Lenkijos politikos pokyčių belaukiant

Publikuota: 2015-10-27
Pawelo Kopczynskio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Pawelo Kopczynskio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Lenkijos Seimo rinkimus sekmadienį triuškinama persvara laimėjusi konservatorių „Teisės ir teisingumo“ (TiT) partija savo rankose koncentruoja valdžią (prezidento postas gegužę atiteko TiT kandidatui), kurios buvo priversta laukti ilgus aštuonerius metus.

Žvelgiant iš Lietuvos, šalies politikams ir jų patarėjams, viešųjų ryšių specialistams galbūt reikėtų pasimokyti iš kolegų, kokius rinkimų metodus politikams galima pasirinkti norint užhipnotizuoti rinkėjus, kad pasiektų įspūdingą rezultatą. Bet gal geriau lai nežiūri, nes jau dabar aišku, kad gausybė lenkams pridalintų pažadų, o tarp jų bankų ir didžiųjų prekybos centrų apmokestinimas, mėnesinių išmokų už vaikus ir pensijų reformos atšaukimas, po rinkimų nurimus politinėms aistroms ir grįžus prie ekonominės logikos, veikiausiai tik ir liks pažadai, TiT pažiūrėjus, kad tam tiesiog nėra finansinių galimybių. Tad prognozuojama, kad verslo aplinka, žvelgiant į vis dažniau į Lenkiją ne tik besidairančio, bet ir realiai ten žengiančio Lietuvos verslo pozicijų, jei ir pasikeis, tai ne itin radikaliai.

Šie rinkimai Lenkijoje gerokai aktualesni politine prasme, akcentuoja analitikai, juolab šioje srityje permainų rinkimų nugalėtojai ir politikos formuotojai gali imtis daug entuziastingiau, nes jas įgyvendinti daug lengviau, dažniausiai tai nereikalauja ir gausių finansinių išteklių valstybei, kuri be didesnių sukrėtimų išsisuko iš daugelį valstybių kamavusios ekonominės krizės pančių.

Neabejojama, kad rinkimus laimėjusi TiT, sėkmingai išnaudojusi ir vis aktyvesnes euroskeptikų nuotaikas, imsis keisti Lenkijos užsienio politiką, juolab kad šalis pastaruoju metu neretai likdavo didžiųjų ES politinių sprendimų nuošalyje. Besikeičiantis Varšuvos noras sustiprinti savo vaidmenį gali didinti įtampą tiek ES viduje, tiek dvišaliuose santykiuose su kitomis valstybėmis, pirmiausia Rusija. Valdant TiT Lenkija sieks būti aktyvesnė kalbant apie rytinius ES partnerius, ypač tokias šalis kaip Ukraina, Gruzija ir Moldova. O Malgorzata Bonikowska, Tarptautinių santykių centro Varšuvoje prezidentė, prognozuoja, kad Lenkija aktyviai kels Ukrainos problemas ir ne per ES, o tiesiogiai su Maskva.

Lietuvai turėtų būti naudinga tai, kad lenkai, iki šiol aktyviai artimai kontaktavę su Vokietija ir kitais didžiosios politikos dalyviais, dabar atsigręš į regioninę kaimynystę, ypač akcentuodami saugumo klausimus. Ekspertai pabrėžia, kad tai reiškia gerokai glaudesnį bendradarbiavimą su artimiausiomis kaimynėmis, taip pat ir Baltijos šalimis, o Lietuva regima kaip partnerė. Tad dabar ne tik nuo lenkų, bet ir Lietuvos politikų priklauso, kaip tinkamai pavyks išnaudoti besikeičiančią kaimynų politikos strategiją, tarpusavio partnerystę lenkiškų rašmenų problematikos akivaizdoje.

O štai Jaroslavas Neverovičius, Lenkijos ir Lietuvos prekybos rūmų valdybos pirmininkas ir buvęs Lietuvos energetikos ministras, VŽ pabrėžia, kad Lietuva iš padidėjusio Lenkijos dėmesio aplinkiniam regionui gali turėti ir ekonominės naudos, ypač infrastruktūros srityje, – pagaliau bus nutiesti greitkeliai, geležinkelio ruožas, išnaudojamas bendrų energetikos projektų potencialas. Tačiau sudėjus rankas laukti kaimynų darbo vaisių neverta, todėl Lietuvos politikai, atsakingos institucijos turi pasistengti įrodyti, kad naudos turės ne tik Lietuva, bet ir Lenkija, ypač šiaurinė jos dalis, kurioje infrastruktūra nėra taip gerai išplėtota, kaip kitur.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus