Šią savaitę: Porošenka Lietuvoje, akcizas dujoms, klimato konferencija

Publikuota: 2015-11-30
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybė vertins Seimo narių pasiūlymus kitų metų biudžeto projektui, premjeras įtikinės vidaus reikalų ministrą likti poste, Seimas įves akcizą šildymui naudojamoms dujoms, Lietuvoje lankysis Ukrainos prezidentas, Paryžiuje prasideda pasaulinė klimato kaitos konferencija.

Premjeras Algirdas Butkevičius susitiks su vidaus reikalų ministru Sauliumi Skverneliu ir įtikinės jį atsiimti atsistatydinimo pareiškimą. Ponas Skvernelis neneigia galįs atsisakyti prieš pusantros savaitės paskelbtų planų trauktis iš posto, tačiau dėl to apsispręs tik po pokalbio su Vyriausybės vadovu.

Vidaus reikalų ministro klausimas bus keliamas ir valdančiosios koalicijos politinės tarybos posėdyje. Jame valdančiųjų partijų lyderiai taip pat aptars pasirengimą Seime priimti 2016 m. biudžetą.

Vyriausybė irgi svarstys biudžeto projektą bei įvertins visus Seime atsiradusius pasiūlymus didinti išlaidas tam tikroms sritims. Seimo komitetai ir atskiri parlamentarai pateikė pasiūlymų beveik 0,8 mlrd. Eur padidinti išlaidas socialinei sričiai, teisėsaugai, savivaldybėms. Iki biudžeto antrojo svarstymo Seime, kuris turėtų vykti kitą savaitę, Vyriausybė turi pateikti savo išvadas, kuriems pakeitimams ji pritaria. Paprastai atmetama liūto dalis pasiūlymų.

Vyriausybėje turėtų būti atmestas Seime gimęs pasiūlymas nuo Naujųjų metų neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) prilyginti minimaliai mėnesio algai (MMA). Finansų ministerija paskaičiavo, kad tokio pasiūlymo įgyvendinimas biudžetui kainuotų 172 mln. Eur pajamų praradimą. Be to, Vyriausybė jau yra pateikusi pasiūlymą nuo 2016-ųjų NPD padidinti nuo 166 iki 200 Eur, o MMA turėtų padidėti nuo 325 iki 350 Eur.

Ministrų kabineto posėdžiuose taip pat bus svarstomas Miškų įstatymo pakeitimas, kuriuo bus nurodoma visą valstybei nuosavybės teise priklausantis mišką ir miško žemę apskaityti bei nurodyti urėdijų finansinėse atskaitose. Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą urėdijos neturi į savo buhalterines ataskaitas įtraukti miško žemės ir medynų vertės.

Be to, Vyriausybė aptars balsavimo internetu sistemos kūrimo galimybę. Kol kas planuojama, kad balsavimas internetu Lietuvoje atsiras ne anksčiau kaip 2019 m., tačiau pirmiausia būtina įtikinti skeptiškai šiuo klausimu nusiteikusius Seimo politikus pritarti atitinkamų įstatymų priėmimui.

Vyriausybė svarstys, kaip Lietuvai sekėsi įsisavinti 2007-2013 m. Europos Sąjungos finansinės perspektyvos lėšas. Likus mėnesiui iki termino, kada turi būti panaudoti visi toje perspektyvoje numatyti pinigai, lieka dar nepanaudota apie 125 mln. Eur, todėl Vyriausybė paskubins projektų valdytojus įsisavinti šias lėšas, priešingu atveju kitąmet ne tik teks iš savo resursų finansuoti projektų užbaigimą, bet ir grąžinti ES jau išduotus pinigus.

Seime planuojama svarstyti net kelias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Viena jų nustato, kad alkoholiniais gėrimais pradedama prekiauti ne nuo 8, bet nuo 10 val., kita leidžia degalinių parduotuvėse prekiauti silpnaisiais alkoholiniais gėrimais – iki 15% tūrinės alkoholio koncentracijos. Pastarąją pataisą siūloma svarstyti skubos tvarka, mat 2016 m. sausio 1-ąją įsigalioja prieš penkerius metus priimtas sprendimas uždrausti degalinių parduotuvėse prekiauti bet kokiais svaigalais.

Seimo nariai priims ES reikalaujamą įstatymą dėl minimalaus akcizo dujoms įvedimo. Pagal jį nuo Naujųjų metų gamtinės dujos Lietuvoje bus apmokestintos 1,08 Eur už vieną megavatvalandę produkto akcizu, o šildymui skirtos dujos – 0,54 Eur už vieną megavatvalandę. Skaičiuojama, kad tokio akcizo įvedimas vidutinio, 60 kv. m senos statybos buto centralizuotą šildymą pabrangins 0,73 Eur per mėnesį.

Seimas taip pat svarstys Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kuriomis bus aiškiau reglamentuojama, kaip turi būti elgiamasi, kai yra keli konkuruojantys pakuočių tvarkytojai, kurie savo veiklą pradės nuo 2016 m. vasario 1 d. Lietuvoje įvedus užstato už pakuotes sistemai ir parduotuvėse atsiradus taromatams.

Be to, Seimo nariams bus pateikti Vyriausybės parengti projektai, leidžiantys kurti valstybinių transporto įmonių holdingą. Kai šie įstatymai bus priimti, į vieną holdingą bus galima sujungti „Lietuvos geležinkelius“, Lietuvos paštą bei kai kurias kitas Susisiekimo ministerijos valdomas įmones.

Lietuvoje su oficialiu vizitu lankysis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. Jis kartu su prezidente Dalia Grybauskaite atidarys 1-ąjį Lietuvos ir Ukrainos ekonomikos forumą, į kurį atvyksta didelė Ukrainos verslo delegacija. Forumo metu daugiausiai dėmesio turėtų būti skiriama nuo Naujųjų metų įsigaliosiančiai ES ir Ukrainos laisvosios prekybos sutarčiai.

Lietuvos pramonininkų konfederacija organizuoja Metų ekonomikos forumą, kuriame Lietuvos verslo lyderiai turės galimybę kartu su Pasaulio ekonomikos forumo ekspertais bei pasaulio konkurencingiausių šalių – Šveicarijos, Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Suomijos – politikos, verslo ir ekonomikos atstovais aptarti pasaulio, Europos šalių, tarp jų ir Lietuvos konkurencingumo pažangą bei problemas.

Paryžiuje prasideda pasaulinė lyderių konferencija klimato kaitos klausimais. Joje dalyvaus 147 delegacijos ir apie 40.000 dalyvių, tarp jų – JAV ir Kinijos prezidentai, Jungtinių Tautų ir Europos Sąjungos vadovai. Į konferenciją išvyko ir p. Grybauskaitė. Šios konferencijos tikslas – aukščiausiu lygiu sutarti dėl naujų įsipareigojimų, kaip po 2020 m. bus mažinamas į atmosferą išmetamų ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis. Pirmą kartą 177 pasaulio šalys pateikė įsipareigojimus kovoti su klimato kaita ir tai apima 95% pasaulinių emisijų.

Numatomas NATO šalių užsienio reikalų ministrų susitikimas, kuriame į Aljansą turėtų būti pakviesta Juodkalnija. Tai bus pirmas NATO plėtros atvejis per pastaruosius penkerius metus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau