Atmestas siūlymas keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką

Publikuota: 2015-11-24
Julius Sabatauskas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas. Juditos Grigeęlytės (VŽ) nuotr.
Julius Sabatauskas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas. Juditos Grigeęlytės (VŽ) nuotr.

Seimo narių dauguma nepritarė dalies valdančiosios koalicijos ir opozicijos atstovų idėjai iš esmės pakeisto generalinio prokuroro skyrimo tvarką – į šį procesą, kuriame dabar dalyvauja tik prezidentas ir Seimas, įtraukti ir Vyriausybę.

Antradienį socialdemokratas Julius Sabatauskas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas, parlamentarams pateikė kelių šio komiteto narių bei dviejų valdančiųjų frakcijų vadovų pasiūlytas Prokuratūros įstatymo pataisas. Jos numato gana komplikuotą procedūrą – iš pradžių savo siūlomas generalinio prokuroro kandidatūras Vyriausybei pateiktų Aukščiausiojo Teismo pirmininkas ir teisingumo ministras, kabinetas pasirinktų vieną iš pateiktųjų kandidatų ir pasiūlytų jį Seimui. Pastarajam pritarus prezidentas galėtų pasirašyti dekretą dėl Generalinės prokuratūros vadovo paskyrimo.

Šiuo metu Vyriausybė niekaip nedalyvauja generalinio prokuroro paskyrime – kandidatą į prokurorus parenka prezidentas, teikia jį Seimui ir, kai parlamentarai pritaria teikimui, paskiria Generalinės prokuratūros vadovą.

Ponas Sabatauskas kolegoms aiškino, kad įteisinus naują tvarką generalinis prokuroras būtų mažiau politiškai įtakojamas nei dabar. „Būtų netgi gerokai mažiau politinės įtakos, nei galvojama. Nes, kad ir kaip paimtum, prezidentas ir Seimas yra politinės institucijos. O tuo metu iki šiol nėra pilnai užtikrintas Konstitucijos straipsni, kad už krašto saugumą ir vidaus viešąją tvarką yra atsakinga Vyriausybė“, – kalbėjo TTK pirmininkas.

Tačiau dauguma diskusijoje dalyvavusių parlamentarų abejojo, ar teikiama nauja tvarka neprieštarauja Konstitucijos straipsniui, numatančiam, kad „generalinį prokurorą Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas“. Atkreiptas dėmesys, kad Konstitucija prokuroro paskyrimo eigoje nenumato jokio Vyriausybės vaidmens.

TTK vadovas sutiko, kad „gali tekti ir Konstituciją pakoreguoti, jeigu pasiūlytam generalinio prokuroro paskyrimo modeliui būtų pritarta“.

Bet to, panašu, ilgai dar neprireiks. Seimas nepritarė p. Sabatausko pasiūlymui – iš 79 balsavusių parlamentarų tik 34 buvo už jį, 22 buvo prieš, 23 susilaikė. Taigi, projektas net nepradėtas svarstyti ir grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Pataisos iniciatoriai teigė, kad ją paskatino dabartinė situacija, kai daugiau kaip pusmetį nėra paskirtas naujas generalinis prokuroras. Seimas per pastaruosius penkis mėnesius dukart nepritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės teiktoms kandidatūroms į generalinius prokurorus – Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio ir Kaišiadorių apylinkės teismo vadovės Editos Dambrauskienės.

Ligšiolinio generalinio prokuroro Dariaus Valio kadencija baigėsi šiemet birželį. Dabar prokuratūrai laikinai vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau