Merkel lyderystei – išbandymas pabėgėliais

Publikuota: 2015-12-05
Per dešimtmetį valdžioje Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, padėjo suvaldyti daugybę krizių ES. Hannibal Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Per dešimtmetį valdžioje Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, padėjo suvaldyti daugybę krizių ES. Hannibal Hanschke („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
 

Lyderystė ir krizių valdymas ES – taip apibūdinamas Angelos Merkel dešimtmetis Vokietijos kanclerės pareigose. Visgi iki šiol visi neramumai aplenkdavo Vokietiją. O dabar pabėgėlių antplūdis kelia nerimą vokiečių visuomenei ir didina spaudimą p. Merkel.

Tapo madinga spekuliuoti, kuri krizė išklibins p. Merkel, Vokietijos kanclerės, autoritetą. Prieš 10 metų (lapkričio 22 d.) ji stojo prie šalies vairo. Nuo to laiko Vokietijoje nebuvo politiko, kuris turėjo didesnį autoritetą ir palaikymą.

Tokio lyderio nebuvo ir visoje Europoje. Subtiliai derindama nacionalinius ir ES interesus p. Merkel sulig kiekvienu iššūkiu stiprino savo pozicijas.

Dabar politikė susiduria su didžiausiu karjeros iššūkiu – suvaldyti migrantų krizę ES ir susidoroti su pabėgėlių antplūdžiu į Vokietiją. Būtent p. Merkel pabėgėliams iš Sirijos atvėrė duris į savo šalį. Šis sprendimas padidino visuomenės pasipriešinimą ir sudrumstė įprastai ramius politinius Vokietijos vandenis.

Krizių ir lyderystės dešimtmetis

Vokietijos kanclerės dešimtmetis valdžioje: finansų krizė ir ant nemokumo ribos atsidūrusių valstybių gelbėjimas, chroniškos Graikijos problemos, tebesitęsiančios iki šiol. Būtent nuo Vokietijos, investavusios daugiausiai finansinio ir politinio kapitalo, priklausė šių problemų sprendimas.

Skambant įspėjimams apie euro zonos šalyse susikaupusias valstybių skolas ir norą išlaidauti, p. Merkel vyriausybė ėmėsi rodyti pavyzdį. Pirmą kartą per daugiau nei keturis dešimtmečius Vokietija subalansavo 2015 m. biudžetą.

Neatsitiktinai George’as Osborne’as, Jungtinės Karalystės šalies iždo kancleris, šio mėnesio pradžioje būtent Berlyne pirmą kartą pristatė konkrečius ES reformos pasiūlymus. Londonas puikiai supranta, kiek daug derybose priklausys nuo p. Merkel palaikymo. O kanclerei „Brexit“ (Jungtinė Karalystė iki 2017 m. pab. surengs referendumą dėl narystės ES) grėsmė – dar vienas galvos skausmas.

Nepaisydama ekonominių interesų, p. Merkel atliko esminį vaidmenį suvienijant ES poziciją sankcijų Rusijai ir jos politinio izoliavimo klausimais. Vokietijos kanclerė, kartu su Francois Hollande‘u, Prancūzijos prezidentu, leido bemieges naktis Minske, tarpininkaudama Rusijos ir Ukrainos lyderiams siekiant paliaubų Ukrainos rytuose.

Lyderystės šaknys

Yra kelios pagrindinės priežastys, kodėl p. Merkel lyderystė Europoje tokia ryški.

Politinis ir visuomenės palaikymas atriša jai rankas ginti nepopuliarias pozicijas ir priimti sudėtingus sprendimus. Kitų didžiųjų ES šalių lyderiai priversti grumtis vidinėse politinėse arenose, todėl bijo prisiimti atsakomybę, kuri sumažintų jų reitingus.

Vokietiją šiuo metu valdo vadinamoji „didžioji koalicija“, sudaryta iš p. Merkel vadovaujamos Krikščionių demokratų sąjungos ir Sigmaro Gabrielio, šalies vicekanclerio ir ūkio ministro, socialdemokratų. Kartu šios partijos užima 504 vietas 598 vietų parlamente.

Net dabartinio pabėgėlių antplūdžio akivaizdoje p. Merkel politinis autoritetas – nepajudinamas. „The Economist“ cituojamos spalio pabaigos apklausos duomenimis, 82% partiečių palaikė jos lyderystę, tiek pat nurodė, kad nori matyti p. Merkel kaip partijos vedlę ir 2017 m. rinkimuose. Pono Gabrielio palaikymas tarp jo partiečių siekia vos 40%.

Vokietija įtakinga ir dėl to, kad tai svarbiausia ir didžiausias ES ekonomika, išlaikanti tvarų ūkio augimą, kuris tempia iš paskos visą Bendriją.

Šiais metais Vokietijos BVP augimas turėtų siekti 1,7%, kitais - 1,9%. Nedarbas šalyje - vos 4,7%, du kartus mažesnis už ES vidurkį. Skirtingai negu kitos ES narės, Vokietija dar 2003 m. pradėjo įgyvendinti darbo rinkos reformų seriją.

Didžiausias iššūkis

Visgi visos audros Europoje iki šiol vyko už Vokietijos ribų, o migrantų krizė sukrėtė jau tiesiogiai šalies gyventojus. Vokietijoje didėja nerimas dėl pabėgėlių srauto. Klausiama, ar atverdama sienas pabėgėliams, p. Merkel nesuklydo. Šalies vyriausybė planuoja, kad šiais metais Vokietija gali sulaukti nuo 800 tūkst. iki 1,1 mln. prieglobsčio paraiškų.

Teroro aktas Paryžiuje dar labiau kaitina aistras. Kartu su pabėgėlių srautu, kurį sugeria Vokietija, atsiranda potencialas migruoti saugumo grėsmėms.

Pabėgėlių krizės akivaizdoje, pirmą kartą per p. Merkel lyderystės dešimtmetį, Vokietija prašo Bendrijos narių pagalbos pasidalinant pabėgėlių našta. Spalio mėnesio apklausos parodė, kad 51% apklaustų gyventojų kelia nerimą išaugęs pabėgėlių srautas. Per mėnesį sunerimusių gyventojų dalis išaugo 13 proc. punktų.

Vokietijos kanclerės popliarumas smuko iki 54%, tai žemiausias lygis nuo 2011 m. Ponia Merkel taip pat turi malšinti jos koalicijoje vis užsiplieskiančius nesutarimų židinius. Nepaisant to, jos pozicijos išlieka tvirtos, juolab vargu ar rikiuojasi eilės kandidatų, norinčių perimti p. Merkel pareigas vienos iš didžiausių per dešimtmečius ES krizių akivaizdoje.

Spekuliuoti apie p. Merkel pažeidžiamumą galima į valias, tačiau šios užgrūdintos politikės lyderystė dabar svarbesnė negu kada nors anksčiau. Ponia Merkel turi vadovės, sugebančios kalbėtis su kebliausiais lyderiais, reputaciją. Vladimiras Putinas - vienas iš jų.

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ lapkričio 23 d.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus