Vyriausybė pamažino planuojamą kitų metų biudžeto deficitą

Publikuota: 2015-12-04
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Taisydama kitų metų biudžeto projektą Vyriausybė rado galimybių maždaug dešimtadaliu sumažinti planuojamą deficitą. Tai pavyko padaryti pakoreguojant planus surinkti pajamas iš pelno ir akcizų, mažinant išlaidas kai kurioms sritims, nors kartu yra šiek tiek padidinami asignavimai švietimui ir vidaus saugumui.

Finansų ministerija penktadienį pranešė, kad Seimui teikiamas patobulintas 2016 m. biudžeto projektas, kuriam Vyriausybė pritarė šį trečiadienį, o Finansų ministerija patikslino pagal Vyriausybės posėdyje išsakytas pastabas. Planuojama, kad Seimo posėdyje antrasis biudžeto svarstymas įvyks šį antradienį, o priėmimas – ketvirtadienį, gruodžio 10 d.

Koreguodama kitų metų biudžeto projektą Vyriausybė įvertino Seimo narių, komitetų, valstybės institucijų siūlymus, Valstybės kontrolės, Europos Komisijos ir Euro grupės nuomonę bei atsižvelgusi į valstybės finansines galimybes.

„Patobulintame projekte 2016 m. planuojamas struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas, įskaitant tų metų pensijų reformos sąnaudas, yra 0,1% bendrojo vidaus produkto (BVP) mažesnis nei pirminiame projekte, ir planuojama, sudarys apie 1% BVP. Taip pat 2016 m. numatomas ne didesnis nei, tvirtinant 2015 m. biudžetą, šiems metams planuotas 1,2% BVP valdžios sektoriaus deficitas, t.y. 0,1% BVP mažesnis palyginti su buvusiu pirmajame biudžeto projekte“, – pranešė Finansų ministerija.

Numatoma, kad valstybės biudžeto pajamos kitąmet sudarys 8,046 mlrd. Eur, asignavimai – 8,686 mlrd. Eur. Numatytieji asignavimai viršija pajamas 640,3 mln. Eur.

Koreguoja mokesčių surinkimo planus

Atsižvelgus į šių metų spalio pabaigoje įmonių deklaruotus avansinio pelno mokesčio mokėjimus, 19,5 mln. Eur didinama pajamų iš pelno mokesčio prognozė. Taip pat 4 mln. Eur patikslintas į valstybės biudžetą sumokamas Lietuvos banko likutinis pelnas. Be to, numatomos 10,7 mln. Eur didesnės akcizų įplaukos dėl Seime registruoto Akcizų įstatymo pakeitimo projekto.

Įvertinus šių metų trijų ketvirčių valstybei priklausančių akcinių bendrovių veiklos rezultatus, beveik 24,6 mln. Eur didinama pajamų iš dividendų prognozė – pusė šios sumos bus pervedama į Rezervinį (stabilizavimo) fondą, skirtą kaupti lėšas ekonominiam sunkmečiui.

Iš viso į Rezervinį fondą kitąmet iš valstybės biudžeto numatyta pervesti 63,7 mln. Eur.

Biudžeto pajamų dalis sumažinta 4 mln. Eur dėl numatomo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grąžinimo termino pakeitimo atvirkštinį PVM apmokestinimą taikantiems subjektams, 2,1 mln. Eur sumažinus palūkanų už paskolas, depozitus ir vertybinius popierius prognozę, apie 10 mln. Eur tikimasi mažiau ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšų.

Bendros numatomos pajamos iš ES fondų kitąmet turėtų siekti apie 2,1 mlrd. Eur.

Finansų ir Energetikos ministerijoms nurėžė

Patobulintame biudžeto projekte daugiausiai papildomų asignavimų siūloma skirti socialinei, švietimo ir viešojo saugumo sritims. Daugiausiai jų mažinama Finansų ir Energetikos ministerijų programoms.

„Pagrindiniai mūsų prioritetai nesikeičia, tik daugiau dėmesio skirsime viešajam saugumui, kurį stiprinsime, nemažindami suplanuotų asignavimų gynybai. Kitais metais didinsime atlyginimus visiems pedagogams – ne tik pradinio ugdymo, kaip buvo numatyta pirminiame projekte. Taip pat būsime pasirengę minimalios algos padidėjimui nuo kitų metų liepos“, ? sakė Rimantas Šadžius, finansų ministras.

Jis taip pat pabrėžė, kad „asignavimai prioritetinėms sritims didinami ne biudžeto deficito sąskaita, o peržiūrint kitų sričių išlaidas“.

Stiprinant visuomenės apsaugą, papildomais 7,7 mln. Eur didėja asignavimai šios srities institucijoms, tai yra pasieniečiams, policijai, ugniagesiams bei kitiems. Lėšos bus skiriamos pareigūnų atlyginimams didinti, moderniai technikai ir ginkluotei bei amunicijai įsigyti.

Valstybės saugumo departamentui siūloma skirti papildomai 1,5 mln. Eur žvalgybinei ir kontržvalgybinei technikai įsigyti.

Papildomi milijonai mokytojų algoms

Mokytojų atlyginimams didinti numatoma skirti papildomus 9 mln. Eur, o klasės krepšelio finansavimo modelio eksperimentui penkiose savivaldybėse atlikti – dar 1 mln. Eur. Be to, švietimo srities investicijų projektams skirta daugiausiai papildomų lėšų valstybės kapitalo investicijų programoje.

Planuojant nuo sausio didinti minimaliąją mėnesinę algą (MMA) iki 350 Eur, o nuo liepos – iki 380 Eur, valstybės biudžeto asignavimų valdytojams ir savivaldybėms numatoma papildomai 21,1 mln. Eur darbo užmokesčiui padidinti.

Patobulintame Valstybės investicijų programos projekte 2016 m. valstybės kapitalo investicijoms iš viso numatoma skirti 1,254 mlrd. Eur.

Palyginti su pirmuoju projekto variantu, daugiausiai papildomų asignavimų siūloma skirti švietimo – 4,2 mln. Eur. Iš viso šios srities 2016 m. investicijoms numatyta skirti 87,2 mln. Eur. Visuomenės apsaugos ir viešosios tvarkos sritims numatoma skirti 2,8 mln. ir 0,9 mln. Eur atitinkamai.

Krašto apsaugos sistemai investicijoms planuojama skirti 0,8 mln. Eur daugiau nei buvo numatyta. Iš viso šios srities 2016 m. investicijoms numatyta skirti 87,2 mln. Eur.

Numatomas ūkio augimas – 3,2%

Finansų ministerija atkreipia dėmesį, kad biudžeto rodikliai parengti, remiantis ūkio raidos scenarijumi, kad 2016 m. BVP augs 3,2%, vidutinė metinė infliacija sieks 1,4%, darbo užmokestis augs vidutiniškai 5,3%, nedarbo lygis sumažės iki 8,8%.

„Turime operatyviai reaguoti į sparčiai kintančią išorės aplinką ir numatyti daugiau lėšų visuomenės saugumui stiprinti. Taip pat turime nuolat kelti žmonių gyvenimo lygį ir tiek, kiek leidžia valstybės finansinės galimybės, didinti iš biudžeto finansuojamų darbuotojų atlyginimus. Tuo pat metu privalome skatinti ūkio augimą ir užtikrinti valstybės finansinį stabilumą. Ir šiuos tikslus biudžeto projekte pavyko subalansuoti“, ? išplatintame komentare cituojamas p. Šadžius.

Pasak jo, kitų metų „biudžetas atspindi realius lūkesčius, pajamos planuotos, atsižvelgus į mokesčių surinkimo tendencijas, išlaidos – atsakingai įvertinus poreikius“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau