Leidimas degalinėse prekiauti silpnu alkoholiu skęsta procedūrose

Publikuota: 2015-12-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Svarstydamas pasiūlymą nuo Naujųjų metų leisti degalinių parduotuvėse prekiauti silpnais alkoholiniais gėrimais Seimas susipainiojo teisinėse procedūrose, todėl kuriam laikui atidėjo šį klausimą iki išsiaiškins su specialistais.

Kitą arba dar kitą savaitę prie šio pasiūlymo svarstymo Seime gali būti sugrįžta ir dėl jo balsuojama.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje svarstyta grupės parlamentarų pateikta Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa, leidžianti degalinėse prekiauti silpnais, iki 15 laipsnių alkoholiniais gėrimais, kitaip tariant – alumi, sidru ir vynu.

Diskusija šiuo klausimu Seimo posėdyje buvo audringa, dar ir palydėta piketu prie pat plenarinių posėdžių salės.

„Keista, kad beveik kaskart artėjant Kalėdoms grįžtame prie analogiškų klausimų. Tikiu, kad šis Seimas turi sveiko proto, nes degalinės – ne vieta prekiauti alkoholiu. Degalinėse turi būti prekiaujama degalais, taip pat kava, sultimis ir maistu“, – kalbėjo Seimo narė Rima Baškienė.

Ji kreipėsi į valdančiuosius socialdemokratus: „Jūsų pačių pirmininkas, premjeras Algirdas Butkevičius yra ne kartą sakęs, kad alkoholio degalinėse turi nelikti. Kodėl jūs neklausote net savo lyderio?“

Parlamentarė Larisa Dmitrijeva teigė, kad Lietuva yra „viena labiausiai geriančių valstybių pasaulyje, todėl būtina imtis priemonių, visaip mažinant alkoholio prieinamumą“. Ji priminė, kad Seimas jau kelis kartus yra patvirtinęs įstatymą, draudžiantį pardavinėti alkoholį degalinėse.

„Priėmėm ir apie tai garsiai paskelbėm. Bet dabar vėl grįžtame prie to paties. Nesuprantu, kas čia darosi“, – gūžčiojo pečiais p. Dmitrijeva.

Darbo partijos atstovė Dangutė Mikutienė, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, diskusijos metu išsakė kiek kitokią poziciją, atkreipdama dėmesį, kad draudimas prekiauti alkoholiu degalinėse sukelia kitokių problemų.

„Taip, kontroliuoti reikia. Būtina reguliuoti šią rinką, taip pat dirbti šviečiamąjį darbą. Taip, mūsų komitete buvo pritarta silpno alkoholio prekybai degalinėse. Bet kartu esame paprašę Vyriausybės išvados dėl to, kaip kompleksiškai šią problemą spręsti, nes tampame interesų kovos įkaitais – iš komiteto išeina didžiųjų degalinių tinklų atstovai, trindami rankomis, kad „mes sunaikinsime mažiukus“, o mažiukai, pavieniai degalinių operatoriai skundžiasi, kad dėl absoliutaus draudimo prekiauti alkoholiu bus priversti atleisti kelis šimtus žmonių“, – sakė p. Mikutienė.

Diskusijų metu būta ir pasiūlymų itin radikaliai spręsti prekybos alkoholiu Lietuvoje klausimą, pavyzdžiui, nustatant, kad svaigalais prekiaujama tik specializuotose parduotuvėse ir tik labai ribotą laiką, kaip yra Skandinavijos šalyse.

Prieš beveik mėnesį Seimas patvirtino savo dar prieš penkerius metus priimtą sprendimą nuo 2016 m. sausio 1 d. uždrausti bet kokio alkoholio pardavimą degalinių parduotuvėse. Bet tuojau po to imtasi svarstyti kitus pasiūlymus pataisyti Alkoholio kontrolės įstatymą – sutrumpinti prekybos svaigalais laiką, griežčiau bausti alkoholį ir rūkalus nepilnamečiams parduodantiems asmenims, taip pat leisti degalinėse prekiauti silpnu alkoholiu.

Ketvirtadienį ryte Seimo rūmuose kilo šioks toks šurmulys, nes visai greta plenarinių posėdžių salės buvo surengta degalinių darbuotojų tyli akcija, kurios metu laikyti plakatai, raginantys parlamentarus atšaukti draudimą prekiauti alkoholiu degalinėse arba bent jau leisti silpno alkoholio prekybą. Šia akcija pasipiktino parlamentarai, nes Seimo rūmuose piketuoti neleidžiama niekam. Pasiaiškinę situaciją parlamento nariai įpareigojo kanceliariją užtikrinti, kad rūmuose būtų laikomasi tvarkos ir Seimui dirbti trukdantys piketuotojai į juos būtų neįleidžiami.

Ketvirtadienį svarstymo Seimo salėje pabaigoje įstatymo iniciatoriai paskelbė atsiimantys projektą, bet vienas Seimo narys iš valdančiosios Socialdemokratų partijos frakcijos Eduardas Šablinskas paskelbė remiąs šią pataisą ir reikalaujantis ją svarstyti bei dėl jos balsuoti. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją, prašydama patarimo, kaip derėtų elgtis šioje situacijoje.

Kai bus gauta šios komisijos išvada, klausimas dėl leidimo degalinėse prekiauti silpnu alkoholiu turėtų grįžti į Seimo posėdžių salę. Tuomet Seimas galutinai apsispręs, ar nuo Naujųjų metų leisti tokią prekybą. Tai turėtų įvykti per artimiausias dvi savaites.

FOTOGALERIJA Degalinių darbuotojų protestas Seime (11 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau