Policija kalašnikovų nebeturės, gaus daugiau lėšų, bet ne gynybos sąskaita

Publikuota: 2015-11-23
Roberto Dačkaus (Prezidentūros) nuotr.
Roberto Dačkaus (Prezidentūros) nuotr.

Po praėjusios savaitės įvykių policijos vadovybė nusprendė kitaip paskirstyti turimą ginkluotę, kad pareigūnai nesinešiotų karinių ginklų, tarp jų – ir „Kalašnikov“ automatų.

Apie tai pirmadienį po pasitarimo prezidentūroje pranešė Linas Pernavas, policijos generalinis komisaras.

Perskirstė turimą ginkluotę

Šiame pasitarime prezidentė Dalia Grybauskaitė su viešąjį saugumą užtikrinančių tarnybų vadovais aptarė, ko reikia imtis, kad „būtų užtikrintas visuomenės saugumas ir deramas pareigūnų pasirengimas veikti nestandartinėse situacijose“.

Po valandą trukusio susitikimo p. Pernavas be kita ko pranešė: „Pirmas dalykas – dėl ginkluotės. Mes pirmiausia maksimaliai perskirstėme turimą ginkluotę, tai yra turimus ginklus, tam kad atsisakytume karinių ginklų, tai yra „Kalašnikov“ automatų. Tas jau yra atlikta. Dėl tolimesnių veiksmų dar tarsimės.“

Kalašnikovai Lietuvos policininkams buvo išdalinti prieš pusantros savaitės, iškart po teroristinių išpuolių Paryžiuje, per kuriuos žuvo 130 žmonių. Bet per pastarąją savaitę su lietuvių policininkų turimais kalašnikovais įvyko net keli incidentai. Vienas jų – itin didelis, kai Vilniuje vienas įtariamasis pabėgo nuo policijos palydos, pagrobęs vieną automatinį ginklą. Precedento neturinčios, kelias valandas užtrukusios operacijos metu, kurioje dalyvavo keli tūkstančiai policininkai, įtariamasis buvo sulaikytas.

Kalbėta ir apie finansavimą

Pirmadienio susitikime su prezidente dalyvavo ne tik policijos generalinis komisaras, bet ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadovas Renatas Požėla, Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius, policijos specialiųjų operacijų rinktinės „Aras“ vadovas Viktoras Grabauskas. Į susitikimą atvyko ir vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius.

Šio pasitarimo metu be kita ko, užsiminta ir apie didesnį policijos finansavimą, tačiau, anot prezidentės, tai nebus daroma pastaruoju metu vis gausiau finansuojamos krašto apsaugos sistemos sąskaita.

„Pastarųjų dienų įvykiai – gėdingi incidentai ir operacijos dėl neatsakingo ginklo naudojimo, ankstesni incidentai pasienyje, žudynės Kražiuose tapo testais, kurie parodė, kad visuomenės saugumui šalies viduje reikia daugiau dėmesio, o pareigūnams kartais trūksta geresnio parengtumo, žinių ar įgūdžių, kaip elgtis kritinėse situacijose. Pareigūnai turi užtikrinti žmonių saugumą, o ne kelti jiems grėsmę. Žmonių pasitikėjimas pareigūnais priklauso nuo jų profesionalumo“, – po valandą trukusio susitikimo prezidentės žodžius citavo jos atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

Pasak prezidentės, „būtina skirti daugiau dėmesio ir laiko pareigūnų mokymams, praktiniam rengimui, krizinių situacijų simuliacijoms, ginklo ir streso valdymui, motyvavimui, taip pat būtina iš naujo įvertinti ir dar griežčiau sureglamentuoti sulaikytųjų, nuteistųjų ar administracinį areštą atliekančių žmonių konvojavimo ir ginklų laikymo bei naudojimo taisykles ir ypač griežtai jų laikytis“.

Susitikime kalbėta ir apie viešojo saugumo sistemos finansavimą. Jis, pasak valstybės vadovės, šiuo metu auga, todėl „būtina užtikrinti, kad šios lėšos būtų skirtos pareigūnų pasirengimui ir kvalifikacijai tobulinti“.

Atkreiptas dėmesys, kad kitąmet Vidaus reikalų ministerijos įstaigoms finansuoti papildomai siūloma skirti beveik 18 mln. Eur, iš jų beveik 8 mln. Eur policijai.

„Lėšas reikia naudoti racionaliai ir ypatingą dėmesį skirti pareigūnų rengimui. Nei didesnis finansavimas, nei modernūs ginklai nepadės, jei pareigūnai nebus deramai pasiruošę darbui, darys elementarias klaidas, o esant realiai grėsmei negebės reaguoti“, – sakė p. Grybauskaitė.

Po pasitarimo žurnalistų paklausta, kaip prezidentė vertintų pasiūlymus viešojo saugumo sistemą gausiau finansuoti krašto apsaugos sąskaita, p. Ulbinaitė atsakė: „Šiame susitikime kalbėta, kad prezidentė paremtų viešajam saugumui skirtų lėšų padidinimą, bet ne gynybai skiriamo finansavimo sąskaita.“

Pareikalavo stiprinti sieną

Valstybės vadovė pareikalavo, kad visi pareigūnai atitiktų aukščiausius pasirengimo reikalavimus.

Prezidentė susitikime taip pat pabrėžė, kad agresyvi kaimynystė šalies Rytuose, stiprėjanti migracijos krizė ir nauja terorizmo banga Europoje reikalauja sustiprintą dėmesį skirti ne tik karinei šalies gynybai, bet ir žmonių saugumui šalies viduje. Praėjusią savaitę Europos Sąjungos vidaus reikalų ministrai nusprendė toliau stiprinti išorinę ES sieną. Lietuvos atveju tai yra siena su Baltarusija ir Rusijos Kaliningrado sritimi. Tai, pasak p. Grybauskaitės, yra naujos užduotys VSAT. Ji tvirtino, kad įgyvendinant šias ES išvadas, būtinas ir patikros sustiprinimas prie vidaus sienos su Lenkija.

Valstybės vadovė taip pat atkreipė dėmesį, kad „kilus krizei valstybei krizių valdymo sistema turi veikti nepriekaištingai – tam reikia integruoto operacijų centro ir naujo krizių valdymo įstatymų“.

Apie tai, kad būtina stiprinti prie Vyriausybės veikiantį Krizių valdymo komitetą ir galbūt įsteigti naują instituciją – Krizių valdymo centrą, kalbėta ir praėjusią savaitę vykusiuose pasitarimuose ministrų kabinete.

Ponas Pernavas pirmadienį sakė prezidentę informavęs, kad bus papildomai investuota į „policijos pareigūnų rengimą, mokymus, į pasirengimą reaguoti krizinėms situacijoms“. Paklaustas, kaip valstybės vadovė įvertino policijos veiksmus per pastaruosius incidentus, p. Pernavas atsakė: „Nekalbėjome šiandien apie veiklos vertinimą. Kalbėjome apie įvykius, priežastis, sąlygas, apie veiksmus, kuriuos mes toliau darysime.“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau