JAV Kiniją patikrino ir bombonešiais

Publikuota: 2015-11-13
Viena iš Spratlio salų. Rolexo Dela Pena („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Viena iš Spratlio salų. Rolexo Dela Pena („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“

Kinija oficialiai įspėjo Jungtines Valstijas dėl bombonešių skraidymo esą jos oro erdvėje. Tuo tarpu JAV ragina nesisavinti tarptautinės erdvės.

Šią savaitę 2 JAV bombonešiai B52 praskrido pro Spratilio salas Pietų Kinijos jūroje. Po tokio skrydžio Pentagonas, JAV Gynybos Departamento centrinė būstinė, sulaukė įspėjimo iš Kinijos oro kontrolės centro, kad kariniai lėktuvai buvo įskridę į šalies oro erdvę.

Formaliai Spratilio salos priklauso tarptautinei oro erdvei, tačiau į 100 smulkių salelių ir rifų grupę pretenzijas yra pareiškusi Kinija, Taivanas, Filipinai, Vietnamas ir Malaizija. Žinoma, Kinija, regiono lyderis, jose imasi aktyviausių veiksmų.

Jungtinės Valstijos teigia, kad bombonešiai skrido per 12 jūrmylių nuo Kinijos oro erdvės pradžios ir neturėjo jokių intencijų pažeisti teritorinius susitarimus. Peteris Cookas, Pentagono sekretorius spaudai, sakė, kad B52 skrido „tarptautinėje oro erdvėje“, kur tęsė savo misiją ir pro Kinijos pranešimo. Panaši operacija buvo atlikta ir spalį, kai JAV eskadrinis mininkas praplaukė tokiu pat atstumu pro šalies oficialią erdvę.

Nesutaria dėl dirbtinių salų

„Financial Times“ rašo, kad tai buvo Baracko Obamos, JAV prezidento, administracijos plano „laisvė navigacinėms (laivybos ir lėktuvų – VŽ) operacijoms“­ dalis. Šalis yra susirūpinusi dėl Kinijos dirbtinių salų kūrimo ir oro uostų, kurie galėtų būti panaudoti kariniais tikslais. Be to, JAV teigia, kad žmonių pačių sukurta sala dar nereiškia, jog aplink ją turėtų būti išplėsta Kinijos oro erdvė.

Trintis salynuose tarp Kinijos ir JAV vyksta jau kurį laiką. Dėl karinių lėktuvų skraidymo ne savoje erdvėje JAV buvo pranešta ir mėnesio pradžioje, kai jie skrido pro 7 dešimtmečius Valstijų karinio jūrų laivyno administruotas salas.

„JAV ir visos kitos regiono valstybės yra stipriai susirūpinusios dėl Kinijos melioracijos veiksmų Pietų Kinijos jūroje“, – praėjusią savaitę kalbėjo Ashtonas Carteris, JAV gynybos sekretorius.

Analitikai ir karo ekspertai kalba, kad tai neturėtų būti vertinama kaip karinės konfrontacijos rizika, tačiau baisiausia yra dėl to, kad nesaugiu atstumu viena prie kitos priartėjusios skirtingos karinės stovyklos gali viena kitai pakenkti atsitiktinumo dėka. Tai sukeltų ir didelį politinį sprogimą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau