Patarimas politikams – reformų imtis vos gavus valdžią

Publikuota: 2015-12-07
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.

Esminės pertvarkos geriausiai sekasi, kai dėl jų pasiekiamas platus politinis sutarimas, taip pat, kai reformoms yra išsamiai pasirengiama dar prieš rinkimus ir jos vykdomos neatidėliojant į kadencijos vidurį ar pabaigą.

Tokius patarimus kitąmet spalį vyksiantiems Seimo rinkimams besirengiančioms partijoms dalija politikos ir ekonomikos ekspertai, išanalizavę dešiniosios Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės darbus 2008-2012 m.

Išnagrinėjo buvusios Vyriausybės veiklą

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (TSPMI) pirmadienį pristatė monografiją apie reformų Lietuvoje sėkmes ir nesėkmes, remiantis penkioliktosios, p. Kubiliaus Vyriausybės veiklos analize.

Tirtos šešios pačios Vyriausybės nubrėžtos veiklos prioritetinės sritys – daugiabučių namų renovavimas, valstybės tarnybos ir pensijų reformos, sveikatos priežiūros įstaigų pertvarka, aukštojo mokslo reforma ir Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas.

Pirmadienį TSPMI vykusiame monografijos pristatyme dalyvavęs pats p. Kubilius apgailestavo, kad nebuvo tirtas bene svarbiausias jo Vyriausybės veiklos prioritetas – būtinybė gilios krizės sąlygomis imtis greitų ir skausmingų fiskalinio konsolidavimo priemonių, tai yra drastiško išlaidų karpymo, didesnio skolinimosi ir mokesčių didinimo.

Ramūnas Vilpišauskas, TPSMI vadovas, atsakė, kad jau ankstesniuose šio instituto dėstytojų ir studentų darbuose buvo išanalizuota ši penkioliktosios Vyriausybės veiklos sritis. Padaryta išvada, kad vargu ar 2008 m. pabaigoje ir per 2009 m. buvo galima išvengti nepopuliarių ir drastiškų fiskalinio konsolidavimo priemonių. „Ir šioje monografijoje yra nagrinėjama finansų krizės ir geopolitinių iššūkių įtaka Lietuvoje vykdomoms reformoms pasirinktose nagrinėti srityse, tad negalima sakyti, kad ši tema visiškai nėra nagrinėjama dabartiniame tyrime“, – kalbėjo p. Vilpišauskas.

„Dominuoja nesėkmingos tendencijos“

TSPMI tyrėjai daro išvadą, kad tyrimui pasirinktose šešiose Vyriausybės veiklos srityse, pasak p. Vilpišausko, „dominuoja gana nesėkmingos politikos įgyvendinimo tendencijos“. Nebent aukštojo mokslo reformą lydėjo sąlyginė sėkmė. Per 2008-2012 m. kadencijos metus neįsisiūbavo nei renovacija, nei valstybės tarnybos ar pensijų reformos, nei sveikatos įstaigų restruktūrizavimas, nei pajudėjo iš mirties taško VAE projekto įgyvendinimo darbai.

„Kita vertus, nėra taip viskas blogai, ir net stebėtina, kad kažką apskritai pavyksta padaryti gana sudėtingomis finansinėmis, ekonominėmis ir politinėmis sąlygomis. Tie pasiekimai buvo nepaisant trapios koalicijos, sudėtingos geopolitinės ir ekonominės aplinkos. Tai ypač pasakytina apie aukštojo mokslo reformą, kurią vadintume iš dalies pasisekusia tik todėl, kad į valdžią 2008 m. pabaigoje atėjusios partijos buvo palyginti neblogai iš anksto jai pasirengusios ir dėl tokios reformos būtinybės tarpusavyje sutarusios“, – kalbėjo TSPMI vadovas.

Kalbėdamas apie nenusisekusias reformas kitose tirtose srityse p. Vilpišauskas pabrėžė, kad kai kur pristigo politinio sutarimo, kai kur – aiškios lyderystės ar didesnio dėmesio tai sričiai. „Be to, tyrėjai padarė ir tokią išvadą – nors buvo palyginti sėkmingai suvaldyta finansų krizė, ką mes jau ir anksčiau esame konstatavę, nepavyko pasinaudoti tuo pasiekimu vykdant struktūrines reformas. Taigi, kartais net ir entuziastingai dėl reformų nusiteikusiai Vyriausybei Lietuvoje nėra lengva tas reformas įgyvendinti“, – sakė jis.

Pasigedo lankstumo

Kartu su p. Kubiliumi monografijos pristatyme dalyvavo ir kai kurie jo vadovaujamos Vyriausybės ministrai. Gintaras Steponavičius, buvęs švietimo ir mokslo ministras, pripažino, kad į valdžią krizės sąlygomis atėjusios dešiniojo centro partijos išties buvo sutarusios dėl aukštojo mokslo reformos būtinybės, būtent todėl jau 2009 m. pradžioje Seimą pasiekė atitinkamų įstatymų projektai, kurie ir buvo parlamentarų po kurio laiko priimti.

Tuo metu energetikos ministru buvęs Arvydas Sekmokas atkreipė dėmesį, kad VAE projektas negalėjo būti sparčiai įgyvendintas, nes jam reikalingas ilgas ir kruopštus pasirengimas. „Estijos vyriausybė dar 2012 m. paskelbė faktiškai pasitraukianti iš šio projekto, kas, galima sakyti, jį ir sustabdė neribotam laikui. Dar paskui tas referendumas, pakišęs šiam projektui koją. Kita vertus, net ir dabartinė Vyriausybė formaliai neatsisako atominės energetikos perspektyvos“, – pastebėjo p. Sekmokas.

Į pristatymą TSPMI atėjęs socialdemokratas, ekspremjeras Gediminas Kirkilas pareiškė nuomonę, kad p. Kubilius „pademonstravo pernelyg menką lankstumą ir nenorą ieškoti kompromisų tokio didelio projekto kaip VAE klausimu, būtent todėl ir įvyko tas referendumas, per kurį projektas buvo, galima sakyti, atmestas“.

Pažėrė rekomendacijų

Su tuo, kad, norint įgyvendinti stambius projektus ar reformas strateginėse srityse, būtinas platus politinis sutarimas, sutiko ir TSPMI tyrėjai. „Štai euras įvestas, dujų sektorius pertvarkytas, elektros jungtys ir Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas pastatytas todėl, kad dabartinė valdžia sutiko, jog šiuos buvusios Vyriausybės ar net dar anksčiau pradėtus darbus būtina įgyvendinti“, – sakė p. Vilpišauskas.

„Mūsų analizė rodo, kad esant reikalingam pakankamų lygų deriniui, galima sėkmingai pasiekti kadencijai suformuluotus uždavinius“, – kalbėjo tyrimui vadovavęs TSPMI dėstytojas Vitalis Nakrošis.

Tyrėjų politikams ir partijoms, kurios jau pradėjo gana intensyvų pasirengimą kitąmet spalį įvyksiantiems Seimo rinkimams, taigi, ir naujos Vyriausybės sudarymui, pateiktose išvadose bei rekomendacijose nurodoma, kad kiekviena nauja valdžia turi pirmiausia realistiškai, dar pačioje savo darbo pradžioje paskaičiuoti savo galimybes. „Reikėtų mažinti nustatytųjų prioritetų skaičių, išskirti tik pačius svarbiausius ir realiai pasiekiamus, kuriems yra gerai pasirengta. Taip pat būtina siekti sutelkto politinio sutarimo dėl svarbiausiųjų darbų, imtis neabejotinos lyderystės, geriau sieti valdžios išlaidas su prioritetiniais darbais“, – vardijo p. Vilpišauskas.

Ponas Kubilius pritarė, kad geriausiai reformos sekasi, kai jų programa yra parengiama gerokai prieš rinkimus: „Ten, kur turime aiškų reformų matymą iki rinkimų, ten ir pavyksta. O jeigu imamasi darbų vidury kadencijos, tai arba nepavyksta, arba nespėjama ir nauja valdžia tai galų gale numarina tas idėjas ir tuos darbus.“

„Reformų sėkmei reikia ir stiprios parlamentinės paramos, stiprios koalicijos. Mūsų atveju faktiškai jau 2009 m. pavasarį ir vasarą skilo Arūno Valinsko partija ir mes nuolat, iki pat kadencijos pabaigos balansavom ant to, kad nesurinkom balsų bet kokios esmingesnėms reformoms. Buvom faktinėje mažumoje likusius trejus metus“, – teigė p. Kubilius.

Ponas Kirkilas irgi sutiko, kad politinio sutarimo, „konsensuso konstravimas yra politiškai siektinas dalykas vykdant visas numatytąsias reformas pasirinktose svarbiose srityse“.

Seimo rinkimams besirengiančios didžiosios partijos pažadėjo atsižvelgti į TSPMI tyrėjų pateiktas rekomendacijas, todėl tikina kitų metų pavasarį ir vasarą rinkėjų teismui pateiksiančios aiškų, bet neilgą ir gerai parengtą numatomų reformų sąrašą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Popiežius Lietuvoje lankėsi prieš ketvirtį amžiaus – ar išgirdome jo žodžius Premium

1993 m. rugsėjį šv. Jonas Paulius II išlipęs iš lėktuvo pabučiavo Lietuvos žemę prabėgus vos kelioms dienoms,...

Verslo klasė
2018.09.21
„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką 1

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Verslo aplinka
2018.09.20
Seime liepsnoja diskusijos dėl kogeneracinių jėgainių ateities 3

Atliekų deginimo gamyklų negalima statyti arčiau nei už 20 km atstumu nuo gyvenamųjų vietovių. Vyriausybė...

Verslo aplinka
2018.09.20
Gerokai didėja valstybės rinkliava už oro vežėjų licenciją 1

Civilinės aviacijos administracijos (CAA) renkama oro vežėjų licencijos rinkliava padidinta tris kartus.

Verslo aplinka
2018.09.19
Interviu su Valstybinių miškų urėdijos vadovu – apie naują komandą, kirtimus Labanoro girioje Premium 2

Marius Pulkauninkas, VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktorius, skaičiuoja, kad naujoje vadovų...

Agroverslas
2018.09.19
2021-aisiais Lietuvoje liks vienas pagalbos numeris

Vyriausybė siūlo Seimui priimti įstatymą, kad po kelerių metų Lietuvoje liktų vienas modernizuoto Bendrojo...

Verslo aplinka
2018.09.19
MMA kitąmet turėtų padidėti iki 430 Eur 19

Nors Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovus vienijanti Trišalė taryba fiksuoja skirtingas nuomones...

Verslo aplinka
2018.09.18
Trijų jūrų infrastruktūros sąraše – sinchronizacija, „Via Baltica“, „Rail Baltica“, GIPL

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime Rumunijoje Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų regiono lyderiai...

Verslo aplinka
2018.09.18
Imtasi svarstyti kitąmet vyksiančių rinkimų datų paskelbimą

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai turėtų įvykti kitų metų kovo 3 d., prezidentas turėtų būti renkamas...

Verslo aplinka
2018.09.18
Seimo sesijos darbų programoje – keli šimtai projektų

Rugsėjo 10-ąją prasidėjusioje ir iki Kalėdų vyksiančioje Seimo rudens sesijoje planuojama apsvarstyti iki 600...

Verslo aplinka
2018.09.18
Klausimų mąžta, bet atsakymų į kai kuriuos dar teks palaukti Premium 5

Potencialių pretendentų į prezidentus sąraše kol kas yra septynios pavardės. Politologai ir sociologai...

Verslo aplinka
2018.09.18
Žygimantas Pavilionis nedalyvaus prezidento rinkimuose 14

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos ir Seimo narys Žygimantas Pavilionis...

Verslo aplinka
2018.09.17
Liberalai į Klaipėdos merus kels S. Gentvilą 1

Klaipėdos miesto liberalai kandidatu į merus iškėlė Seimo narį Simoną Gentvilą.

Verslo aplinka
2018.09.17
Gitanas Nausėda pranešė dalyvausiąs prezidento rinkimuose 52

Apklausose pirmaujantis ekonomistas Gitanas Nausėda dalyvaus kitąmet gegužę vyksiančiuose prezidento...

Verslo aplinka
2018.09.17
Konservatoriai pirminiams prezidento rinkimams kelia 12 kandidatų 11

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) skyriai dalyvauti pirminiuose šios...

Verslo aplinka
2018.09.17
Prezidentė siūlo antstolių paslaugų įkainius koreguojančias pataisas 10

Vykdymo bylos administravimo išlaidų antstoliai nebegalės susieti su išieškoma suma, o atlygis antstoliui bus...

Verslo aplinka
2018.09.17
Rinkimų proga galėtų labiau paglostyti savivaldą 2

Iki didžiojo balsavimo maratono Lietuvoje lieka mažiau kaip pusmetis. Kitų metų kovą dukart eisime prie...

Verslo aplinka
2018.09.17
Renkant Seimo narį Zanavykų apygardoje prireiks antrojo turo 5

Po dviejų savaičių, paskutinę rugsėjo dieną, Zanavykų vienmandatėje apygardoje bus surengtas antrasis Seimo...

Verslo aplinka
2018.09.16
Gitanas Nausėda praneš dėl dalyvavimo prezidento rinkimuose 26

Beveik dvi dešimtis metų SEB banke dirbęs ekonomistas Gitanas Nausėda jau šį pirmadienį Vilniuje paskelbs, ar...

Verslo aplinka
2018.09.16
Trumpas pirmadienį gali pranešti apie naują „porciją“ muitų kiniškoms prekėms 4

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį gali įvesti muitus dar 200 mlrd. USD vertės į JAV iš Kinijos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau