Seimas priėmė biudžetą: Vyriausybė ginasi, kad klaidas ištaisė

Publikuota: 2015-12-10
Atnaujinta 2015-12-10 15:47
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas daugiausiai valdančiųjų balsais patvirtino Vyriausybės pateiktą 2016 m. valstybės biudžeto projektą, nors opozicija reiškė jam nemažai pastabų, be kita ko apeliuodama ir į prieš kurį laiką paskelbtą atsakingų institucijų skeptišką nuomonę dėl kitų metų Lietuvos biudžeto.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje ilgai ir aštriai diskutuota dėl spalio mėnesį Finansų ministerijos parengto, Vyriausybės patvirtinto ir parlamentarams svarstyti perduoto 2016 m. valstybės ir savivaldybių biudžeto finansinių rodiklių projekto. Per šiuos du mėnesius jis buvo bent porą sykių pakoreguotas Vyriausybėje, apsvarstytas visuose Seimo komitetuose ir frakcijose, kurios pateikė gausybę pasiūlymų koreguoti svarbiausiąjį kitų metų valstybės finansinį dokumentą.

Už kitų metų biudžeto priėmimą balsavo 76 Seimo nariai, prieš buvo 34, susilaikė 14 parlamentarų. Tokius balsavimo rezultatus kairėje plenarinių posėdžių salės pusėje sėdintys Seimo nariai palydėjo plojimais.

Balsavimas dėl biudžeto parodė gana aiškų Seimo pasidalinimą į valdančiuosius ir opoziciją – už buvo beveik vien koalicijos atstovai, o prieš ir susilaikė – jų oponentai.

Svarstymo metu Seimo opozicija tradiciškai pliekė valdančiųjų pasiūlytą biudžetą. „Reikia gyventi pagal kišenę. Taip nėra, nes valdantieji nesusimažino priešrinkiminio apetito ir vis dar nori išleisti daugiau, nei valstybė turi ir gali sau leisti. Negerai, kai valdžia nori būti didesnė už valstybę, bet dar blogiau, kai trūksta ambicijų“, – teigė Eligijus Masiulis, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas.

Tuo metu valdančiosios koalicijos atstovai tvirtino, kad kitų metų biudžetas yra realistiškas, pragmatiškas ir pagal valstybės dabartines galimybes pakankamai socialiai orientuotas.

Seimo pirmininkės, valdančiosios Darbo partijos atstovės Loretos Graužinienės vertinimu, biudžetas „atitinka tiek žmonių, tiek valstybės interesus“. „Pagrindinis biudžeto privalumas – pasirūpinta socialiai jautriausiomis visuomenės grupėmis – didės pajamos mažiausiai uždirbantiems. Kitąmet du kartus augs minimali mėnesinė alga – nuo sausio 1 d. ji kils iki 350 Eur, o nuo liepos 1 d. – iki 380 Eur. Biudžete numatytas ir neapmokestinamojo pajamų dydžio didėjimas, tad palyginus su šiais metais žmonių pajamos turėtų didėti beveik 50 Eur. Taip pat kitąmet bus baigtas krizės metu sumažintų pensijų kompensavimas ir prasidės jų didinimas“, – vardijo ji.

Taip pat atkreiptas dėmesys, kad biudžete atsižvelgta ir į naujai atsirandančius iššūkius, todėl jame numatyta papildomų lėšų ir visuomenės, ir valstybės interesams, nes skirti papildomi 7,7 mln. Eur pasieniečiams, policijai ir ugniagesiams, 1,5 mln. Eur – saugumą užtikrinančioms institucijoms, beveik pusantro šimto milijono eurų didėja išlaidos krašto apsaugai.

infogr.am::infogram_0_2016_valstybes_biudzetas

Pritarta tik porai pasiūlymų

Rimantas Šadžius, finansų ministras, tris valandas ketvirtadienį stovėjo Seimo tribūnoje, pristatydamas Vyriausybės nuomonę dėl parlamentarų pateiktų kelių dešimčių pasiūlymų didinti išlaidas tam tikroms sritims.

Seimo nariai balsuodami beveik visais atvejais pritarė Vyriausybės neigiamai nuomonei dėl išlaidų didinimo, todėl absoliuti dauguma pateiktųjų pasiūlymų beveik puse milijardo eurų padidinti asignavimus atskiroms sritims buvo atmesta. Sugebėta pritarti tik porai nedidelių pasiūlymų saugomoms teritorijoms ir Seimo kontrolierių įstaigai papildomai iš viso skirti vos 514.000 Eur.

Kalbėdamas apie kitų metų biudžetą p. Šadžius sakė, kad kitąmet nenumatoma jokių naujų mokesčių ar dabartinių didinimo. Jis priminė, kad 2016 m. bus didinami mažiausiai gaunančiųjų biudžetininkų atlyginimai, keliama minimali mėnesio alga, auginamas neapmokestinamasis pajamų dydis.

Kitų metų biudžete numatyta lėšų visuomenės sveikatos, socialinių bei kultūros ir meno darbuotojų, mokytojų, ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų, policininkų, probacijos ir kitų pareigūnų atlyginimų didinimui. Pavyzdžiui, ikimokyklinio ugdymo pedagogams atlyginimai kitąmet augs 5%, mokytojams – 2,5%.

„Šių priemonių tikslas – ekonomikos skatinimas, nes tie pinigai pirmiausia paklius į vartojimą“, – aiškino ministras.

Valstybės skolos aptarnavimui kitais metais numatyta apie 600 mln. Eur, tai yra 16 mln. Eur mažiau nei šiemet. Valstybės skolos lygis nedidės, stabilizuodamasis ties 40% bendrojo vidaus produkto.

Prisiminta EK kritika

Svarstant biudžetą Seimo posėdžio metu opozicijos atstovai ne kartą prisiminė dar spalį Europos Komisijos, Valstybės kontrolės ir Lietuvos banko paskelbtą gana atsargią nuomonę dėl 2016 m. Lietuvos biudžeto. Pavyzdžiui, Europos Komisija paskelbė, kad Lietuvos biudžeto išlaidos kitąmet gali viršyti pajamas daugiau nei numatyta. Briuselio teigimu, Lietuva gali neįvykdyti įsipareigojimo, kad struktūrinis deficitas būtų ne didesnis kaip 1% bendrojo vidaus produkto (BVP), ir taip pažeisti Stabilumo ir augimo pakto nuostatas.

„Lietuva praranda reputaciją šalies, kuri tinkamai ir drausmingai tvarkosi su savo finansais. O praradus reputaciją už tai reikia papildomai susimokėti brangiau skolinantis tarptautinėse rinkose“, – teigė Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Bet p. Šadžius jau nebe pirmą kartą atmetė šiuos opozicijos priekaištus, paaiškindamas, kad per pastaruosius du mėnesius biudžeto projektas buvo bent kelis kartus pakoreguotas, beje, iš dalies atsižvelgiant ir į institucijų pareikštas pastabas. Pavyzdžiui, maždaug dešimtadaliu sumažintas planuojamas kitų metų biudžeto deficitas.

2016 m. planuojamas struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas, įskaitant tų metų pensijų reformos sąnaudas, yra 0,1% mažesnis nei pirminiame projekte – planuojama, kad jis sudarys apie 1% BVP. Taip pat 2016 m. numatomas ne didesnis nei šiems metams planuotas 1,2% BVP valdžios sektoriaus deficitas – taip pat 0,1% mažesnis nei pirmajame projekte, teiktame spalį.

Be to, ministras priminė, kad kitąmet pirmą kartą numatyta daugiau kaip 60 mln. Eur pervesti į specialų, tik pradedamą formuoti Rezervinį fondą, kuris galės būti panaudojamas finansiniu sunkmečiu.

Finansų ministerijos vadovas taip pat atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija bei kitos institucijos neįvertino to, kad pastaruoju metu labai pagerėjo mokesčių surinkimas, yra priimti sprendimai, kurie leis mokesčių administravimą gerinti ir kitąmet, tad ir pajamų planuojama surinkti daugiau, kas leis geriau balansuoti biudžetą.

Premjeras Algirdas Butkevičius irgi atmetė kritiką dėl biudžeto: „Kasmet ekspertai kritikuoja biudžeto projektus, ir aš atsimenu, kad pernai irgi sakė, kad prognozė – per daug optimistinė, kad biudžeto pajamų planas yra per daug optimistinis, bet kaip jūs matote, planas yra vykdomas ir šiuos metus užbaigsime sėkmingai, visas biudžeto pajamas surinksime, kaip suplanuota, netgi esant mažesniam ekonomikos augimui.“

Deficitas – virš pusės milijardo

2016 m. į valstybės biudžetą numatoma surinkti 8,046 mlrd. Eur pajamų, iš jų 2,1 mlrd. Eur sudarys įplaukos iš europietiškų fondų, o išlaidos sieks 8,686 mlrd. Eur. Numatomi asignavimai viršys pajamas 640 mln. Eur.

Valstybės ir visų 60-ties savivaldybių konsoliduotame biudžete planuojamos pajamos siekia 9,394 mlrd. Eur, tokio biudžeto išlaidos 10,045 mlrd. Eur, deficitas – 651 mln. Eur.

Biudžetą dar turi pasirašyti ir oficialiai paskelbti prezidentė Dalia Grybauskaitė. Seimo posėdžio, kuriame biudžetas buvo priimamas, išvakarėse ji pareiškė tikinti, kad politikai išvengs nepamatuotų ir neatsakingų biudžetinių pažadų dalybų, nepaisant to, kad kiti metai yra rinkiminiai. „Norėtųsi, kad politikai elgtųsi kiek įmanoma atsakingiau, nes ekonominė situacija aplink Lietuvą dar nėra nusistovėjusi, mūsų kaimynai dar išgyvena ekonominį sunkmetį“, – LRT radijui sakė p. Grybauskaitė.

Ji atkreipė dėmesį ir į kritines Europos Komisijos pastabas Lietuvos biudžeto atžvilgiu: „Pirmą kartą po ketverių metų Lietuva tapo Europos Komisijos kritikos taikiniu ir tai nėra labai maloni žinia, kad balansuojame ant fiskalinės atsakomybės ribos, kad mūsų išlaidos gali tapti sudėtingai valdomos.“

FOTOGALERIJA Biudžeto priėmimas Seime (31 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 33

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
Trečias kartas nemelavo: Švedija pagaliau turi vyriausybę

Švedijoje po penkis mėnesius trukusios porinkiminės politinės sumaišties pagaliau pavyko suformuoti naują...

Verslo aplinka
2019.01.18
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Verslo aplinka
2019.01.18
Įstatymas leistų, bet valdžia tikina radikalaus žingsnio neruošianti Premium

Vyriausybė ramina, kad nepasinaudos nuo šių metų pradžios įsigaliojusia įstatymine galimybe stabdyti jau...

Verslo aplinka
2019.01.18
Gordijaus mazgo įkaitai 4

Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai, smogę premjerės Theresos May vyriausybei, „Brexit“ klausimą paliko...

Verslo aplinka
2019.01.17
Graikijos parlamentas pareiškė trapų pasitikėjimą premjeru

Graikijos parlamentas vos kelių balsų persvara pareiškė pasitikėjimą kairiųjų partijos „Syriza“ lyderio...

Verslo aplinka
2019.01.16
Chaotiškas „Brexit“ padidintų Lietuvos įmokas į ES biudžetą

Po Jungtinės Karalystės (JK) parlamento atmestos sutarties su Europos Sąjunga (ES) dėl „Brexit“ sąlygų...

Verslo aplinka
2019.01.16
V. Šapoka: šiųmetį Lietuvos BVP augimą „Brexit“ gali sulėtinti ir 0,7% Premium 19

„Brexit“, priklausomai nuo jo scenarijaus, Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiemet gali...

Verslo aplinka
2019.01.16
Europa raginama sparčiau kurti savavaldį transportą

Antradienį Europos Parlamentas (EP) paragino Europoje sukurti palankesnes sąlygas savavaldžiam transportui ir...

Technologijos
2019.01.16
Politikai viešumo kainos mokėti nelinkę 2

Kad ir kiek valstiečių vedlys Ramūnas Karbauskis dievagojasi, esą jokio apynasrio žiniasklaidai mauti...

Rinkodara
2019.01.16
Naujasis švietimo ministras paskirtas, prisiekė ir pradėjo eiti pareigas 6

Naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru tapo ligšiolinis Mykolo Romerio universiteto rektorius Algirdas...

Verslo aplinka
2019.01.15
Valdantieji imasi pertvarkų sveikatos sistemoje, medikai prieštarauja 2

Seimas svarstys valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio...

Verslo aplinka
2019.01.15
Laukiama naujojo švietimo ministro paskyrimo

Valdantieji tikisi, kad jau antradienį pradės dirbti naujasis švietimo, mokslo ir sporto ministras. Juo...

Verslo aplinka
2019.01.14
Po A. Verygos fiasko sveikatos sistemos pertvarką siūlys R. Karbauskis 3

Savaitgalį Seimui atmetus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos projektus dėl valstybinės sveikatos...

Verslo aplinka
2019.01.14
„Huawei“ atleido Lenkijoje sulaikytą darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu 3

„Huawei“ nusprendė nutraukti darbdavio ir darbuotojo santykius su Wang Weijingu, kuris praėjusią savaitę buvo...

Technologijos
2019.01.14
Sausio 13-ąją Laisvės premija įteikta pokario partizanams 5

Minint Sausio 13-ąją – Lietuvos laisvės gynėjų dieną, Seime sekmadienį įteikta Laisvės premija, šiemet skirta...

Verslo aplinka
2019.01.13
Plečia draudžiamos informacijos sąrašą, tačiau cenzūros nežada 4

Seimas svarstys du variantus įstatymo pataisų, kuriomis plečiamas draudžiamos skelbti informacijos sąrašas.

Verslo aplinka
2019.01.12
Žlugo A. Verygos pasiūlymai dėl sveikatos reformos 6

Seime žlugo bandymas pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtus pasiūlymus didelėse...

Verslo aplinka
2019.01.12
A. Lukašenka įžvelgia iššūkių Baltarusijos nepriklausomybei 18

Per ateinančius dvejus metus Baltarusijos nepriklausomybė gali susidurti su išbandymais, sako Aliaksandras...

Verslo aplinka
2019.01.11
Seimas imasi opozicijos ir žurnalistų kritikuojamos LRT valdymo pertvarkos 1

Seimas valdančiosios daugumos balsais sutiko pradėti svarstyti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno...

Verslo aplinka
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau