Švietimui ir teisėsaugai – papildomi milijonai

Publikuota: 2015-12-02
Algridas Butkevičius, premjeras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Algridas Butkevičius, premjeras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kitų metų biudžete vidaus saugumui papildomai numatoma skirti 10 mln. Eur, švietimo sistemai – 12 mln. Eur.

Taip nusprendė Vyriausybė, trečiadienį apsvarsčiusi pakoreguotą 2016 m. biudžeto projektą, kuris dabar bus grąžintas Seimui priimti.

Vyriausybės pasitarime buvo aptarti Seimo komitetų ir atskirų narių pateikti pasiūlymai kitų metų valstybės biudžetui. Bendrai siūlyta išlaidas atskiroms sritims padidinti apie 0,8 mlrd. Eur. Tačiau ministrų kabineto nariai pritarė tik menkai daliai šių pasiūlymų ir tik minimaliai pakoregavo biudžeto projektą.

Rimantas Šadžius, finansų ministras, po Vyriausybės posėdžio informavo, kad lyginant su pirminiu biudžeto projektu švietimui numatoma skirti 12 mln. Eur daugiau. Iš jų 9 mln. Eur bus skirta mokytojų atlyginimas didinti. Skaičiuojama, kad dėl to pedagogų algos kitąmet galės būti padidintos apie 2,5%.

Švietimo darbuotojų profsąjungos reikalauja atlyginimus didinti 5%, bet valdančioji koalicija šios savaitės pradžioje nusprendė, kad tokiam didinimui valstybė pinigų kitąmet dar neturės, todėl sutarė dėl kompromisinio pasiūlymo – pakelti mokytojų algas kiek daugiau kaip 2%.

Be to, valdantieji sutarė ir Vyriausybė tą politinį sutarimą įformino savo nutarimu, kad atsižvelgiant į susidariusią sudėtingą situaciją teisėsaugoje ir į padidėjusią terorizmo grėsmę, būtina kitąmet biudžete skirti daugiau lėšų vidaus saugumui užtikrinti. Įvairioms teisėsaugos ir specialiosioms institucijoms bus skirta 10 mln. Eur daugiau nei planuota iš pradžių.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas prašė papildomai vidaus saugumui skirti 15 mln. Eur, bet Vyriausybė sutiko su Finansų ministerijos skaičiavimais, jog valstybės finansinės galimybės leidžia šį finansavimą didinti trečdaliu mažesne suma.

„Patobulintame biudžeto projekte, palyginti su ankstesniu, daugiau lėšų skiriama švietimui – 12 mln. Eur, ir visuomenės apsaugai – papildomai apie 10 mln. Eur, iš jų apie 7 mln. Eur – Vidaus reikalų ministerijos valdymo sričiai“, – teigė premjeras Algirdas Butkevičius.

Pastarosios lėšos bus skiriamos pareigūnų atlyginimams didinti, moderniai technikai ir ginkluotei bei amunicijai įsigyti.

Kitąmet, lyginant su šiais metais, beveik 150 mln. Eur didėja išlaidos krašto apsaugai. Vyriausybė nesiūlo keisti šių planų ir ragina Seimą to irgi nedaryti.

Pakoreguotame biudžete numatoma gauti daugiau pajamų dėl nuo kovo labiau nei planuota anksčiau didinamų akcizų tabakui ir alkoholiui, taip pat dėl panaikinamos akcizo lengvatos biodegalams. Be to, pinigų padaugės sumažėjus Lietuvos įmokai į Europos Sąjungos biudžetą, padidinus pelno mokesčio surinkimą.

Pasak p. Šadžiaus, koreguojant biudžetą buvo atsižvelgta ir į Lietuvos banko, Valstybės kontrolės ir Europos Komisijos išsakytas pastabas dėl kai kurių suplanuotų pajamų realistiškumo: „Pavyzdžiui, planuojamo mokesčių administravimo pagerinimo rezultato į biudžeto planą nusprendėme nedėti, nes tai atitiktų atsakingo pajamų, biudžeto planavimo principus, kurių mus skatina laikytis ir Komisija.“

Tačiau finansų ministras pakartojo manąs, kad 2016 m. biudžetas „buvo ir tebėra pakankamai realistiškas ir pragmatiškas, nors ir gana įtemptas“.

Pakoreguotojo valstybės biudžeto pajamos kartu su planuojama 2,1 mlrd. Eur parama iš ES fondų kitąmet turėtų siekti 8,021 mlrd. Eur, asignavimai – 8,673 mlrd. Eur, valstybės biudžeto deficitas – 651 mln. Eur.

Dabar biudžeto projektas vėl grįžta į Seimą. Antrasis biudžeto svarstymas parlamento plenariniame posėdyje numatomas kitą antradienį, galutinis balsavimas dėl jo priėmimo – ketvirtadienį, gruodžio 10 d.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau