji.

Taip pat atkreiptas dėmesys, kad biudžete atsižvelgta ir į naujai atsirandančius iššūkius, todėl jame numatyta papildomų lėšų ir visuomenės, ir valstybės interesams, nes skirti papildomi 7,7 mln. Eur pasieniečiams, policijai ir ugniagesiams, 1,5 mln. Eur – saugumą užtikrinančioms institucijoms, beveik pusantro šimto milijono eurų didėja išlaidos krašto apsaugai.

infogr.am::infogram_0_2016_valstybes_biudzetas

Pritarta tik porai pasiūlymų

Rimantas Šadžius, finansų ministras, tris valandas ketvirtadienį stovėjo Seimo tribūnoje, pristatydamas Vyriausybės nuomonę dėl parlamentarų pateiktų kelių dešimčių pasiūlymų didinti išlaidas tam tikroms sritims.

Seimo nariai balsuodami beveik visais atvejais pritarė Vyriausybės neigiamai nuomonei dėl išlaidų didinimo, todėl absoliuti dauguma pateiktųjų pasiūlymų beveik puse milijardo eurų padidinti asignavimus atskiroms sritims buvo atmesta. Sugebėta pritarti tik porai nedidelių pasiūlymų saugomoms teritorijoms ir Seimo kontrolierių įstaigai papildomai iš viso skirti vos 514.000 Eur.

Kalbėdamas apie kitų metų biudžetą p. Šadžius sakė, kad kitąmet nenumatoma jokių naujų mokesčių ar dabartinių didinimo. Jis priminė, kad 2016 m. bus didinami mažiausiai gaunančiųjų biudžetininkų atlyginimai, keliama minimali mėnesio alga, auginamas neapmokestinamasis pajamų dydis.

Kitų metų biudžete numatyta lėšų visuomenės sveikatos, socialinių bei kultūros ir meno darbuotojų, mokytojų, ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų, policininkų, probacijos ir kitų pareigūnų atlyginimų didinimui. Pavyzdžiui, ikimokyklinio ugdymo pedagogams atlyginimai kitąmet augs 5%, mokytojams – 2,5%.

„Šių priemonių tikslas – ekonomikos skatinimas, nes tie pinigai pirmiausia paklius į vartojimą“, – aiškino ministras.

Valstybės skolos aptarnavimui kitais metais numatyta apie 600 mln. Eur, tai yra 16 mln. Eur mažiau nei šiemet. Valstybės skolos lygis nedidės, stabilizuodamasis ties 40% bendrojo vidaus produkto.

Prisiminta EK kritika

Svarstant biudžetą Seimo posėdžio metu opozicijos atstovai ne kartą prisiminė dar spalį Europos Komisijos, Valstybės kontrolės ir Lietuvos banko paskelbtą gana atsargią nuomonę dėl 2016 m. Lietuvos biudžeto. Pavyzdžiui, Europos Komisija paskelbė, kad Lietuvos biudžeto išlaidos kitąmet gali viršyti pajamas daugiau nei numatyta. Briuselio teigimu, Lietuva gali neįvykdyti įsipareigojimo, kad struktūrinis deficitas būtų ne didesnis kaip 1% bendrojo vidaus produkto (BVP), ir taip pažeisti Stabilumo ir augimo pakto nuostatas.

„Lietuva praranda reputaciją šalies, kuri tinkamai ir drausmingai tvarkosi su savo finansais. O praradus reputaciją už tai reikia papildomai susimokėti brangiau skolinantis tarptautinėse rinkose“, – teigė Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Bet p. Šadžius jau nebe pirmą kartą atmetė šiuos opozicijos priekaištus, paaiškindamas, kad per pastaruosius du mėnesius biudžeto projektas buvo bent kelis kartus pakoreguotas, beje, iš dalies atsižvelgiant ir į institucijų pareikštas pastabas. Pavyzdžiui, maždaug dešimtadaliu sumažintas planuojamas kitų metų biudžeto deficitas.

2016 m. planuojamas struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas, įskaitant tų metų pensijų reformos sąnaudas, yra 0,1% mažesnis nei pirminiame projekte – planuojama, kad jis sudarys apie 1% BVP. Taip pat 2016 m. numatomas ne didesnis nei šiems metams planuotas 1,2% BVP valdžios sektoriaus deficitas – taip pat 0,1% mažesnis nei pirmajame projekte, teiktame spalį.

Be to, ministras priminė, kad kitąmet pirmą kartą numatyta daugiau kaip 60 mln. Eur pervesti į specialų, tik pradedamą formuoti Rezervinį fondą, kuris galės būti panaudojamas finansiniu sunkmečiu.

Finansų ministerijos vadovas taip pat atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija bei kitos institucijos neįvertino to, kad pastaruoju metu labai pagerėjo mokesčių surinkimas, yra priimti sprendimai, kurie leis mokesčių administravimą gerinti ir kitąmet, tad ir pajamų planuojama surinkti daugiau, kas leis geriau balansuoti biudžetą.

Premjeras Algirdas Butkevičius irgi atmetė kritiką dėl biudžeto: „Kasmet ekspertai kritikuoja biudžeto projektus, ir aš atsimenu, kad pernai irgi sakė, kad prognozė – per daug optimistinė, kad biudžeto pajamų planas yra per daug optimistinis, bet kaip jūs matote, planas yra vykdomas ir šiuos metus užbaigsime sėkmingai, visas biudžeto pajamas surinksime, kaip suplanuota, netgi esant mažesniam ekonomikos augimui.“

Deficitas – virš pusės milijardo

2016 m. į valstybės biudžetą numatoma surinkti 8,046 mlrd. Eur pajamų, iš jų 2,1 mlrd. Eur sudarys įplaukos iš europietiškų fondų, o išlaidos sieks 8,686 mlrd. Eur. Numatomi asignavimai viršys pajamas 640 mln. Eur.

Valstybės ir visų 60-ties savivaldybių konsoliduotame biudžete planuojamos pajamos siekia 9,394 mlrd. Eur, tokio biudžeto išlaidos 10,045 mlrd. Eur, deficitas – 651 mln. Eur.

Biudžetą dar turi pasirašyti ir oficialiai paskelbti prezidentė Dalia Grybauskaitė. Seimo posėdžio, kuriame biudžetas buvo priimamas, išvakarėse ji pareiškė tikinti, kad politikai išvengs nepamatuotų ir neatsakingų biudžetinių pažadų dalybų, nepaisant to, kad kiti metai yra rinkiminiai. „Norėtųsi, kad politikai elgtųsi kiek įmanoma atsakingiau, nes ekonominė situacija aplink Lietuvą dar nėra nusistovėjusi, mūsų kaimynai dar išgyvena ekonominį sunkmetį“, – LRT radijui sakė p. Grybauskaitė.

Ji atkreipė dėmesį ir į kritines Europos Komisijos pastabas Lietuvos biudžeto atžvilgiu: „Pirmą kartą po ketverių metų Lietuva tapo Europos Komisijos kritikos taikiniu ir tai nėra labai maloni žinia, kad balansuojame ant fiskalinės atsakomybės ribos, kad mūsų išlaidos gali tapti sudėtingai valdomos.“

FOTOGALERIJA Biudžeto priėmimas Seime (31 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Popiežius Lietuvoje lankėsi prieš ketvirtį amžiaus – ar išgirdome jo žodžius Premium

1993 m. rugsėjį šv. Jonas Paulius II išlipęs iš lėktuvo pabučiavo Lietuvos žemę prabėgus vos kelioms dienoms,...

„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką 1

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Verslo aplinka
2018.09.20
Seime liepsnoja diskusijos dėl kogeneracinių jėgainių ateities 3

Atliekų deginimo gamyklų negalima statyti arčiau nei už 20 km atstumu nuo gyvenamųjų vietovių. Vyriausybė...

Verslo aplinka
2018.09.20
Gerokai didėja valstybės rinkliava už oro vežėjų licenciją 1

Civilinės aviacijos administracijos (CAA) renkama oro vežėjų licencijos rinkliava padidinta tris kartus.

Verslo aplinka
2018.09.19
Interviu su Valstybinių miškų urėdijos vadovu – apie naują komandą, kirtimus Labanoro girioje Premium 2

Marius Pulkauninkas, VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktorius, skaičiuoja, kad naujoje vadovų...

Agroverslas
2018.09.19
2021-aisiais Lietuvoje liks vienas pagalbos numeris

Vyriausybė siūlo Seimui priimti įstatymą, kad po kelerių metų Lietuvoje liktų vienas modernizuoto Bendrojo...

Verslo aplinka
2018.09.19
MMA kitąmet turėtų padidėti iki 430 Eur 19

Nors Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovus vienijanti Trišalė taryba fiksuoja skirtingas nuomones...

Verslo aplinka
2018.09.18
Trijų jūrų infrastruktūros sąraše – sinchronizacija, „Via Baltica“, „Rail Baltica“, GIPL

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime Rumunijoje Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų regiono lyderiai...

Verslo aplinka
2018.09.18
Imtasi svarstyti kitąmet vyksiančių rinkimų datų paskelbimą

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai turėtų įvykti kitų metų kovo 3 d., prezidentas turėtų būti renkamas...

Verslo aplinka
2018.09.18
Seimo sesijos darbų programoje – keli šimtai projektų

Rugsėjo 10-ąją prasidėjusioje ir iki Kalėdų vyksiančioje Seimo rudens sesijoje planuojama apsvarstyti iki 600...

Verslo aplinka
2018.09.18
Klausimų mąžta, bet atsakymų į kai kuriuos dar teks palaukti Premium 5

Potencialių pretendentų į prezidentus sąraše kol kas yra septynios pavardės. Politologai ir sociologai...

Verslo aplinka
2018.09.18
Žygimantas Pavilionis nedalyvaus prezidento rinkimuose 14

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos ir Seimo narys Žygimantas Pavilionis...

Verslo aplinka
2018.09.17
Liberalai į Klaipėdos merus kels S. Gentvilą 1

Klaipėdos miesto liberalai kandidatu į merus iškėlė Seimo narį Simoną Gentvilą.

Verslo aplinka
2018.09.17
Gitanas Nausėda pranešė dalyvausiąs prezidento rinkimuose 52

Apklausose pirmaujantis ekonomistas Gitanas Nausėda dalyvaus kitąmet gegužę vyksiančiuose prezidento...

Verslo aplinka
2018.09.17
Konservatoriai pirminiams prezidento rinkimams kelia 12 kandidatų 11

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) skyriai dalyvauti pirminiuose šios...

Verslo aplinka
2018.09.17
Prezidentė siūlo antstolių paslaugų įkainius koreguojančias pataisas 10

Vykdymo bylos administravimo išlaidų antstoliai nebegalės susieti su išieškoma suma, o atlygis antstoliui bus...

Verslo aplinka
2018.09.17
Rinkimų proga galėtų labiau paglostyti savivaldą 2

Iki didžiojo balsavimo maratono Lietuvoje lieka mažiau kaip pusmetis. Kitų metų kovą dukart eisime prie...

Verslo aplinka
2018.09.17
Renkant Seimo narį Zanavykų apygardoje prireiks antrojo turo 5

Po dviejų savaičių, paskutinę rugsėjo dieną, Zanavykų vienmandatėje apygardoje bus surengtas antrasis Seimo...

Verslo aplinka
2018.09.16
Gitanas Nausėda praneš dėl dalyvavimo prezidento rinkimuose 26

Beveik dvi dešimtis metų SEB banke dirbęs ekonomistas Gitanas Nausėda jau šį pirmadienį Vilniuje paskelbs, ar...

Verslo aplinka
2018.09.16
Trumpas pirmadienį gali pranešti apie naują „porciją“ muitų kiniškoms prekėms 4

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį gali įvesti muitus dar 200 mlrd. USD vertės į JAV iš Kinijos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau