Popieriniai gimimo, mirties ir santuokos liudijimai bus neprivalomi

Publikuota: 2015-12-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nuo 2017 m. įsigalios naujos civilinės būklės registravimo taisyklės – popieriniai gimimo, mirties ir santuokos liudijimai bus išduodami tik asmenims pageidaujant. Visa informacija apie gyventojų civilinės būklės pasikeitimus bus saugoma elektroninėje erdvėje.

Tokį įstatymą ketvirtadienį priėmė Seimas.

„Civilinės būklės aktų registravimo įstatymu siekiama supaprastinti civilinės būklės aktų registravimą, pasinaudojant informacinių sistemų ištekliais, padaryti jį efektyvesniu ir patogesniu vartotojams, sumažinti administracinę naštą ir užtikrinti paslaugų teikimą vieno langelio principu“, – paaiškino šio įstatymo iniciatoriai.

Priimtu įstatymu nustatyta, kad kai kuriuos civilinės būklės aktus registruos civilinės metrikacijos įstaiga savo iniciatyva, remdamasi atitinkamų įstaigų ar institucijų elektroninių ryšių priemonėmis jai persiųstais dokumentais. Tai reiškia, kad gyventojai nebeturės pareigos atitinkamoms įstaigoms pranešinėti apie pasikeitusią civilinę būklę.

Be kita ko, naujuoju įstatymu atsisakyta civilinės būklės akto – gimimo, mirties, santuokos – įrašo įregistravimo popierinių liudijimų išdavimo. Tačiau asmuo turės teisę gauti civilinės būklės akto išrašus. „Valstybės institucijos savo sprendimų priėmimui informaciją apie asmens civilinę būklę gaus tiesiogiai iš gyventojų registro“, – pranešime spaudai apie priimtą įstatymą rašo Seimas.

Taip pat naujuoju įstatymu nustatyta, kad „norintys susituokti asmenys asmeniškai paduos teisingumo ministro nustatytos formos prašymą įregistruoti santuoką pasirinktai civilinės metrikacijos įstaigai.

Įstatymas priimtas už balsavus 47, prieš – 4, susilaikius 33 Seimo nariams. Nemažai parlamentarų diskusijų metu kėlė klausimų, ar neišduodant popierinių liudijimų nebus nuvertinama, pavyzdžiui, santuokos ceremonija. „Mes santuoką padarome tokią visiškai, absoliučiai nieko vertą. Tai yra taip, kaip nueiti į parduotuvę apsipirkti: šiandien sudariau, rytoj nutraukiau be jokių pasekmių. Tikrai negaliu pritarti tokiam, mano nuomone, labai nevertybiniam įstatymui“, – kalbėjo parlamentarė Aurelija Stanckienė.

Konservatorius Rytas Kupčinskas tvirtino, kad į kompiuterinius tinklus „įsiveržia įvairūs vadinamieji hakeriai ir gali vieną ar kitą įrašą panaikinti“. Jo frakcijos kolegė Vida Marija Čigriejienė dėstė, kad lietuvių sąmonėje santuoka suvokiama kitaip: „Mes suvokiame iškilmingą procesiją ir, jeigu žmogus daro, jis tai padaro ir nori, kad vaikai būtų laimingi. O dabar viską atlikti kompiuterio laikmenoje yra paprasta ir neetiška, lietuvių tautai tai visiškai netinka.“

Tačiau dauguma Seimo narių sutiko su Vyriausybės išdėstyta pozicija, jog kasdieniniame gyvenime turi būti kuo plačiau naudojamos šiuolaikinės technologijos, kartu ir supaprastinama biurokratija ir administracinė našta paprastiems gyventojams.

Naujasis įsistatymas įsigalios 2017 m. sausio 1 d. Visi 2016-ieji yra skiriami pasirengimui naujo Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo įsigaliojimui.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku