Šią savaitę: ministro likimas, biudžeto svarstymas, nauja euro kupiūra

Publikuota: 2015-11-23
Saulius Skvernelis, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Saulius Skvernelis, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Bus laukiama, ką daryti su vidaus reikalų ministro atsistatydinimo pareiškimu, Seimas surengs pirmąjį kitų metų biudžeto svarstymą, Europos Parlamentas jau patvirtins 2016-ųjų Europos Sąjungos biudžetą, į apyvartą bus išleista nauja 20 eurų kupiūra, sostinės savivaldybė pristatys, kas po kelerių metų iškils vietoje buvusio „Lietuvos“ kino teatro.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė rengia pasitarimą su viešąjį saugumą užtikrinančių tarnybų vadovais, kuriame aptars, ko reikia imtis, kad būtų užtikrintas visuomenės saugumas ir deramas pareigūnų pasirengimas veikti nestandartinėse situacijose. Į susitikimą pakviesti policijos, pasieniečių, Viešojo saugumo tarnybos ir specialiųjų operacijų rinktinės „Aras“ vadovai. Bet prie pakviestųjų į prezidentūrą nepaminėtas Saulius Skvernelis, kuris paskelbė apie savo atsistatydinimą iš vidaus reikalų ministro posto po to, kai praėjusią savaitę Vilniuje buvo surengta gigantiška įtariamojo, iš policijos pagrobusio automatinį ginklą, sulaikymo operacija. Ministras iš pareigų paskelbė ketinąs pasitraukti dėl prezidentės jam asmeniškai išsakytos kritikos.

Tačiau premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė nematąs reikalo p. Skverneliui trauktis iš pareigų, todėl žadėjo jį perkalbėti ir įtikinti atsiimti pareiškimą. Tik vargu ar šią savaitę toks pokalbis tarp p. Butkevičiaus ir p. Skvernelio galėtų įvykti. Mat premjeras yra išvykęs visos savaitės trukmės vizito į Kiniją. Ministrų atsistatydinimus patvirtina prezidentas, bet tam būtinas ir Vyriausybės vadovo sutikimas – oficialus teikimas atleisti ministrą. Prezidentė kol kas nekomentavo kiek daugiau nei metus Vidaus reikalų ministerijos vadovu dirbusio p. Skvernelio noro atsistatydinti, teigdama, kad tai padarys tik gavusi premjero teikimą dėl šio pareigūno atleidimo.

Tuo metu p. Butkevičius Kinijoje dalyvaus šios šalies ir Vidurio bei Rytų Europos („Kinija+16“) vyriausybių vadovų susitikime. Jo dalyviai Pekine bendraus su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu. Numatomas ir dvišalis Lietuvos bei Kinijos premjerų susitikimas. Be to, p. Butkevičius vizito metu atidarys Lietuvos ir Kinijos verslo forumą, aplankys Šanchajaus bei Sudžou miestus. Vyriausybė pranešė, kad per pastaruosius kelerius metus Lietuvos eksportas į Kiniją išaugo keturis kartus, tolesnė Lietuvos eksporto į Kiniją plėtra yra vienas iš Vyriausybės veiklos prioritetų. Tikimasi, kad kitąmet kinus pasieks lietuviška žemės ūkio produkcija. Susitarimas dėl jos įleidimo į Kinijos rinką buvo pasirašytas tik prieš kelias dienas.

Briuselyje rengiamame euro zonos valstybių finansų ministrus vienijančios Euro grupės posėdyje Europos Komisija pristatys euro zonos šalių 2016 m. biudžetų projektų vertinimą ir ekonomikos augimo perspektyvas. Lietuvos biudžeto projektui Europos Komisija neturėjo būtinai įgyvendintinų pastabų, bet kartu išreiškė nuogąstavimų, kad kai kurie planai dėl pajamų surinkimo gali būti sunkiai įgyvendinti, kas priverstų daugiau skolintis. Lietuvos valdžios atstovai nuolat kartoja, kad kitų metų biudžeto projektas yra realistiškas ir bus įgyvendintas.

Apie kitų metų biudžetą bus kalbama ir Seime. Parlamento plenariniame posėdyje rengiamas pirmasis 2016 m. biudžeto projekto svarstymas. Seimo komitetai ir pavieniai parlamentarai yra pateikę pasiūlymų kitąmet išlaidas įvairioms sritims padidinti maždaug 0,5 mlrd. Eur. Visi šie pasiūlymai tuojau po biudžeto pirmojo svarstymo Seime keliaus į Vyriausybę, kuri turės juos įvertinti. Gruodžio pradžioje biudžeto projektas su Vyriausybės pastabomis turėtų grįžti į Seimą, o to mėnesio viduryje parlamentarai jau turėtų balsuoti dėl svarbiausiojo kitų metų finansinio dokumento priėmimo.

Seimas šią savaitę taip pat turėtų balsuoti dėl dalies politikų prieštaringai sutikto pasiūlymo Laisvės premiją skirti buvusiam faktiniam nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovui Vytautui Landsbergiui. Be to, parlamentarai svarstys pasiūlymus dėl akcizo dujoms įvedimo ir dėl teisės parinkti generalinio prokuroro kandidatūrą atėmimo iš prezidento bei tokios teisės perdavimo Vyriausybei.

Į apyvartą euro zonoje bus išleistas naujas 20 eurų banknotas iš serijos „Europa“. Šioje serijoje per pastaruosius trejus metus jau buvo išleisti nauji 5 ir 10 eurų banknotai. Papildomomis, šiuolaikinėmis apsaugos priemonėmis aprūpintos serijos „Europa“ kupiūros apyvartoje pamažu pakeis anksčiau išleistus banknotus. Serija „Europa“ sukurta atnaujinus ir patobulinus banknotų apsaugos priemones, siekiant iki minimumo sumažinti banknotų padirbimo galimybes.

Apie neskaidrias lėšų dalybas šalies sporte prabilęs Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinis direktorius Edis Urbanavičius gali būti nušalintas nuo Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo (KKSRF) pirmininko pareigų. Apie 6 mln. Eur kasmet paskirstančią KKSRF tarybą perkirto barikados, kurių vienoje pusėje atsidūrė jos pirmininko pareigose esantis p. Urbanavičius, kitoje – likę keturi nariai. Konfliktas tarp KKSRF tarybos narių kilo dėl p. Urbanavičiaus pasiūlymo viešinti projektų, kuriems skiriamos fondo lėšos, turinį. Likę tarybos nariai šiai minčiai nepritarė, todėl žada neeiliniame KKSRF tarybos posėdyje kelti klausimą dėl pirmininko atleidimo.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as ketina susitikti su Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos prezidentais Baracku Obama bei Vladimiru Putinu aptarti kovą su teroristine „Islamo valstybe“. Raginimai suvienyti jėgas sustiprėjo po išpuolių Paryžiuje, per kuriuos žuvo 130 žmonių.

Diskusiją dėl išpuolių Paryžiuje ir kovos su terorizmu rengia ir į sesiją susirinkę Europos Parlamento (EP) nariai. Diskusijoje dalyvaus ir Jeanas-Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos vadovas. Po diskusijos numatoma priimti Europarlamento rezoliuciją, nagrinėjančią Europos Sąjungos piliečių radikalėjimą ir verbavimą į teroristines organizacijas. Operatyvus neteisėto turinio internete, kuris kursto smurtinį ekstremizmą, pašalinimas, bendruomenės narių perspėjimo apie asmens radikalėjimą sistemos sukūrimas, „užsienio kovotojų“ Europoje stebėsena – tai tik dalis rekomendacijų, kurias ketinama išdėstyti europarlamentarų rezoliucijoje.

EP taip pat tvirtins 2016 m. ES biudžeto projektą, pasiūlys būdus, kaip užkirsti kelią pelno mokesčio slėpimui, atnaujins draudimo tarpininkavimo taisykles, aptars pirmąjį pranešimą apie ES kuriamą Energetikos sąjungą.

Įvyks „Verslo žinių“ organizuojama konferencija „Tarptautinės mokesčių sistemos reforma 2016: ką privalo žinoti Lietuvos verslas“.

Vilniaus savivaldybė pristatys projektą, kurį įgyvendinus 2019 m. vietoje buvusio „Lietuvos“ kino teatro iškils Modernaus meno centro muziejaus pastatas. Jame bus demonstruojama modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo 1960 metų ligi šių dienų.

Lietuva iškilmingai paminės savo Kariuomenės dieną.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau