Įves naujus reikalavimus stojantiems į universitetus

Publikuota: 2015-11-17
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas pradėjo svarstyti prezidentės siūlomas pataisas įstatyme, kuriomis būtų užtikrinti vienodi minimalūs reikalavimai stojantiesiems į visas valstybines aukštąsias mokyklas. Tikimasi, kad šių pataisų priėmimas ir įdiegimas nuo 2018 m. padės paspartinti universitetų konsolidavimo procesus.

Antradienį Seimui buvo pateiktos prieš porą savaičių prezidentės Dalios Grybauskaitės parengtos ir pasiūlytos pataisos Mokslo ir studijų įstatyme. „Tikimasi, kad priėmus siūlomas pataisas bus užtikrinta aukštojo mokslo kokybė“, – iš Seimo tribūnos teigė Rūta Kačkutė, prezidentės patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais. Anot jos, dabar aukštojo mokslo kokybė Lietuvoje neatitinka nei valstybės, nei rinkos poreikių.

Prezidentė siūlo, kad į aukštąsias mokyklas stojantys turėtų vidurinį išsilavinimą ir būtų išlaikę bent vieną valstybinį brandos egzaminą. Dabar stojant į mokamas studijų vietas pakanka tik brandos atestato.

2015 m. mažiausias konkursinis balas buvo vos 0,34 iš dešimties. Jei visi stojantieji laikytų valstybinį egzaminą, minimalus balas būtų bent 1,6. Šiemet į aukštąsias mokyklas įstojo net 85% stojusiųjų.

Ponia Grybauskaitė yra sakiusi, kad „Lietuvai reikia kokybiškai išsilavinusių žmonių, o ne diplomų skaičiaus“. „Diplomas turi atspindėti išsimokslinimą, tačiau šiandien turime situaciją kai aukštasis mokslas yra devalvuojamas“, – teigė prezidentė.

Dabar aukštosios mokyklos kiekvienais metais registruoja vis naujas studijų programas, mažai atsižvelgdamos į būsimųjų specialistų perspektyvas rinkoje. Šiuo metu turime beveik 1.800 studijų programų, iš jų net trečdalis pritraukia vos 10 ar mažiau studentų, o 62 studijų programos nepritraukė nė vieno studento.

Kaimyninių šalių studijų programų skaičius aukštosiose mokyklose yra kelis kartus mažesnis – Suomijoje apie 450, Estijoje apie 200.

Privalomi reikalavimai aukštajam mokslui taikomi daugelyje Europos šalių, tarp jų yra Švedija, Danija, Šveicarija, Nyderlanai, Jungtinė Karalystė.

Prezidentė siūlo, kad Mokslo ir studijų įstatymo pataisos, jeigu būtų priimtos, įsigaliotų jau kitąmet, bet būtų pradėtos taikyti nuo 2018 m. stojamųjų egzaminų, mat apie bet kokius didesnius pokyčius aukštajame moksle studentai ir abiturientai privalo būti informuoti prieš dvejus metus.

Seimas absoliučia balsų dauguma sutiko pradėti svarstyti prezidentės siūlomas pataisas. Balsavimas dėl jų priėmimo turėtų Seimo posėdyje įvykti gruodį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau