Patarimas politikams – reformų imtis vos gavus valdžią

Publikuota: 2015-12-07
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.

Esminės pertvarkos geriausiai sekasi, kai dėl jų pasiekiamas platus politinis sutarimas, taip pat, kai reformoms yra išsamiai pasirengiama dar prieš rinkimus ir jos vykdomos neatidėliojant į kadencijos vidurį ar pabaigą.

Tokius patarimus kitąmet spalį vyksiantiems Seimo rinkimams besirengiančioms partijoms dalija politikos ir ekonomikos ekspertai, išanalizavę dešiniosios Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės darbus 2008-2012 m.

Išnagrinėjo buvusios Vyriausybės veiklą

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (TSPMI) pirmadienį pristatė monografiją apie reformų Lietuvoje sėkmes ir nesėkmes, remiantis penkioliktosios, p. Kubiliaus Vyriausybės veiklos analize.

Tirtos šešios pačios Vyriausybės nubrėžtos veiklos prioritetinės sritys – daugiabučių namų renovavimas, valstybės tarnybos ir pensijų reformos, sveikatos priežiūros įstaigų pertvarka, aukštojo mokslo reforma ir Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas.

Pirmadienį TSPMI vykusiame monografijos pristatyme dalyvavęs pats p. Kubilius apgailestavo, kad nebuvo tirtas bene svarbiausias jo Vyriausybės veiklos prioritetas – būtinybė gilios krizės sąlygomis imtis greitų ir skausmingų fiskalinio konsolidavimo priemonių, tai yra drastiško išlaidų karpymo, didesnio skolinimosi ir mokesčių didinimo.

Ramūnas Vilpišauskas, TPSMI vadovas, atsakė, kad jau ankstesniuose šio instituto dėstytojų ir studentų darbuose buvo išanalizuota ši penkioliktosios Vyriausybės veiklos sritis. Padaryta išvada, kad vargu ar 2008 m. pabaigoje ir per 2009 m. buvo galima išvengti nepopuliarių ir drastiškų fiskalinio konsolidavimo priemonių. „Ir šioje monografijoje yra nagrinėjama finansų krizės ir geopolitinių iššūkių įtaka Lietuvoje vykdomoms reformoms pasirinktose nagrinėti srityse, tad negalima sakyti, kad ši tema visiškai nėra nagrinėjama dabartiniame tyrime“, – kalbėjo p. Vilpišauskas.

„Dominuoja nesėkmingos tendencijos“

TSPMI tyrėjai daro išvadą, kad tyrimui pasirinktose šešiose Vyriausybės veiklos srityse, pasak p. Vilpišausko, „dominuoja gana nesėkmingos politikos įgyvendinimo tendencijos“. Nebent aukštojo mokslo reformą lydėjo sąlyginė sėkmė. Per 2008-2012 m. kadencijos metus neįsisiūbavo nei renovacija, nei valstybės tarnybos ar pensijų reformos, nei sveikatos įstaigų restruktūrizavimas, nei pajudėjo iš mirties taško VAE projekto įgyvendinimo darbai.

„Kita vertus, nėra taip viskas blogai, ir net stebėtina, kad kažką apskritai pavyksta padaryti gana sudėtingomis finansinėmis, ekonominėmis ir politinėmis sąlygomis. Tie pasiekimai buvo nepaisant trapios koalicijos, sudėtingos geopolitinės ir ekonominės aplinkos. Tai ypač pasakytina apie aukštojo mokslo reformą, kurią vadintume iš dalies pasisekusia tik todėl, kad į valdžią 2008 m. pabaigoje atėjusios partijos buvo palyginti neblogai iš anksto jai pasirengusios ir dėl tokios reformos būtinybės tarpusavyje sutarusios“, – kalbėjo TSPMI vadovas.

Kalbėdamas apie nenusisekusias reformas kitose tirtose srityse p. Vilpišauskas pabrėžė, kad kai kur pristigo politinio sutarimo, kai kur – aiškios lyderystės ar didesnio dėmesio tai sričiai. „Be to, tyrėjai padarė ir tokią išvadą – nors buvo palyginti sėkmingai suvaldyta finansų krizė, ką mes jau ir anksčiau esame konstatavę, nepavyko pasinaudoti tuo pasiekimu vykdant struktūrines reformas. Taigi, kartais net ir entuziastingai dėl reformų nusiteikusiai Vyriausybei Lietuvoje nėra lengva tas reformas įgyvendinti“, – sakė jis.

Pasigedo lankstumo

Kartu su p. Kubiliumi monografijos pristatyme dalyvavo ir kai kurie jo vadovaujamos Vyriausybės ministrai. Gintaras Steponavičius, buvęs švietimo ir mokslo ministras, pripažino, kad į valdžią krizės sąlygomis atėjusios dešiniojo centro partijos išties buvo sutarusios dėl aukštojo mokslo reformos būtinybės, būtent todėl jau 2009 m. pradžioje Seimą pasiekė atitinkamų įstatymų projektai, kurie ir buvo parlamentarų po kurio laiko priimti.

Tuo metu energetikos ministru buvęs Arvydas Sekmokas atkreipė dėmesį, kad VAE projektas negalėjo būti sparčiai įgyvendintas, nes jam reikalingas ilgas ir kruopštus pasirengimas. „Estijos vyriausybė dar 2012 m. paskelbė faktiškai pasitraukianti iš šio projekto, kas, galima sakyti, jį ir sustabdė neribotam laikui. Dar paskui tas referendumas, pakišęs šiam projektui koją. Kita vertus, net ir dabartinė Vyriausybė formaliai neatsisako atominės energetikos perspektyvos“, – pastebėjo p. Sekmokas.

Į pristatymą TSPMI atėjęs socialdemokratas, ekspremjeras Gediminas Kirkilas pareiškė nuomonę, kad p. Kubilius „pademonstravo pernelyg menką lankstumą ir nenorą ieškoti kompromisų tokio didelio projekto kaip VAE klausimu, būtent todėl ir įvyko tas referendumas, per kurį projektas buvo, galima sakyti, atmestas“.

Pažėrė rekomendacijų

Su tuo, kad, norint įgyvendinti stambius projektus ar reformas strateginėse srityse, būtinas platus politinis sutarimas, sutiko ir TSPMI tyrėjai. „Štai euras įvestas, dujų sektorius pertvarkytas, elektros jungtys ir Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas pastatytas todėl, kad dabartinė valdžia sutiko, jog šiuos buvusios Vyriausybės ar net dar anksčiau pradėtus darbus būtina įgyvendinti“, – sakė p. Vilpišauskas.

„Mūsų analizė rodo, kad esant reikalingam pakankamų lygų deriniui, galima sėkmingai pasiekti kadencijai suformuluotus uždavinius“, – kalbėjo tyrimui vadovavęs TSPMI dėstytojas Vitalis Nakrošis.

Tyrėjų politikams ir partijoms, kurios jau pradėjo gana intensyvų pasirengimą kitąmet spalį įvyksiantiems Seimo rinkimams, taigi, ir naujos Vyriausybės sudarymui, pateiktose išvadose bei rekomendacijose nurodoma, kad kiekviena nauja valdžia turi pirmiausia realistiškai, dar pačioje savo darbo pradžioje paskaičiuoti savo galimybes. „Reikėtų mažinti nustatytųjų prioritetų skaičių, išskirti tik pačius svarbiausius ir realiai pasiekiamus, kuriems yra gerai pasirengta. Taip pat būtina siekti sutelkto politinio sutarimo dėl svarbiausiųjų darbų, imtis neabejotinos lyderystės, geriau sieti valdžios išlaidas su prioritetiniais darbais“, – vardijo p. Vilpišauskas.

Ponas Kubilius pritarė, kad geriausiai reformos sekasi, kai jų programa yra parengiama gerokai prieš rinkimus: „Ten, kur turime aiškų reformų matymą iki rinkimų, ten ir pavyksta. O jeigu imamasi darbų vidury kadencijos, tai arba nepavyksta, arba nespėjama ir nauja valdžia tai galų gale numarina tas idėjas ir tuos darbus.“

„Reformų sėkmei reikia ir stiprios parlamentinės paramos, stiprios koalicijos. Mūsų atveju faktiškai jau 2009 m. pavasarį ir vasarą skilo Arūno Valinsko partija ir mes nuolat, iki pat kadencijos pabaigos balansavom ant to, kad nesurinkom balsų bet kokios esmingesnėms reformoms. Buvom faktinėje mažumoje likusius trejus metus“, – teigė p. Kubilius.

Ponas Kirkilas irgi sutiko, kad politinio sutarimo, „konsensuso konstravimas yra politiškai siektinas dalykas vykdant visas numatytąsias reformas pasirinktose svarbiose srityse“.

Seimo rinkimams besirengiančios didžiosios partijos pažadėjo atsižvelgti į TSPMI tyrėjų pateiktas rekomendacijas, todėl tikina kitų metų pavasarį ir vasarą rinkėjų teismui pateiksiančios aiškų, bet neilgą ir gerai parengtą numatomų reformų sąrašą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 32

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
Trečias kartas nemelavo: Švedija pagaliau turi vyriausybę

Švedijoje po penkis mėnesius trukusios porinkiminės politinės sumaišties pagaliau pavyko suformuoti naują...

Verslo aplinka
2019.01.18
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Verslo aplinka
2019.01.18
Įstatymas leistų, bet valdžia tikina radikalaus žingsnio neruošianti Premium

Vyriausybė ramina, kad nepasinaudos nuo šių metų pradžios įsigaliojusia įstatymine galimybe stabdyti jau...

Verslo aplinka
2019.01.18
Gordijaus mazgo įkaitai 4

Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai, smogę premjerės Theresos May vyriausybei, „Brexit“ klausimą paliko...

Verslo aplinka
2019.01.17
Graikijos parlamentas pareiškė trapų pasitikėjimą premjeru

Graikijos parlamentas vos kelių balsų persvara pareiškė pasitikėjimą kairiųjų partijos „Syriza“ lyderio...

Verslo aplinka
2019.01.16
Chaotiškas „Brexit“ padidintų Lietuvos įmokas į ES biudžetą

Po Jungtinės Karalystės (JK) parlamento atmestos sutarties su Europos Sąjunga (ES) dėl „Brexit“ sąlygų...

Verslo aplinka
2019.01.16
V. Šapoka: šiųmetį Lietuvos BVP augimą „Brexit“ gali sulėtinti ir 0,7% Premium 19

„Brexit“, priklausomai nuo jo scenarijaus, Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiemet gali...

Verslo aplinka
2019.01.16
Europa raginama sparčiau kurti savavaldį transportą

Antradienį Europos Parlamentas (EP) paragino Europoje sukurti palankesnes sąlygas savavaldžiam transportui ir...

Technologijos
2019.01.16
Politikai viešumo kainos mokėti nelinkę 2

Kad ir kiek valstiečių vedlys Ramūnas Karbauskis dievagojasi, esą jokio apynasrio žiniasklaidai mauti...

Rinkodara
2019.01.16
Naujasis švietimo ministras paskirtas, prisiekė ir pradėjo eiti pareigas 6

Naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru tapo ligšiolinis Mykolo Romerio universiteto rektorius Algirdas...

Verslo aplinka
2019.01.15
Valdantieji imasi pertvarkų sveikatos sistemoje, medikai prieštarauja 2

Seimas svarstys valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio...

Verslo aplinka
2019.01.15
Laukiama naujojo švietimo ministro paskyrimo

Valdantieji tikisi, kad jau antradienį pradės dirbti naujasis švietimo, mokslo ir sporto ministras. Juo...

Verslo aplinka
2019.01.14
Po A. Verygos fiasko sveikatos sistemos pertvarką siūlys R. Karbauskis 3

Savaitgalį Seimui atmetus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos projektus dėl valstybinės sveikatos...

Verslo aplinka
2019.01.14
„Huawei“ atleido Lenkijoje sulaikytą darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu 3

„Huawei“ nusprendė nutraukti darbdavio ir darbuotojo santykius su Wang Weijingu, kuris praėjusią savaitę buvo...

Technologijos
2019.01.14
Sausio 13-ąją Laisvės premija įteikta pokario partizanams 5

Minint Sausio 13-ąją – Lietuvos laisvės gynėjų dieną, Seime sekmadienį įteikta Laisvės premija, šiemet skirta...

Verslo aplinka
2019.01.13
Plečia draudžiamos informacijos sąrašą, tačiau cenzūros nežada 4

Seimas svarstys du variantus įstatymo pataisų, kuriomis plečiamas draudžiamos skelbti informacijos sąrašas.

Verslo aplinka
2019.01.12
Žlugo A. Verygos pasiūlymai dėl sveikatos reformos 6

Seime žlugo bandymas pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtus pasiūlymus didelėse...

Verslo aplinka
2019.01.12
A. Lukašenka įžvelgia iššūkių Baltarusijos nepriklausomybei 18

Per ateinančius dvejus metus Baltarusijos nepriklausomybė gali susidurti su išbandymais, sako Aliaksandras...

Verslo aplinka
2019.01.11
Seimas imasi opozicijos ir žurnalistų kritikuojamos LRT valdymo pertvarkos 1

Seimas valdančiosios daugumos balsais sutiko pradėti svarstyti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno...

Verslo aplinka
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau