Europos Parlamentas nori el. balsavimo

Publikuota: 2015-11-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Europos Parlamentas (EP) nori, kad rinkimuose į šią instituciją būtų galima balsuoti elektroniniu būdu. Pasak parlamentarų, tai padėtų užtikrinti vienodas galimybes balsuoti tiek savo šalyje, tiek užsienyje gyvenantiems piliečiams.

Trečiadienį vakarą priimtoje EP rezoliucijoje inicijuojama europinių rinkimų reforma, kuria norima įpareigoti šalis nares leisti balsuoti ne tik el. būdu, bet ir paštu.

Be to, siūloma europinėms partijoms likus ne mažiau kaip trims mėnesiams iki rinkimų iškelti kandidatus užimti Europos Komisijos (EK) pirmininko postą.

Daugumos politikų vertinimu, ES šalyse egzistuoja balsavimo skirtumai, kurie nesuderinami su ES pilietybės ir lygybės principais, rašoma EP spaudos tarnybos išplatintame pranešime.

„Būtina užtikrinti rezultatų patikimumą, balsavimo slaptumą ir duomenų apsaugą, – pažymi europarlamentarai. – 2014 m. EP rinkimuose Airijos, Čekijos, Maltos ir Slovakijos piliečiai neturėjo teisės užsienyje balsuoti už savo šalies kandidatus. Kad tie patys žmonės vienuose rinkimuose nebalsuotų keliose valstybėse, siūloma ES šalims keistis informacija apie rinkėjus.“

Balsų skaičiaus slenkstis

Vienos rinkimų apygardos valstybėse, kuriose renkami daugiau nei 26 EP nariai, siūloma nustatyti privalomą partijų patekimo į EP slenkstį (nuo 3 iki 5% balsų). Tokį slenkstį taiko apie pusę ES valstybių, tarp jų ir Lietuva, tačiau jo neturi, pavyzdžiui, Ispanija ir Vokietija.

EP nariai siekia, kad Bendrijoje būtų sukurta bendra rinkimų apygarda, kurioje „iškeltų kandidatų sąrašų pirmosiose vietose būtų įrašyti kiekvienos politinės šeimos kandidatai į Komisijos pirmininko pareigas“. Europarlamentarai taip pat siūlo rinkimų kampanijos medžiagoje ir balsavimo biuleteniuose nurodyti ne tik nacionalinių partijų, bet ir su jomis susijusių Europos politinių partijų pavadinimus bei logotipus.

Rezoliucijoje rekomenduojama ES valstybėms apsvarstyti galimybę suderinti minimalų rinkėjų amžių – pavyzdžiui, nustatyti 16 metų amžiaus ribą (šiuo metu ji taikoma Austrijoje). Taip pat raginama užtikrinti, kad tarp kandidatų būtų daugiau moterų.

„Siekiame 1976 m. rinkimų įstatymą priartinti prie realybės ir padidinti piliečių dalyvavimą europinių sprendimų priėmime“, – pažymėjo EP pranešėja Danuta Hubner (Europos liaudies partija, Lenkija).

„Jaunoji karta turėtų būti skatinama dalyvauti rinkimuose. Interneto karta veikiau balsuotų elektroniškai, vienu paspaudimu, o ne rotušėse ar mokyklose“, – pridūrė kitas EP pranešėjas Jo Leinenas (Socialistai ir demokratai, Vokietija).

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau