Leista pusmetį narstyti Valstybės kontrolės pastabas dėl biudžeto

Publikuota: 2015-11-17
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybės prašoma ateityje atkreipti didesnį dėmesį į Valstybės kontrolės (VK) reiškiamas pastabas ir pasiūlymus dėl to, kaip rengiami ir vykdomi valstybės, „Sodros“, Privalomojo sveikatos draudimo bei kitų valstybinių fondų biudžetai.

VK ypač nepatekinta, kad nepakankamai pagrindžiamos šimtamilijoninės išlaidos socialinėje, verslo paramos bei kai kurios kitose srityse.

Radikalius opozicijos pasiūlymus atmetė

Antradienį Seimas patvirtino Vyriausybės pateiktas ataskaitas, kaip buvo vykdyti 2014 m. biudžetai. Tačiau parlamentarų priimtuose nutarimuose dėl šių ataskaitų patvirtinimo yra ir įrašyti punktai, kad Vyriausybei ir Finansų ministerijai privalu „atsižvelgti į VK pateiktas rekomendacijas ir apie priimtus sprendimus iki 2016 m. birželio 1 d. pranešti Seimui“.

Opozicijos atstovai tvirtino, kad VK išvados dėl kritikos biudžetui yra labai rimtos, į kurias būtina atsižvelgti neatidėliojant. „Todėl siūlytume dabar atmesti Vyriausybės pateiktas ataskaitas dėl pernykščių biudžetų vykdymo, o įpareigokime kabinetą itin rimtai pasižiūrėti į valstybės audito pastabas dėl to, kad nepakankamai pagrindžiamos šimtamilijoninės išlaidos, atsižvelgti į tas pastabas taisant kitų metų biudžeto projektą, o neatidėliokime šios problemos pusmečiui“, – iš Seimo tribūnos antradienį kalbėjo Donatas Jankauskas, opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys.

Tačiau valdančioji koalicija nesutiko su tokiu radikaliu siūlymu faktiškai pareikšti netiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybei, pateikusiai 2014-ųjų biudžeto vykdymo ataskaitą. „Manome, kad VK pateiktos pastabos yra nesisteminio pobūdžio, o fragmentinio, todėl ir galėtume patvirtinti Vyriausybės pateiktas ataskaitas ir leisti iki kitų metų birželio ramiai išnagrinėti kontrolierių išvadas, atsižvelgti į jas, ateityje ruošiant biudžetų projektus ir tuos biudžetus vykdant“, – tvirtino valdančiųjų socialdemokratų atstovas Antanas Nesteckis, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys.

Seimo dauguma sutiko su valdančiųjų pasiūlymu: už tai, kad būtų patvirtinta ataskaita dėl biudžeto vykdymo balsavo 51 Seimo narys, prieš buvo 7, susilaikė 31 parlamentaras.

Pažeidimų suma išaugo triskart

Loreta Gražinienė, Seimo pirmininkė, atkreipė parlamentarų dėmesį, kad VK pastabos dėl biudžeto tėra tik valstybės auditorių nuomonė, kurią Vyriausybė privalo nagrinėti ir į kurią turėtų atsižvelgti, ruošdama ateities biudžetus: „Jeigu VK turėtų įtarimų, kad biudžeto lėšos buvo išvogtos, ji kreiptųsi į prokurorus, kurie turėtų pradėti ikiteisminį tyrimą. Bet šiuo atveju tokio konstatavimo nėra, todėl kontrolierių išvadą galime laikyti tiesiog jų nuomone, į kurią Vyriausybė atsižvelgs.“

Kaip VŽ jau skelbė, VK nustatė, kad pernai vykdant biudžetą teisiškai buvo nepakankamai pagrįstos šimtamilijoninės išlaidos. Nors bendra tokių abejotinų išlaidų suma nesiekė vieno procento visų išlaidų apimties, VK konstatuoja neigiamą tendenciją, kad nustatytų pažeidimų suma kasmet auga.

„Valstybės institucijose ir įstaigose įvertinę valstybės biudžeto asignavimų naudojimo teisėtumą nustatėme, kad pažeidžiant įvairius su lėšų skyrimu ir panaudojimu, viešaisiais pirkimais, valstybės kapitalo investicijomis, darbo užmokesčio bei kitų išmokų mokėjimu susijusius teisės aktus buvo panaudota 233,2 mln. Lt (67,54 mln. Eur) arba 0,9% visų biudžeto asignavimų“, – Seime yra teigęs Arūnas Dulkys, valstybės kontrolierius.

Anot jo, nerimą VK kelia tai, kad palyginti su 2013 m., nustatytoji pažeidimų suma išaugo net tris kartus.

Apgailestavo dėl deficito

Kalbėdamas apie „Sodros“ biudžetą p. Dulkys apgailestavo, kad jis ir toliau išlieka deficitinis ir esą kol kas nematyti, kada ši problema bus išspręsta ir „Sodra“ bent pradės kaupti kokį nors rezervą, kuris galėtų būti panaudotas naujos ekonominės krizės atveju, kad nereikėtų mažinti pensijų bei kitų socialinių išmokų.

„Fondo biudžetas ir toliau išlieka deficitinis, o neigiamos įtakos 2014 m. „Sodros“ biudžeto vykdymo rezultatui turėjo faktai, kad pernai nuspręsta neskirti valstybės biudžeto asignavimų į pensijų kaupiamuosius fondus pervedamoms valstybinio socialinio draudimo pensijų įmokoms kompensuoti, todėl 443,7 mln. Lt (128,5 mln. Eur) išlaidos padengtos fondo biudžeto lėšomis, taip didinant fondo deficitą“, – tvirtino valstybės kontrolierius.

VK taip pat pareiškė nuomonę ir apie 2014 m. Privatizavimo, Privalomojo sveikatos draudimo, Garantinio, Rezervinio bei Ignalinos atominės elektrinės uždarymo fondų. Išskyrus kai kurias fragmentines pastabas dėl šių fondų veiklos, p. Dulkys pripažino, kad jie iš esmės tvarkyti pagal įstatymus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau