Lietuva remia Kosovo norą įstoti į ES, bet turi ir pastabų

Publikuota: 2015-11-09
Isa Mustafa ir Algirdas Butkevičius. Adomo Mickevičiaus (Vyriausybės) nuotr.
Isa Mustafa ir Algirdas Butkevičius. Adomo Mickevičiaus (Vyriausybės) nuotr.

Lietuva yra už tai, kad prieš kelerius metus apie nepriklausomybę paskelbęs Kosovas ilgainiui integruotųsi į Europos Sąjungą, bet turi pastabų dėl šios naujosios valstybės pasirengimo pakankamai sparčiai pasiekti narystės reikalavimų atitikimo.

Apie tai Algirdas Butkevičius, ministras pirmininkas, pareiškė pirmadienį Lietuvoje su pirmuoju oficialiu vizitų apsilankiusiam Kosovo premjerui Isa Mustafa.

Pasak Vyriausybės pranešimo spaudai, p. Butkevičius susitikimo metu pabrėžė, jog Lietuva yra ES plėtros šalininkė, todėl remia Kosovą derybose su ES ir teigiamai vertina šioje šalyje vykdomas reformas. Tačiau, anot Lietuvos premjero, Priština dar turi pasistengti skiriant didesnį dėmesį etninės ir religinės tolerancijos skatinimui tarp šalyje gyvenančių žmonių.

Lietuvos premjeras pareiškė tikįs, kad pirmasis Kosovo vyriausybės vadovo apsilankymas Vilniuje „suteiks impulsą dvišaliams prekybiniams ir ekonominiams santykiams“. „Lietuvos yra atvira investicijoms valstybė, mūsų ekonomika – viena sparčiausiai augančių ES. Kviečiu pasidomėti Lietuvos verslo aplinkos privalumais, įvertinti mūsų šalies geografinę padėtį, kuri jungia prekybinius tinklus tarp Rytų ir Vakarų“, – pranešime spaudai cituojamas Lietuvos premjeras.

Susitikimo metu jis akcentavo būtinybę greičiau nustatyti ir patraukti atsakomybėn Lietuvos muitinės pareigūno Kosove žūties kaltininkus. Ponas Butkevičius pažymėjo, kad Lietuva ir toliau tiesiogiai prisideda prie saugumo užtikrinimo Kosove siųsdama savo atstovus į ES teisės viršenybės – EULEX – misiją ir į NATO vadovaujamą operaciją Kosove – KFOR, tačiau šiandien vis dar nėra patraukti atsakomybėn asmenys už 2013 m. įvykdytą nusikaltimą, kuomet EULEX tarnybos metu Kosove žuvo Lietuvos muitinės pareigūnas Audrius Šenavičius: „Lietuva primygtinai ragina Kosovo institucijas pagreitinti Lietuvos pareigūno žūties tyrimą. Atsakingi už šią žūtį turi būti patraukti atsakomybėn.“

Dviejų premjerų pokalbio metu taip pat buvo aptariami ES kaimynystės klausimai – saugumo situacija regione, nelegali migracija ir padėtis Rytų Ukrainoje.

2008 m. Kosovas paskelbė apie savo valstybės nepriklausomybę nuo Serbijos. Pastaroji kol kas nepripažino šios valstybės, bet vykdo derybas su Priština. Kosovo nepriklausomybę pripažino daugiau kaip šimtas pasaulio valstybių, tarp jų ir Lietuva.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau