Patarimas politikams – reformų imtis vos gavus valdžią

Publikuota: 2015-12-07
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.

Esminės pertvarkos geriausiai sekasi, kai dėl jų pasiekiamas platus politinis sutarimas, taip pat, kai reformoms yra išsamiai pasirengiama dar prieš rinkimus ir jos vykdomos neatidėliojant į kadencijos vidurį ar pabaigą.

Tokius patarimus kitąmet spalį vyksiantiems Seimo rinkimams besirengiančioms partijoms dalija politikos ir ekonomikos ekspertai, išanalizavę dešiniosios Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės darbus 2008-2012 m.

Išnagrinėjo buvusios Vyriausybės veiklą

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (TSPMI) pirmadienį pristatė monografiją apie reformų Lietuvoje sėkmes ir nesėkmes, remiantis penkioliktosios, p. Kubiliaus Vyriausybės veiklos analize.

Tirtos šešios pačios Vyriausybės nubrėžtos veiklos prioritetinės sritys – daugiabučių namų renovavimas, valstybės tarnybos ir pensijų reformos, sveikatos priežiūros įstaigų pertvarka, aukštojo mokslo reforma ir Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas.

Pirmadienį TSPMI vykusiame monografijos pristatyme dalyvavęs pats p. Kubilius apgailestavo, kad nebuvo tirtas bene svarbiausias jo Vyriausybės veiklos prioritetas – būtinybė gilios krizės sąlygomis imtis greitų ir skausmingų fiskalinio konsolidavimo priemonių, tai yra drastiško išlaidų karpymo, didesnio skolinimosi ir mokesčių didinimo.

Ramūnas Vilpišauskas, TPSMI vadovas, atsakė, kad jau ankstesniuose šio instituto dėstytojų ir studentų darbuose buvo išanalizuota ši penkioliktosios Vyriausybės veiklos sritis. Padaryta išvada, kad vargu ar 2008 m. pabaigoje ir per 2009 m. buvo galima išvengti nepopuliarių ir drastiškų fiskalinio konsolidavimo priemonių. „Ir šioje monografijoje yra nagrinėjama finansų krizės ir geopolitinių iššūkių įtaka Lietuvoje vykdomoms reformoms pasirinktose nagrinėti srityse, tad negalima sakyti, kad ši tema visiškai nėra nagrinėjama dabartiniame tyrime“, – kalbėjo p. Vilpišauskas.

„Dominuoja nesėkmingos tendencijos“

TSPMI tyrėjai daro išvadą, kad tyrimui pasirinktose šešiose Vyriausybės veiklos srityse, pasak p. Vilpišausko, „dominuoja gana nesėkmingos politikos įgyvendinimo tendencijos“. Nebent aukštojo mokslo reformą lydėjo sąlyginė sėkmė. Per 2008-2012 m. kadencijos metus neįsisiūbavo nei renovacija, nei valstybės tarnybos ar pensijų reformos, nei sveikatos įstaigų restruktūrizavimas, nei pajudėjo iš mirties taško VAE projekto įgyvendinimo darbai.

„Kita vertus, nėra taip viskas blogai, ir net stebėtina, kad kažką apskritai pavyksta padaryti gana sudėtingomis finansinėmis, ekonominėmis ir politinėmis sąlygomis. Tie pasiekimai buvo nepaisant trapios koalicijos, sudėtingos geopolitinės ir ekonominės aplinkos. Tai ypač pasakytina apie aukštojo mokslo reformą, kurią vadintume iš dalies pasisekusia tik todėl, kad į valdžią 2008 m. pabaigoje atėjusios partijos buvo palyginti neblogai iš anksto jai pasirengusios ir dėl tokios reformos būtinybės tarpusavyje sutarusios“, – kalbėjo TSPMI vadovas.

Kalbėdamas apie nenusisekusias reformas kitose tirtose srityse p. Vilpišauskas pabrėžė, kad kai kur pristigo politinio sutarimo, kai kur – aiškios lyderystės ar didesnio dėmesio tai sričiai. „Be to, tyrėjai padarė ir tokią išvadą – nors buvo palyginti sėkmingai suvaldyta finansų krizė, ką mes jau ir anksčiau esame konstatavę, nepavyko pasinaudoti tuo pasiekimu vykdant struktūrines reformas. Taigi, kartais net ir entuziastingai dėl reformų nusiteikusiai Vyriausybei Lietuvoje nėra lengva tas reformas įgyvendinti“, – sakė jis.

Pasigedo lankstumo

Kartu su p. Kubiliumi monografijos pristatyme dalyvavo ir kai kurie jo vadovaujamos Vyriausybės ministrai. Gintaras Steponavičius, buvęs švietimo ir mokslo ministras, pripažino, kad į valdžią krizės sąlygomis atėjusios dešiniojo centro partijos išties buvo sutarusios dėl aukštojo mokslo reformos būtinybės, būtent todėl jau 2009 m. pradžioje Seimą pasiekė atitinkamų įstatymų projektai, kurie ir buvo parlamentarų po kurio laiko priimti.

Tuo metu energetikos ministru buvęs Arvydas Sekmokas atkreipė dėmesį, kad VAE projektas negalėjo būti sparčiai įgyvendintas, nes jam reikalingas ilgas ir kruopštus pasirengimas. „Estijos vyriausybė dar 2012 m. paskelbė faktiškai pasitraukianti iš šio projekto, kas, galima sakyti, jį ir sustabdė neribotam laikui. Dar paskui tas referendumas, pakišęs šiam projektui koją. Kita vertus, net ir dabartinė Vyriausybė formaliai neatsisako atominės energetikos perspektyvos“, – pastebėjo p. Sekmokas.

Į pristatymą TSPMI atėjęs socialdemokratas, ekspremjeras Gediminas Kirkilas pareiškė nuomonę, kad p. Kubilius „pademonstravo pernelyg menką lankstumą ir nenorą ieškoti kompromisų tokio didelio projekto kaip VAE klausimu, būtent todėl ir įvyko tas referendumas, per kurį projektas buvo, galima sakyti, atmestas“.

Pažėrė rekomendacijų

Su tuo, kad, norint įgyvendinti stambius projektus ar reformas strateginėse srityse, būtinas platus politinis sutarimas, sutiko ir TSPMI tyrėjai. „Štai euras įvestas, dujų sektorius pertvarkytas, elektros jungtys ir Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas pastatytas todėl, kad dabartinė valdžia sutiko, jog šiuos buvusios Vyriausybės ar net dar anksčiau pradėtus darbus būtina įgyvendinti“, – sakė p. Vilpišauskas.

„Mūsų analizė rodo, kad esant reikalingam pakankamų lygų deriniui, galima sėkmingai pasiekti kadencijai suformuluotus uždavinius“, – kalbėjo tyrimui vadovavęs TSPMI dėstytojas Vitalis Nakrošis.

Tyrėjų politikams ir partijoms, kurios jau pradėjo gana intensyvų pasirengimą kitąmet spalį įvyksiantiems Seimo rinkimams, taigi, ir naujos Vyriausybės sudarymui, pateiktose išvadose bei rekomendacijose nurodoma, kad kiekviena nauja valdžia turi pirmiausia realistiškai, dar pačioje savo darbo pradžioje paskaičiuoti savo galimybes. „Reikėtų mažinti nustatytųjų prioritetų skaičių, išskirti tik pačius svarbiausius ir realiai pasiekiamus, kuriems yra gerai pasirengta. Taip pat būtina siekti sutelkto politinio sutarimo dėl svarbiausiųjų darbų, imtis neabejotinos lyderystės, geriau sieti valdžios išlaidas su prioritetiniais darbais“, – vardijo p. Vilpišauskas.

Ponas Kubilius pritarė, kad geriausiai reformos sekasi, kai jų programa yra parengiama gerokai prieš rinkimus: „Ten, kur turime aiškų reformų matymą iki rinkimų, ten ir pavyksta. O jeigu imamasi darbų vidury kadencijos, tai arba nepavyksta, arba nespėjama ir nauja valdžia tai galų gale numarina tas idėjas ir tuos darbus.“

„Reformų sėkmei reikia ir stiprios parlamentinės paramos, stiprios koalicijos. Mūsų atveju faktiškai jau 2009 m. pavasarį ir vasarą skilo Arūno Valinsko partija ir mes nuolat, iki pat kadencijos pabaigos balansavom ant to, kad nesurinkom balsų bet kokios esmingesnėms reformoms. Buvom faktinėje mažumoje likusius trejus metus“, – teigė p. Kubilius.

Ponas Kirkilas irgi sutiko, kad politinio sutarimo, „konsensuso konstravimas yra politiškai siektinas dalykas vykdant visas numatytąsias reformas pasirinktose svarbiose srityse“.

Seimo rinkimams besirengiančios didžiosios partijos pažadėjo atsižvelgti į TSPMI tyrėjų pateiktas rekomendacijas, todėl tikina kitų metų pavasarį ir vasarą rinkėjų teismui pateiksiančios aiškų, bet neilgą ir gerai parengtą numatomų reformų sąrašą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Miškingose savivaldybėse leista kirsti medžius ir statyti namus 9

Kelios didesnio miškingumo Lietuvos savivaldybės bus atleistos nuo didesnių kompensacijų valstybei už...

Verslo aplinka
2018.11.15
Seimas imasi Konstitucijos pataisos dėl LRT valdymo

Maždaug po pusmečio Seimas žada pirmą kartą balsuoti dėl valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderio pasiūlytos...

Verslo aplinka
2018.11.15
Valstybės šimtmečio ir popiežiaus vizito proga paskelbta amnestija 1

Kitąmet bemaž pora šimtų nuteistųjų bus išleisti iš laisvės atėmimo vietų, dar daugiau kaip dviem...

Verslo aplinka
2018.11.15
Valdantieji užtikrino socialdarbiečių finansavimą nuo kitų metų 2

Valdantieji sugebėjo užtikrinti pakankamą balsų daugumą Seime, kad būtų patvirtintos įstatymų pataisos,...

Verslo aplinka
2018.11.15
Vyriausybė: Druskininkuose nebus įvedamas tiesioginis valdymas

Nors pagal galiojančius įstatymus Druskininkų savivaldybėje jau daugiau kaip prieš metus turėjo būti įvestas...

Verslo aplinka
2018.11.14
Jungia Kainų komisiją su Energetikos inspekcija

Nuo kitų metų liepos Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) bus sujungta su Valstybine...

Verslo aplinka
2018.11.14
Seimo nariai siūlo biudžetą išpūsti trečdaliu milijardo Premium 2

Seimo komitetai ir pavieniai parlamentarai siūlo kitų metų biudžeto išlaidas didinti 0,35 mlrd. Eur, t. y.

Verslo aplinka
2018.11.14
STT: viešuosiuose pirkimuose dažnai laimi ligoninių rėmėjai

Lietuvos ligoninių viešuosius pirkimus neretai laimi įmonės, suteikusios paramą toms medicinos įstaigoms arba...

Verslo aplinka
2018.11.14
Žada sutrumpinti bankroto procedūrą 1

Pertvarkius juridinių asmenų nemokumo sistemą maždaug trečdaliu sutrumpėtų bankroto procedūros laikotarpis.

Verslo aplinka
2018.11.13
Už 2016-aisiais padarytus pažeidimus iš LSDP atimta biudžeto dotacija 5

Dabar jau opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pripažinta padariusi šiurkščius rinkimų...

Verslo aplinka
2018.11.13
Valdžios pusiaukelė: rašomas atsargiai teigiamas pažymys Premium

Dveji šio Seimo ir Vyriausybės darbo metai parodė, kad valdžia iš esmės vykdo užsibrėžtus tikslus, tačiau...

Verslo aplinka
2018.11.13
Neblogus Vyriausybės planus temdo skandalai ir kompetencijos trūkumas Premium

Dabartinė valdančioji dauguma iš esmės geba užtikrinti pakankamą paramą savo Vyriausybei ir tikriausiai...

Verslo aplinka
2018.11.13
Distancijos vidurys: atsipūsti nėra laiko 3

Valdžia nuėjo pusę jai skirto kelio – rytoj sukanka dveji metai, kai pradėjo dirbti dabartinis Seimas, po...

Verslo aplinka
2018.11.13
Prasideda prezidento rinkimų politinė kampanija

Iki prezidento rinkimų likus lygiai pusmečiui prasideda šių rinkimų politinės kampanijos laikotarpis – tris...

Verslo aplinka
2018.11.11
Rusų lokys bunda iš miego Viduriniuose Rytuose Premium 4

Prieš trejus metus Rusijai įsitraukus į konfliktą Sirijoje, pasigirdo balsų, teigiančių, kad Vladimiras...

Verslo klasė
2018.11.10
„Sodra“ turės laikiną vadovą

Aštuonerius metus „Sodrai“ vadovavęs Mindaugas Sinkevičius baigia savo darbą šiose pareigose. Nuo pirmadienio...

Verslo aplinka
2018.11.09
Valstiečiai-žalieji vėl siūlo mažinti Seimą – šįkart iki 121 nario 5

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) vėl siūlo projektą dėl Seimo narių skaičiaus...

Verslo aplinka
2018.11.09
Ligoninių tinklą peržiūrės kas 5 metus, jose atsiras valdybos 1

Seimui vėl teikiamos pataisos dėl gydymo įstaigų pertvarkos, be kita ko numatančios ir galimybę optimizuoti...

Verslo aplinka
2018.11.09
Perbėgėliai liko ant ledo 27

Žlugo „valstiečių“ planas apdovanoti mokesčių mokėtojų pinigais prie jų prisišliejusius perbėgėlius iš...

Finansai
2018.11.09
Paskirstyta dotacija partijoms, sprendimas dėl socialdemokratų atidėtas 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį partijoms paskirstė antrojo pusmečio dotacijas. Turėjo būti...

Verslo aplinka
2018.11.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau