Cameronas davė pradžią deryboms dėl ES reformos

Publikuota: 2015-11-10
Davidas Cameronas, Jungtinės Karalystės premjeras, pažymi, kad jo siūloma reforma sustiprins visą ES. „Reuters" / „Scanpix" nuotr.
Davidas Cameronas, Jungtinės Karalystės premjeras, pažymi, kad jo siūloma reforma sustiprins visą ES. „Reuters" / „Scanpix" nuotr.
 

Davidas Cameronas, Jungtinės Karalystės premjeras, oficialiai išdėstė ES refomos pasiūlymus, duodamas startą derybų pradžiai. Jungtinė Karalystė ketina atsiriboti nuo glaudesnės sąjungos principo ir siekti euro zonai nepriklausančių narių ekonominių ir politinių interesų apsaugos. Ponas Cameronas nurodė, kad sieks apriboti priėjimą prie socialinių išmokų imigrantams iš kitų ES valstybių.

Davidas Cameronas, Jungtinės Karalystės premjeras, teikia Donaldui Tuskui, Europos tarybos pirmininkui, laišką su oficialiais šalies pasiūlymais dėl ES reformos.

Tai oficialiai pradeda derybas tarp ES ir Jungtinės Karalystės. Gruodžio 17 ir 18 d. laukia svarbus ES vadovų susitikimas, jame tikimasi pirmųjų diskusijų dėl išdėstytų pasiūlymų.

Ponas Cameronas šalies piliečiams yra pažadėjęs, kad iki 2017 m. pabaigos surengs referendumą dėl narystės ES. Prieš jį šalis siekia persiderėti dėl narystės sąlygų. Per referendumą ketinama klausti, ar britai nori likti reformuotoje ES.

Referendumas paskelbtas reaguojant į augančias euroskeptiškas nuotaikas šalyje ir siekiant suvienyti konservatorių partiją.

infogr.am::infogram_0_britiskas_es_modelis

Dviejų greičių Europa

Iš principo britai siūlo sutartyse įtvirtinti dviejų greičių Europos principą. Ponas Cameronas, šiandieninėje kalboje, kurioje pristatatė pasiūlymus pabrėžė, kad jo šalis neketina prieštarauti tolesnei euro zonos integracijai, įskaitant sprendimus, kurie galiotų išimtinai euro zonos šalims.

Tiesa, euro zonos narių integracija turi vykti taip, kad nepakenktų jai nepriklausančių narių interesams.

JK vyriausybės vizijoje euro zonos valstybių branduolys būtų apsuptas kitų ES narių, laisviau susisaisčiusių tarpusavyje.

Dar sykį pakartota – britai prieštarauja glaudesnės sąjungos principui (angl. ever closer union), reiškiančiam nuolatinį integracijos procesą. Nuostata, kad šis principas negalioja britams turi būti oficialiai įtvirtinta sutartyse.

Šalies vyriausybė reikalaus pripažinti, kad ES nėra vienos valiutos sąjunga, ir garantuoti, kad euro zonai nepriklausančių šalių mokesčių mokėtojams nebus užkrautos bendros valiutos zonai priklausančių narių gelbėjimo išlaidos.

Ponas Cameronas pakartojo, kad jo šaliai itin svarbi bendros rinkos apsauga ir lygios teisės joje konkuruoti visoms ES valstybėms. Nurodyta, kad šalis sieks teisinių saugiklių, kurie apsaugotų verslą nuo diskriminavimo euro zonos konkurentų atžvilgiu.

Didžioji Britanija taip pat sieks sumažinti imigrantų priėjimą prie socialinių išmokų. Ponas Cameronas nurodė, kad tai reikštų migracijos apribojimus iš šalių kurios ateityje taps ES narėmis. Taip pat siekiama numatyti, kad pašalpos atvykėliams būtų teikiamos tik po ketverių metų darbo šalyje. Ponas Cameronas pažymėjo, kad jeigu imigrantas iš ES ilgą laiką neranda darbo turi būti numatyta galimybė jį iškelti iš šalies. Jungtinės Karalystės premjeras nurodė, kad šiuo metu 43% atvykėlių iš ES naudojasi įvairiomis socialinėmis išmokomis.

Palaiko, bet nuogąstauja

Analitikai konstatuoja, kad iš principo Londonas turi kitų didžiųjų ES sostinių paramą dauguma klausimų. Berlynas neslepia simpatijų ES reformos klausimais.

Iš išdėstytų pasiūlymų diskusijų kels nacionalinių parlamentų vaidmens sustiprinimas. Ypač galimybė blokuoti sprendimus.

Pats kontrversiškiausias klausimas – socialinių išmokų ribojimai imigrantams iš ES narių. Manoma, kad tam labai priešinsis Lenkija ir dalis kitų Rytų Europos valstybių.

Taip pat su nerimu laukiama, kada kitos ES valstybės pradės teikti savo siūlymus kaip reikėtų reformuoti ES. Tokiu atveju, tai apsunkintų p. Camerono galimybes pasiekti savo tikslų.

Ponas Cameronas palaiko šalies narystę ES, bet siekiant Kad įtikintų britus likti Bendrijoje, jam reikės iš Briuselio išplėšti nemenkų pergalių.

Įdomus faktas, šiandienos kalboje narystės ES klausimą šalies premjeras pirmą kartą susiejo su nacionaliniu saugumu. Nurodydamas kolektyvinę ES poziciją Rusijos klausimu ir ES indėlį į susitarimą dėl Irano branduolinės programos.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau