Seimo politikai ir vėl imasi laiko sukiojimo „problemos“

Publikuota: 2015-11-10
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas pradėjo svarstyti ir lapkričio pabaigoje žada priimti nutarimą, kuriuo Vyriausybei būtų rekomenduota kreiptis į Europos Komisiją (EK), kad būtų panaikinta prieš 15 metų priimta direktyva, visas Europos Sąjungos šalis įpareigojanti dukart per metus sukioti laikrodžius.

Tačiau net ir patys šio nutarimo iniciatoriai nėra tikri, kad Lietuvos valdžios eilinė iniciatyva visos ES mastu kelti sezoninio laiko įvedimo problemą baigsis sėkmingai ir laikrodžių sukinėjimo bus artimiausiu metu atsisakyta arba bent jau atskiroms bendrijos valstybėms leista savarankiškai priimti sprendimus, ar prisidėti prie kasmetinio vasaros laiko įvedimo ir atšaukimo.

Rekomendacinio pobūdžio

Grupė valdančiosios Darbo partijos atstovų Seime su Sveikatos reikalų komiteto pirmininke Dangute Mikutiene priešakyje parengė parlamentinio nutarimo projektą „Dėl vasaros laiko taikymo Lietuvos teritorijoje“.Tiesa, šio nutarimo formuluotės tėra rekomendacinio pobūdžio – Lietuvos Vyriausybei siūloma „teikti EK siūlymą pakeisti direktyvos nuostatas, suteikiant galimybę kiekvienai valstybei narei pačiai apsispręsti dėl vasaros laiko taikymo jos teritorijoje, atsižvelgiant į vasaros laiko poveikio analizės rezultatus“. Be to, Vyriausybei rekomenduojama iki kitų metų pavasario vidurio „atlikti direktyvos nuostatų poveikio sveikatos, energetikos, transporto, aplinkos, turizmo ir žemės ūkio sritims analizę bei atlikti Lietuvos gyventojų apklausą dėl vasaros laiko taikymo“.

Pati p. Mikutienė, iš Seimo tribūnos pristatydama savo pasiūlytą projektą, pripažino, kad jis tėra rekomendacinis ir tik nuo Vyriausybės nusiteikimo priklausys, ar nutarimas bus įvykdytas. „Bet esame parlamentinė valstybė, parlamentas turi teisę pareikšti savo nuomonę šiuo klausimu ir Vyriausybė, manyčiau, turėtų į tokią nuomonę atsižvelgti, tą nutarimą vis dėlto įvykdyti“, – čia pat pridūrė ji.

Opozicijos atstovai atkreipė „darbietės“ dėmesį, kad jos atstovaujama partija Vyriausybėje turi penkis ministrus, kuriems ir galėtų pavesti tiesiogiai ministrų kabineto lygmeniu iškelti laiko sukiojimo klausimo svarstymą. „Juk tai Vyriausybės kompetencijos klausimas, tad per savo ministrus ir kelkite jį tiesiogiai Vyriausybėje. Nes tokių neįpareigojančių, o tik rekomendacinių nutarimų priėmimas, mano galva, yra populizmas“, – kalbėjo liberalas Eligijus Masiulis.

Lietuva taptų išsišokele

Ponia Mikutienė taip pat negalėjo įvardyti nei vienos kitos ES valstybės, kuri savo vyriausybės ar parlamentiniu lygmeniu imtųsi siūlyti EK atšaukti 2001 m. priimtą direktyvą dėl vasaros laiko taikymo bendrijoje. Politikė tik paminėjo, kad spalio pabaigoje diskusijos laikrodžių sukiojimo klausimu vyko Europos Parlamente: „Tos diskusijos buvo labai aštrios ir absoliuti dauguma europarlamentarų pasisakė prieš sezoninį laiko sukiojimą. EK tuomet parlamentarams pasakė, kad į ją šiuo klausimu turi kreiptis ES šalių vyriausybės. Galime tapti pirmąja tokia šalimi, kuri iškels šį klausimą EK. Mūsų Vyriausybė, deja, to nedaro savo iniciatyva, todėl ir reikia štai tokio parlamentinio paraginimo nutarimo forma.“

Seimo nariai per diskusijas prisiminė, kad 2011 m. Lietuvos parlamentarai jau buvo priėmę analogišką nutarimą, bet Vyriausybė per šį laiką nieko nepadarė, tik per ambasadas apklausė kitas ES valstybes, ką jos žada daryti laiko sukiojimo klausimu. Supratusi, kad nei viena ES šalis neketina kelti šios „problemos“, Lietuvos Vyriausybė irgi nusprendė to nedaryti.

Lapkričio pabaigoje Seimas balsuos, ar priimti p. Mikutienės siūlomą nutarimą.

Sukioja daugiau kaip 100 šalių

Sezoninis laikas įvedamas kasmet paskutinį kovo sekmadienį laikrodžius pasukant valandą į priekį. Jis galioja septynis mėnesius – iki spalio paskutinio sekmadienio, kai laikrodžiai atsukami valanda atgal.

Kasmet kovą ir spalį įvesdamos bei atšaukdamos vasaros laiką ES valstybės vykdo Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl sezoninio laiko taikymo. Šios direktyvos galiojimas nėra ribojamas. Vykdydama ją EK 2016 m. vasarį arba kovą paskelbs eilinį vasaros laiko įvedimo ir atšaukimo grafiką ateinantiems penkeriems metams – 2017-2021 m. laikotarpiui.

Laikrodžiai dukart per metus persukinėjami siekiant racionaliau išnaudoti šviesųjį paros metą. Tai daro daugiau kaip šimtas pasaulio valstybių.

Laiko sezoninis sukinėjimas turi įtakos daugeliui verslo sričių – žemės ūkiui, transportui, logistikai bei kitoms. Laikrodžių sukinėjimo priešininkai nuolat kartoja, kad šis procesas kuriam laikui išbalansuoja daugelio žmonių režimą ir yra ypač kenksmingas vaikams, senyvo amžiaus asmenims bei ligoniams.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau