Prezidentė naujo generalinio prokuroro norėtų dar šiemet

Publikuota: 2015-11-03
Dalia Grybauskaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Dalia Grybauskaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė norėtų, kad naujasis generalinis prokuroras būtų paskirtas dar šiemet, nes jau 2016-aisiais baigiasi kelių dešimčių vyresniųjų prokurorų kadencijos, todėl visas sistemos darbas gali būtų paralyžuotas.

Seimo vadovybė neatmeta, kad parlamentarai sutiks svarstyti generalinio prokuroro kandidatūrą dar šiais metais, nors ir pabrėžia, jog politiškai gali būti apsispręsta dar palikti daugiau laiko derinimams ir konsultacijoms šiuo klausimu, prie jo sugrįžtant tik kitų metų pavasarį.

Antradienį p. Grybauskaitė susitiko su Seimo valdyba aptarti, kaip bus sprendžiamas prokuratūros vadovybės klausimas. Prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė pabrėžė, kad politikai turi atsakingai užtikrinti, jog „viena svarbiausių teisėsaugos grandžių kuo greičiau imtų veikti kokybiškai, efektyviai ir nepriklausomai“.

Šiuo metu prokuratūrai vadovauja laikinas generalinis prokuroras Darius Raulušaitis, tačiau tokia situacija, pasak prezidentės, negali tęstis pernelyg ilgai. „Tai mažina jos pačios darbuotojų ir žmonių pasitikėjimą prokuratūra. Konstitucijoje įtvirtinta, kad atsakomybė už stabilią prokuratūros sistemos veiklą tenka ir prezidentei, ir Seimui, kuris dalyvauja generalinio prokuroro skyrimo procedūroje pritardamas prezidentės teikiamai kandidatūrai. Teisės ekspertai teigia, kad Seimas gali nepritarti prokuratūros vadovo kandidatūrai tik dėl labai svarių argumentų. Todėl būtinas bendras sutarimas dėl generalinio prokuroro skyrimo ir kandidatui keliamų reikalavimų“, – aiškindama, kodėl pradėtos konsultacijos su Seimu dėl generalinio prokuroro, teigė p. Ulbinaitė.

„Turėtume dar šiais metais paskirti generalinį prokurorą ir atkurti prokuratūros sistemos stabilumą, kad visuomenei nekiltų nė mažiausių abejonių dėl teisingumo ir viešojo intereso gynimo, ikiteisminių tyrimų kokybės ir profesionalumo“, – prezidentūros pranešime spaudai cituojama p. Grybauskaitė.

Valstybės vadovė pridūrė, kad laiku nepaskyrus generalinio prokuroro gali iškilti kolizija dėl kitų prokurorų skyrimo, nes 2016 m. baigiasi net 55 vyriausiųjų prokurorų arba jų pavaduotojų kadencijos.

Ji sukritikavo pastaruoju metu atsirandančias politikų iniciatyvas keisti Konstitucijoje įtvirtintą generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo tvarką, nes tai, anot prezidentės, „problemos nesprendžia ir trikdo sistemos darbą“.

Ponios Grybauskaitės nuomone, teigiamus pokyčius prokuratūroje paspartintų ir Seimo politinė valia.

Ponia Ulbinaitė informavo, kad šio kiek daugiau nei pusvalandį trukusio susitikimo metu konkrečios galimų kandidatų pavardės nebuvo aptartos. Prezidentė esą toliau ieško tinkamo kandidato, vykdydama konsultacijas su teisine ir politine bendruomene.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sveikino prezidentės iniciatyvą pradėti politinį dialogą su parlamentu dėl generalinio prokuroro: „Kad galėtume Seime priimti sprendimą šiuo skvarbiu klausimu, turime gauti kuo daugiau informacijos.“

Nors prezidentė pasisakė už tai, kad naujas kandidatas į generalinius prokurorus būtų paskirtas dar šiemet, Seimo vadovė nebuvo dėl to tikra. „Aiškaus sutarimo nėra, ar rudens sesijoje turėtų būti teikiamas, ar pavasario. Tai priklausys nuo Seimo darbų programos. Bet mes laukiame kandidato, pasirengę jį svarstyti ir, jeigu bus pateiktas rudens sesijoje, svarstysime rudenį neatidėliodami“, – aiškino Seimo vadovė.

Pasak jos, su Seimo frakcijomis dabar vyks tolimesnės politinės konsultacijos šiuo klausimu ir artimiausiu metu esą turėtų paaiškėti, kada Seimas bus pasirengęs imtis naujojo generalinio prokuroro paskyrimo.

Ponia Graužinienė taip pat pasisakė už tai, kad Seimas dėl prokuratūros vadovo balsuotų slaptai. Taip, jos nuomone, „kiekvienas parlamentaras galėtų užtikrinti savo mandato nepriklausomumą ir atsakingo sprendimo priėmimą“.

Prezidentė anksčiau parėmė nuomonę, kad atviras balsavimas šiuo klausimu būtų naudingesnis.

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius irgi norėtų atviro balsavimo dėl generalinio prokuroro. „Nes priešingu atveju yra žaidžiami politiniai žaidimai, parlamentarai priima sprendimus paveikti visokių ne visada skaidrių ar švarių įtakų“, – sakė p. Kubilius.

Per pastaruosius penkis mėnesius Seimas du kartus slaptu balsavimu atmetė prezidentės teiktus kandidatus į generalinius prokurorus. Į šį postą naujas kandidatas ieškomas po to, kai birželį baigėsi ligšiolinio prokuratūros vadovo Dariaus Valio kadencija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau