Patarimas politikams – reformų imtis vos gavus valdžią

Publikuota: 2015-12-07
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.

Esminės pertvarkos geriausiai sekasi, kai dėl jų pasiekiamas platus politinis sutarimas, taip pat, kai reformoms yra išsamiai pasirengiama dar prieš rinkimus ir jos vykdomos neatidėliojant į kadencijos vidurį ar pabaigą.

Tokius patarimus kitąmet spalį vyksiantiems Seimo rinkimams besirengiančioms partijoms dalija politikos ir ekonomikos ekspertai, išanalizavę dešiniosios Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės darbus 2008-2012 m.

Išnagrinėjo buvusios Vyriausybės veiklą

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (TSPMI) pirmadienį pristatė monografiją apie reformų Lietuvoje sėkmes ir nesėkmes, remiantis penkioliktosios, p. Kubiliaus Vyriausybės veiklos analize.

Tirtos šešios pačios Vyriausybės nubrėžtos veiklos prioritetinės sritys – daugiabučių namų renovavimas, valstybės tarnybos ir pensijų reformos, sveikatos priežiūros įstaigų pertvarka, aukštojo mokslo reforma ir Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas.

Pirmadienį TSPMI vykusiame monografijos pristatyme dalyvavęs pats p. Kubilius apgailestavo, kad nebuvo tirtas bene svarbiausias jo Vyriausybės veiklos prioritetas – būtinybė gilios krizės sąlygomis imtis greitų ir skausmingų fiskalinio konsolidavimo priemonių, tai yra drastiško išlaidų karpymo, didesnio skolinimosi ir mokesčių didinimo.

Ramūnas Vilpišauskas, TPSMI vadovas, atsakė, kad jau ankstesniuose šio instituto dėstytojų ir studentų darbuose buvo išanalizuota ši penkioliktosios Vyriausybės veiklos sritis. Padaryta išvada, kad vargu ar 2008 m. pabaigoje ir per 2009 m. buvo galima išvengti nepopuliarių ir drastiškų fiskalinio konsolidavimo priemonių. „Ir šioje monografijoje yra nagrinėjama finansų krizės ir geopolitinių iššūkių įtaka Lietuvoje vykdomoms reformoms pasirinktose nagrinėti srityse, tad negalima sakyti, kad ši tema visiškai nėra nagrinėjama dabartiniame tyrime“, – kalbėjo p. Vilpišauskas.

„Dominuoja nesėkmingos tendencijos“

TSPMI tyrėjai daro išvadą, kad tyrimui pasirinktose šešiose Vyriausybės veiklos srityse, pasak p. Vilpišausko, „dominuoja gana nesėkmingos politikos įgyvendinimo tendencijos“. Nebent aukštojo mokslo reformą lydėjo sąlyginė sėkmė. Per 2008-2012 m. kadencijos metus neįsisiūbavo nei renovacija, nei valstybės tarnybos ar pensijų reformos, nei sveikatos įstaigų restruktūrizavimas, nei pajudėjo iš mirties taško VAE projekto įgyvendinimo darbai.

„Kita vertus, nėra taip viskas blogai, ir net stebėtina, kad kažką apskritai pavyksta padaryti gana sudėtingomis finansinėmis, ekonominėmis ir politinėmis sąlygomis. Tie pasiekimai buvo nepaisant trapios koalicijos, sudėtingos geopolitinės ir ekonominės aplinkos. Tai ypač pasakytina apie aukštojo mokslo reformą, kurią vadintume iš dalies pasisekusia tik todėl, kad į valdžią 2008 m. pabaigoje atėjusios partijos buvo palyginti neblogai iš anksto jai pasirengusios ir dėl tokios reformos būtinybės tarpusavyje sutarusios“, – kalbėjo TSPMI vadovas.

Kalbėdamas apie nenusisekusias reformas kitose tirtose srityse p. Vilpišauskas pabrėžė, kad kai kur pristigo politinio sutarimo, kai kur – aiškios lyderystės ar didesnio dėmesio tai sričiai. „Be to, tyrėjai padarė ir tokią išvadą – nors buvo palyginti sėkmingai suvaldyta finansų krizė, ką mes jau ir anksčiau esame konstatavę, nepavyko pasinaudoti tuo pasiekimu vykdant struktūrines reformas. Taigi, kartais net ir entuziastingai dėl reformų nusiteikusiai Vyriausybei Lietuvoje nėra lengva tas reformas įgyvendinti“, – sakė jis.

Pasigedo lankstumo

Kartu su p. Kubiliumi monografijos pristatyme dalyvavo ir kai kurie jo vadovaujamos Vyriausybės ministrai. Gintaras Steponavičius, buvęs švietimo ir mokslo ministras, pripažino, kad į valdžią krizės sąlygomis atėjusios dešiniojo centro partijos išties buvo sutarusios dėl aukštojo mokslo reformos būtinybės, būtent todėl jau 2009 m. pradžioje Seimą pasiekė atitinkamų įstatymų projektai, kurie ir buvo parlamentarų po kurio laiko priimti.

Tuo metu energetikos ministru buvęs Arvydas Sekmokas atkreipė dėmesį, kad VAE projektas negalėjo būti sparčiai įgyvendintas, nes jam reikalingas ilgas ir kruopštus pasirengimas. „Estijos vyriausybė dar 2012 m. paskelbė faktiškai pasitraukianti iš šio projekto, kas, galima sakyti, jį ir sustabdė neribotam laikui. Dar paskui tas referendumas, pakišęs šiam projektui koją. Kita vertus, net ir dabartinė Vyriausybė formaliai neatsisako atominės energetikos perspektyvos“, – pastebėjo p. Sekmokas.

Į pristatymą TSPMI atėjęs socialdemokratas, ekspremjeras Gediminas Kirkilas pareiškė nuomonę, kad p. Kubilius „pademonstravo pernelyg menką lankstumą ir nenorą ieškoti kompromisų tokio didelio projekto kaip VAE klausimu, būtent todėl ir įvyko tas referendumas, per kurį projektas buvo, galima sakyti, atmestas“.

Pažėrė rekomendacijų

Su tuo, kad, norint įgyvendinti stambius projektus ar reformas strateginėse srityse, būtinas platus politinis sutarimas, sutiko ir TSPMI tyrėjai. „Štai euras įvestas, dujų sektorius pertvarkytas, elektros jungtys ir Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas pastatytas todėl, kad dabartinė valdžia sutiko, jog šiuos buvusios Vyriausybės ar net dar anksčiau pradėtus darbus būtina įgyvendinti“, – sakė p. Vilpišauskas.

„Mūsų analizė rodo, kad esant reikalingam pakankamų lygų deriniui, galima sėkmingai pasiekti kadencijai suformuluotus uždavinius“, – kalbėjo tyrimui vadovavęs TSPMI dėstytojas Vitalis Nakrošis.

Tyrėjų politikams ir partijoms, kurios jau pradėjo gana intensyvų pasirengimą kitąmet spalį įvyksiantiems Seimo rinkimams, taigi, ir naujos Vyriausybės sudarymui, pateiktose išvadose bei rekomendacijose nurodoma, kad kiekviena nauja valdžia turi pirmiausia realistiškai, dar pačioje savo darbo pradžioje paskaičiuoti savo galimybes. „Reikėtų mažinti nustatytųjų prioritetų skaičių, išskirti tik pačius svarbiausius ir realiai pasiekiamus, kuriems yra gerai pasirengta. Taip pat būtina siekti sutelkto politinio sutarimo dėl svarbiausiųjų darbų, imtis neabejotinos lyderystės, geriau sieti valdžios išlaidas su prioritetiniais darbais“, – vardijo p. Vilpišauskas.

Ponas Kubilius pritarė, kad geriausiai reformos sekasi, kai jų programa yra parengiama gerokai prieš rinkimus: „Ten, kur turime aiškų reformų matymą iki rinkimų, ten ir pavyksta. O jeigu imamasi darbų vidury kadencijos, tai arba nepavyksta, arba nespėjama ir nauja valdžia tai galų gale numarina tas idėjas ir tuos darbus.“

„Reformų sėkmei reikia ir stiprios parlamentinės paramos, stiprios koalicijos. Mūsų atveju faktiškai jau 2009 m. pavasarį ir vasarą skilo Arūno Valinsko partija ir mes nuolat, iki pat kadencijos pabaigos balansavom ant to, kad nesurinkom balsų bet kokios esmingesnėms reformoms. Buvom faktinėje mažumoje likusius trejus metus“, – teigė p. Kubilius.

Ponas Kirkilas irgi sutiko, kad politinio sutarimo, „konsensuso konstravimas yra politiškai siektinas dalykas vykdant visas numatytąsias reformas pasirinktose svarbiose srityse“.

Seimo rinkimams besirengiančios didžiosios partijos pažadėjo atsižvelgti į TSPMI tyrėjų pateiktas rekomendacijas, todėl tikina kitų metų pavasarį ir vasarą rinkėjų teismui pateiksiančios aiškų, bet neilgą ir gerai parengtą numatomų reformų sąrašą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Klaipėdos tarybos nariui inicijuojama apkalta už pareiškimus apie partizanų vadą 3

Teisėsauga ėmėsi tirti prieštaringai vertinamo Lietuvos rusų sąjungos atstovo Klaipėdos miesto savivaldybės...

Siūloma nustatyti prievolę VRK nariams turėti teisę dirbti su slapta informacija

Siekiant užkirsti kelią galimam Rusijos kišimuisi į prezidento rinkimus, siūloma nustatyti prievolę...

Verslo aplinka
2018.07.21
Baltieji rūmai nepritaria referendumo Rytų Ukrainoje idėjai 24

Baltieji Rūmai penktadienį atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlytą idėją, esą Rytų Ukrainos...

Verslo aplinka
2018.07.21
Trumpas ir Juodkalnija: kaip griūva NATO pamatai Premium 4

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, požiūris į mažąsias valstybes sąjungininkes kelia grėsmę NATO ateičiai bei...

Verslo aplinka
2018.07.21
Pasitikėjimas Šimašiumi – mažiausias per kadenciją

Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi pasiekė žemiausią vietą per visą jo kadenciją, rodo šeštadienį dienraščio...

Verslo aplinka
2018.07.21
Konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi 1

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai...

Verslo aplinka
2018.07.21
JAV prezidentui užkliuvo FED politika 15

Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

Verslo aplinka
2018.07.20
Telšiuose formuojasi nauja valdančioji dauguma, meras lieka nuošaly 1

Telšių rajono savivaldybės taryboje formuojasi nauja valdančioji koalicija – jos susibūrimo atveju Darbo...

Verslo aplinka
2018.07.20
Valdantieji rengiasi išsipūsti iki daugumos Premium 1

Pastaruosius metus formalios daugumos Seime neturintys valdantieji rudenį gali vėl turėti daugiau kaip pusę...

Verslo aplinka
2018.07.20
Trumpas gina „Google“: 4,34 mlrd. Eur bauda  – Europos pasinaudojimas JAV 15

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo ES konkurencijos prižiūrėtojus dėl technologijų milžinei...

Technologijos
2018.07.20
ES kyla į kovą prieš Vengriją dėl migracijos politikos 21

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė suaktyvinti teisinę kovą prieš Vengriją dėl šios atsisakymo...

Verslo aplinka
2018.07.19
Kandidatų dėlionė: kodėl partijos neskuba į rinkimų traukinį Premium

Viešojoje erdvėje vis netylant spėlionėms, kas kitąmet galėtų kandidatuoti rinkimuose į prezidentus,...

Verslo aplinka
2018.07.19
Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 3

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
2018.07.19
JK policija nustatė pasikėsinimo į Skripalius įtariamuosius 12

Jungtinės Karalystės (JK) policija identifikavo įtariamus išpuolio prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų...

Verslo aplinka
2018.07.19
Suteiks VRK nariams teisę dirbti su slapta informacija 1

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas ir nariai turės teisę susipažinti su slapta informacija.

Verslo aplinka
2018.07.19
Baltieji rūmai svarsto Putino pasiūlymą Rusijai leisti apklausti JAV pareigūnus 19

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracija trečiadienį neatmetė galimybės priimti Rusijos pasiūlymą...

Verslo aplinka
2018.07.19
„Brexit“ tęsinys: ES mėgins dar labiau nepabloginti padėties Premium 3

Michelis Barneir, vyriausiasis ES derybininkas su Jungtine Karalyste (JK) dėl „Brexit“ sąlygų, ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2018.07.19
Vakarai neteko demokratijos lyderio 48

Jei esate Vladimiras Putinas, jums buvo puiki diena, nes JAV ir Rusijos kovoje JAV prezidentas stojo į jūsų...

Verslo aplinka
2018.07.18
Prezidentė išlydėdama „Misiją Sibiras“ linkėjo įveikti iššūkius

Su 17-osios „Misija Sibiras“ dalyviais susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jokios kliūtys...

Laisvalaikis
2018.07.18
VRK sprendimas: dalis serialo „Naisių vasara“ yra politinė reklama 3

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį iš dalies pritarė darbo grupės išvadoms dėl televizijos serialo...

Verslo aplinka
2018.07.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau