Seimas „paknibinėjo“ biudžetą ir grąžino jį Vyriausybei pakoreguoti

Publikuota: 2015-11-24
Seimo posėdis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Seimo posėdis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimo politikai siūlo kitų metų biudžete net keliais šimtais milijonų eurų padidinti išlaidas tam tikroms sritims. Tuo metu parlamentinė opozicija atkreipia dėmesį, kad apie valdančiųjų parengtą 2016 m. biudžeto projektą kritiškai atsiliepė Valstybės kontrolė ir Europos Komisija, todėl jį reikėtų iš esmės keisti, pirmiausia kerpant valdymo išlaidas.

Antradienį Seimo posėdyje surengtas pirmasis 2016 m. biudžeto projekto svarstymas.

Savo nuomonę apie šį projektą pareiškė Seimo komitetai. Visi jie iš esmės pritarė biudžetui, tačiau kiekvienas komitetas kreipėsi į Vyriausybę, prašydamas padidinti asignavimus savo kuruojamoms sritims.

Pavyzdžiui, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) siekia įvairioms teisėsaugos ir specialiosioms institucijoms kitąmet skirti iš viso 14 mln. Eur daugiau nei buvo numatyta pirminiame biudžeto projekte. „Toks išlaidų policijai, pasieniečiams, ugniagesiams, Specialiųjų tyrimų tarnybai, Vadovybės apsaugos departamentui bei kitoms institucijoms padidinimas neturi būti vykdomas išlaidų gynybai sąskaita. Manome, kad bent 14 mln. Eur yra santykinai nedidelė suma, kurią valstybė gali sau leisti surasti. Šie pinigai bent minimaliai patenkins specialiųjų tarnybų poreikius“, – sakė Artūras Paulauskas, NSGK pirmininkas.

Tuo metu kiti komitetai ir pavieniai parlamentarai teisėsaugai siūlo papildomai skirti apie 70 mln. Eur.

Vertins Vyriausybė

Petras Narkevičius, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) vadovas, parlamentarus informavo, kad Seimo komitetai ir pavieniai parlamentarai pasiūlė kitąmet iš viso 798 mln. Eur padidinti finansavimą įvairioms iš biudžeto išlaikomoms valstybės valdymo sritims. „Kaip visada, kadangi po pirmojo svarstymo Seime biudžeto projektas grįžta į Vyriausybę, BFK prašo ją kritiškai įvertinti visus tuos pasiūlymus didinti išlaidas vienoms ar kitoms sritims“, – teigė jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai siūloma įvairioms socialinėms programoms išlaidas padidinti 3,6 mln. Eur, pedagogų atlyginimų didinimui 5% – 18,3 mln. Eur, melioracijai – 5 mln. Eur, pieno sektoriui – 12,6 mln. Eur, ikimokyklinio, bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų mokinių sveikatos stiprinimui – 5,7 mln. Eur, klasės krepšelio finansavimo modelio eksperimentui penkiose savivaldybėse – 3,75 mln. Eur.

1,5 mln. Eur pasiūlyta skirti švietimo įstaigų remontui, 1 mln. Eur – Vyriausiajai rinkimų komisijai rinkimams ir referendumams organizuoti, 0,8 mln. Eur – Konkurencijos tarybai, 0,7 mln. Eur – specializuotų pagalbos centrų tarnybai įgyvendinti Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nuostatas, 0,52 mln. Eur – saugomų teritorijų direkcijų darbo užmokesčio, 0,5 mln. Eur – priedams už tarnybos stažą Seimo nariams ir Seimo kanceliarijos valstybės tarnautojams, Seimo plenarinių posėdžių salės kompiuterinei ir programinei įrangai atnaujinti, 0,5 mln. Eur – pasirengimui Rio de Žaneiro olimpinėms žaidynėms.

Taip pat siūloma numatyti lėšų tautinių mažumų mokykloms, 6% padidinti mokinio krepšelį, suvienodinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimus su mokytojų algomis bei padidinti biudžetininkų, kurie nepriskiriami valstybės tarnautojams, tarnybinius atlyginimus.

Yra dar daugiau kaip šimtas įvairiausių pasiūlymų didinti asignavimus bendrai beveik 0,8 mlrd. Eur sumai.

Visus juos kitą savaitę įvertins Vyriausybė. Paprastai ji atmeta daugumą pasiūlymų didinti išlaidas, patenkindama ne daugiau kaip dešimtadalį tokių pasiūlymų.

Nuomonės, kaip visada, išsiskyrė

Nuomones apie kitų metų biudžetą pareiškė ir Seimo frakcijos. Kaip visada tokių diskusijų Seimo posėdyje metu, valdantieji gynė savo parengtą biudžeto projektą, o opozicija jį peikė.

Andrius Kubilius, Seimo opozicijos lyderis, atkreipė dėmesį, kad „visų svarbių institucijų išvados apie Lietuvos biudžetą, tarp jų ir Europos Komisijos, yra kritiškos ir labai kritiškos“.

„Komisija priskyrė Lietuvą rizikingoms valstybėms, kurios vargu ar pasieks savo numatytus tikslus, kas gali artimoje perspektyvoje destabilizuoti padėtį“, – tikino jis.

„Turime pradėti ruoštis neišvengiamoms globalioms krizėms, nes, deja, pasaulis taip surėdytas, kad tokios krizės vis tiek kada nors ateis. Bet kol kas nedaroma beveik nieko, kad tam pasiruoštume. Seimo dauguma demonstruoja ypatingą neatsakingumą, nesvarstydama, numodama ranka į Europos Komisijos ir Valstybės kontrolės rekomendacijas. Mes manome, kad Seimas turi jau per pirmąjį svarstymą nurodyti Vyriausybei vykdyti tas rekomendacijas. Vyriausybė privalo iki antrojo svarstymo Seime esmingai pakoreguoti biudžeto projektą, pirmiausia, puse procento bendrojo vidaus produkto (BVP) sumažindama deficitą“, – kalbėjo p. Kubilius.

Tačiau socialdemokratė Irena Šiaulienė, atsiliepdama į jo kritiką ir pasiūlymus, sakė: „Opozicija tam ir yra opozicija, kad ieškotų trūkumų. Bet, manau, dažniausiai ji, ieškodama trūkumų, gerokai perspaudžia. Žinoma, kitų metų biudžetas įtemptas, bet fiskalinės drausmės ir visų suderintų deficito ribų yra laikomasi. Socialiniu požiūriu biudžetas galėjo būti dar geresnis, bet tarptautinė padėtis verčia prioritetą skirti šalies saugumui ir gynybai finansuoti. Gynybai kitąmet trečdaliu daugiau skirsime ir pasieksime 1,5% BVP, kas yra bene dvigubai daugiau nei pastarosios krizės metais. Kitas prioritetas – vykdyti prisiimtus socialinius įsipareigojimus – didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį ir minimalią algą, kompensuoti per krizę patirtus praradimus. Visa tai yra vykdoma, kartu auginant vidaus vartojimą.“

Ponia Šiaulienė skaičiuoja, kad biudžeto perskirstymas kitąmet pasieks 29% BVP, kas, anot jos, „yra beveik pora procentinių punktų daugiau nei pernai ar šiemet“.

Priėmimas – gruodžio 10-ąją

Po pirmojo svarstymo biudžeto projektas grąžintas Vyriausybei tobulinti ir po savaitės vėl turėtų grįžti į Seimą su jos pastabomis.

Antras 2016 m. biudžeto projekto svarstymas Seime numatytas gruodžio 3-ąją, o priimti biudžetą planuojama gruodžio 10 d. posėdyje.

VŽ jau skelbė, kad kitąmet į valstybės biudžetą planuojama surinkti 9,394 mlrd. Eur pajamų (kartu su Europos Sąjungos paramos lėšomis), numatomi asignavimai turėtų siekti 10,045 mlrd. Eur. Biudžeto deficitas viršys 0,6 mlrd. Eur.

Kartu su valstybės biudžetu į Vyriausybę patobulinimui grąžinti ir 2016 m. „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau