Siūlymas Laisvės premiją skirti Landsbergiui Seime sukėlė audrą

Publikuota: 2015-11-19
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimui pateiktas siūlymas 2015 metų Laisvės premiją skirti pirmajam faktiniam Lietuvos vadovui atkūrus nepriklausomybę, tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui konservatoriui Vytautui Landsbergiui. Parlamentarai, aštriai padiskutavę dėl pateiktos kandidatūros, tik dviejų balsų persvara nusprendė svarstyti šį pasiūlymą.

Pono Landsbergio kandidatūrą siūlyti nusprendė Laisvės premijos komisija, atsižvelgdama į įvairių institucijų, visuomeninių organizacijų, akademikų ir kitų asmenų teikimus.

Komisijos pirmininkė konservatorė Irena Degutienė iš Seimo tribūnos ketvirtadienį sakė, kad p. Landsbergio kandidatūra buvo išrinkta iš 7 pasiūlytų pretendentų. Bet jų p. Degutienė neįvardijo, tvirtindama, kad komisijos įstatai neleidžia jai to padaryti.

Neoficialiomis žiniomis, vienas iš galimų pretendentų į šių metų Laisvės premiją buvo ir kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, tačiau jis balsuojant komisijoje užėmė antrą vietą po p. Landsbergio.

Ponia Degutienė pabrėžė, kad p. Landsbergis „yra tikras Lietuvos laisvės simbolis, todėl jis tikrai nusipelnė šios premijos“. Kita vertus, politikė pripažino, kad dalis visuomenės jo veiklą po Nepriklausomybės atkūrimo vertina prieštaringai.

Galutinį sprendimą dėl Laisvės premijos skyrimo turės priimti Seimas. Jo posėdyje jau ketvirtadienį kilo diskusijos, ar verta premiją skirti būtent buvusiam Atkuriamojo Seimo pirmininkui. Kai kurie valdančiosios koalicijos atstovai tvirtino negalintys pritarti premijos skyrimui p. Landsbergiui, nes jis esą neprisidėjo prie visuomenės suvienijimo. „Jeigu tiesa tai, kad svarstyta premiją skirti p. Adamkui, reikėtų ją ir skirti šiam asmeniui, kuris tikrai neskaldė visuomenės, o ją vienijo“, – sakė socialdemokratas Artūras Skardžius.

Jo skeptiška pozicija persidavė ir daugeliui kitų valdančiosios koalicijos atstovų. Pradėti svarstyti komisijos pasiūlymą dėl p. Landsbergio kandidatūros premijai gauti Seimo posėdyje nuspręsta vos dviejų balsų persvara – už svarstymo pradžią balsavo 50 Seimo narių, 8 buvo prieš, 40 susilaikė.

Pats p. Landsbergis Seimo posėdyje ketvirtadienį nedalyvavo, nes, kaip pranešė konservatoriai, „dabar yra gydomas intensyvios reanimacijos palatoje ligoninėje“.

Dėl šiųmetės Laisvės premijos skyrimo p. Landsbergiui parlamentarai galutinai balsuos kitą savaitę arba gruodžio pradžioje.

Premija įsteigta prieš ketverius metus. Ji kiekvienais metais įteikiama Laisvės gynėjų dieną – sausio 13-ąją per iškilmingą minėjimą Seime.

Laisvės premija, kaip teigiama specialiai jai skirtame įstatyme, „siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą“. Premija siekia 5.000 Eur.

Laisvės premija iki šiol skirta Rusijos kovotojui už laisvę, žmogaus teises ir demokratiją Sergejui Kovaliovui, Lietuvos laisvės lygos įkūrėjui politiniam kaliniui Antanui Terleckui, pogrindinės spaudos leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ steigėjui, arkivyskupui Sigitui Tamkevičiui bei Lenkijos disidentui, dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiajam redaktoriui Adamui Michnikui.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau