Etikos sargai atsikratė atsakomybės dėl Laisvės premijos

Publikuota: 2015-12-03
Vytautas Landsbergis, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Nepriklausomybės Akto signataras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vytautas Landsbergis, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Nepriklausomybės Akto signataras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Speciali Laisvės premijos skyrimo komisija tebeturi kvorumą, todėl turi galimybę susirinkti ir nuspręsti, kaip elgtis po to, kai Seimas nepritarė šios komisijos pasiūlymui Laisvės premiją skirti pirmajam faktiniam Lietuvos valstybės vadovui Vytautui Landsbergiui.

Taip ketvirtadienį nusprendė Seimo Etikos ir procedūrų komisija, į kurią paklausimo, kaip derėtų pasielgti šiuo klausimu, kreipėsi patys parlamentarai, susiginčiję dėl to, ką reikėtų daryti susidariusioje teisinėje situacijoje.

Etikos komisija konstatavo, kad Laisvės premijos komisijoje dauguma narių tebėra neatsistatydinę – 7 iš 13 narių oficialiai nėra pasitraukę iš komisijos, tarp jų ir jos vicepirmininkė Seimo narė Zita Žvikienė. „Ji ir gali inicijuoti likusių Laisvės premijos komisijos narių posėdį, kuriame būtų apsispręsta, kaip derėtų pasielgti šioje situacijoje – ar teikti pakartotinai p. Landsbergio kandidatūrą, ar parinkti kokį kitą siūlomą pretendentą, ar dar kažkaip išspręsti šį klausimą“, – VŽ sakė Leonardas Talmontas, Etikos ir procedūrų komisijos narys.

Ponia Žvikienė užsiminė ketinanti dar pasitarti su teisininkais ir komisijos nariais, ką daryti, nes paaiškino, kad įstatymai surašyti gana aptakiai – visi kandidatų parinkimo terminai jau senokai pasibaigę, todėl dabar kyla klausimas, ar galima būtų teikti naują kandidatą ir ar galima kelti klausimą dėl pakartotinio to paties jau teikto, bet Seimo atmesto kandidato teikimo.

Kitą savaitę, anot p. Žvikienės, gali paaiškėti, kaip Laisvės premijos komisija pasielgs. Ji neatmetė jau anksčiau skelbto varianto, kad bus apsispręsta išvis niekam šiemet premijos nebeskirti.

Kairiųjų dominuojamas Seimas praėjusią savaitę svarstymo metu atmetė Laisvės premijos komisijos pasiūlymą šiemet šią premiją skirti dešiniųjų patriarchu vadinamam p. Landsbergiui. Iškart po tokio parlamentarų daugumos sprendimo komisijai vadovavusi konservatorė Irena Degutienė pareiškė apie pasitraukimą iš komisijos. Apie tą patį pareiškė dar penki komisijos nariai.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras, socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius pareiškė, kad p. Landsbergis yra vertas Laisvės premijos, todėl Seimas esą galėtų dar grįžti prie šio klausimo.

5.000 Eur dydžio įteikiama kasmet per Laisvės gynėjų dienos – Sausio 13-osios – iškilmingą ceremoniją Seime. Premija skiriama labiausiai laisvei ir demokratijos plėtrai nusipelniusiems Lietuvos bei užsienio valstybių piliečiams. Kandidatą į premiją parenka speciali komisija, sudaryta iš Seimo narių ir visuomeninių organizacijų atstovų, o komisijos teikimą turi patvirtinti visas Seimas.

Ponas Landsbergis 1990-1992 m. buvo Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas, tuo metu – aukščiausias nepriklausomybę atkūrusios ir nuo sovietų savo laisvę gynusios Lietuvos pareigūnas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau