Švelnina siūlymus drausti prekybos centrams dirbti per šventes

Publikuota: 2015-11-13
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seime dar kurį laiką užtruks svarstymai, ar didiesiems prekybos centrams drausti dirbti švenčių dienomis. Politikai jau imasi švelninti savo poziciją šiuo klausimu.

Be to, jau aišku, kad per artimiausias, po pusantro mėnesio laukiančias šventes – Kūčias, Kalėdas ir Naujuosius metus – jokie nauji apribojimai prekybos centrams dar tikrai neįsigalios.

Kaip skelbta, šią savaitę Seime buvo svarstomas naujos redakcijos Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas. Svarstymo metu netikėtai balsų dauguma buvo pritarta socialdemokrato Broniaus Paužos pateiktai iniciatyvai nustatyti, kad Lietuvoje draudžiama prekybos centrams dirbti per visas be išimties valstybines šventes – Naujuosius metus, Kūčias, Kalėdas, Velykas, Jonines, Žolines, gegužės 1-ąją, vasario 16-ąją ir t.t. Tokių Darbo kodekse numatytų šventinių dienų iš viso yra 15.

Toks netikėtas Seimo pritarimas sulaukė prieštaringų nuomonių. „Uždraudus didiesiems prekybos centrams dirbti švenčių dienomis mažoms prekybos įmonėms būtų galimybė padidinti savo prekių apyvartą“, – diskusijų Seime metu aiškino p. Pauža. Tačiau kai kurie politikai, ekspertai ir prekybos įmonių atstovai pareiškė, jog tokie ribojimai padidins nedarbą, mažins biudžeto įplaukas, nustatys nevienodas konkurencines sąlygas skirtingiems rinkos dalyviams.

Premjeras Algirdas Butkevičius irgi viešai užsiminė, kad tokio pobūdžio ribojimai turi būti skelbiami gerokai iš anksto – prieš 2-3 metus iki įsigaliojimo. Be to, pasak Vyriausybės vadovo, jie turi būti gerai išdiskutuoti visuomenėje, įvertinti visi už ir prieš.

Buvo numatyta, kad naujos redakcijos Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas būtų Seime galutinai priimtas jau kitą savaitę ir įsigaliotų nuo š. m. gruodžio 1 d. Tačiau kilus karštoms diskusijoms dėl prieštaringai įvertinto pasiūlymo prekybos centrams drausti dirbti per šventes politikai jau stabdo arklius.

„Po to, kai netikėtai Seimo salėje buvo pritarta pasiūlymams dėl draudimo prekybos centrams dirbti per šventes ir dėl antkainio maisto produktams ribojimo, visiškai nerealu, kad naujasis įstatymas įsigaliotų nuo šio gruodžio. Dabar reikės iš naujo įvertinti visas naujųjų pasiūlymų pasekmes. Tai dar kurį laiką užtruks, todėl įstatymas tikrai nebus priimtas iki gruodžio. Surengsim klausymus, išklausys visas puses, tada dar kartą svarstysim, ar tuos netikėtai pateiktus ribojimus palikti“, – VŽ sakė Remigijus Žemaitaitis, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas.

Pasiūlymą dėl draudimo prekybos centrams dirbti per šventes pateikęs p. Pauža teigė sutinkąs, kad negalima tokių ribojimų įvedinėti labai staiga. Todėl, pasak šio Seimo nario, naujasis įstatymas galėtų įsigalioti „kada nors kitąmet“. Seimui bus teikiamos atitinkamos pataisos, kurios numatys konkrečią naujo įstatymo įsigaliojimo datą, pvz., 2016 m. gegužė, liepa arba spalis.

Be to, p. Pauža jau linkęs švelninti savo poziciją dėl draudimo prekybos centrams dirbti per šventes: „Galbūt tai ir per radikalus siūlymas – neleisti dirbti pusę mėnesio per metus. Neprotinga šeimininkėms apriboti galimybes Kūčių dienos rytą nueiti į artimiausią didelį prekybos centrą supirkti viską, ko dar trūksta šventiniam stalui. Tad, matyt, reikės pakoreguoti tą siūlymą, tarkim, nustatant, kad nedirbama tik per kai kurias šventes – pirmąją Kalėdų ir Velykų dieną, per Naujuosius metus ir galbūt dar kurią šventinę dieną, o per likusias leisti dirbti.“

Šis socialdemokratas paneigė ketinąs siūlyti dar radikalesnę idėją – drausti didiesiems prekybos centrams dirbti ir sekmadieniais. „Aš tikrai to nesiūlysiu, o jeigu kas nors kitas pasiūlys, manau, kad nebalsuosiu už“, – VŽ tikino p. Pauža.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau