Vilniuje narsto atsiversiančios laisvos prekybos su Ukraina naudą

Publikuota: 2015-12-02
Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė, ir Petro Porošenka, Ukrainos prezidentas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė, ir Petro Porošenka, Ukrainos prezidentas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Trečiadienį Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Petro Porošenka, Ukrainos prezidentu, atidarė dvišalį ekonomikos forumą.

Forumas vyksta svarbiu metu, likus mėnesiui iki ES ir Ukrainos Laisvosios prekybos sutarties įsigaliojimo nuo 2016 m. sausio 1 d.

Šalies vadovės teigimu, kryptingas šios prekybos sutarties įgyvendinimas padės modernizuoti Ukrainos ekonomiką, sudarys Ukrainai galimybes perimti pačią geriausią europinio verslo patirtį, priartinti šios valstybės teisės aktus prie ES normų ir standartų. Tai paskatins užsienio investicijas ir atvers naujas rinkas.

„Lietuva ir ES vienašališkai jau taiko Ukrainai laisvosios prekybos sutarties sąlygas. Tikimės, kad pilnai įsigaliojus sutarčiai nuo sausio Ukraina pajus dar didesnę naudą", - prezidentams kartu atidarant dvišalį ekonomikos forumą kalbėjo p. Grybauskaitė.

Savo ruožtu p. Porošenka prisiminė, kad susitikimo metu Lietuvos prezidente metu jam ji įteikė rašiklį iš Vilniaus ES viršūnių susitikimo, kuris vyko 2013 m. lapkritį, ir pasakė, kad norėtų, jog Ukrainos integracija su Europa Sąjunga būtų susieta su Vilniumi. „Aš to taip pat norėčiau“, – sakė p. Porošenka

Sutarties nauda

Pradėjus veikti prekybos sutarčiai, bus atsisakyta 99% tarpusavio prekyboje galiojančių muitų vien Lietuvos kompanijoms toks susitarimas ekspertų skaičiavimais 43 mln, vartotojų turinčioje Ukrainoje leis per muitus sutaupyti iki 13 mln. Eur muito mokesčių per metus. Ukrainos eksportuotojams dėl sutarties pasieksiantiems 500 mln. ES vartotojų padės sutaupyti 487 mln. Eur per metus.

Pasak Prezidentės, Ukrainos verslui Lietuva gali atverti duris į Europos rinką. Mūsų šalis, neseniai pati perėjusi eurointegracijos kelią, yra atvira ir pasirengusi padėti Ukrainai, dalintis savo patirtimi ir žiniomis. Jau dabar Europos Sąjunga yra didžiausia Ukrainos prekybos partnerė – prekyba su ES siekia trečdalį visos Ukrainos prekybos.

Sigitas Leonavičius, Lietuvos pramonininkų konfederacijos Lietuvos ir Ukrainos verslo tarybos pirmininkas teigė, kad lietuvių interesas yra dirbti su Ukrainos verslu ir užsitikrinti, kad ukrainiečiai taptų verslo partnerius. „Antraip mes tapsime konkurentais, o tai nėra naudinga nei vienai pusei“, – sakė p. Leonavičius.

Ekonomikos forumas, į kurį atvyko 150 verslo atstovų iš abiejų valstybių, surengtas siekiant sustiprinti Lietuvos ir Ukrainos ekonominius ryšius, paskatinti verslo bendradarbiavimą, atverti abiejų šalių verslininkams naujų galimybių. Forume taip pat bus pristatytos ES pagalbos priemonės Ukrainos pramonei ir verslui.

Susitikimo metu pasirašyta Vilniaus Gedimino technikos universiteto ir Kijevo rinkos santykių universiteto bendradarbiavimo sutartis bei Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjungos bendradarbiavimo sutartis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus