Teismas: rinkimų tvarka prieštarauja Konstitucijai

Publikuota: 2015-10-20
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Vienmandačių apygardų nustatymo tvarka prieštarauja pagrindiniam Lietuvos įstatymui, antradienį paskelbė Konstitucinis teismas (KT).

Seimo rinkimų įstatyme įtvirtintas iki 20% nuo vidutinio rinkėjų skaičiaus siekiantis apygardos rinkėjų nuokrypis yra per didelis, teigiama spaudai išplatintame pranešime.

Dėl leidžiamo 20% nuokrypio gali susidaryti situacija, kai vienoje vienmandatėje apygardoje yra 0,8 vidutinio rinkėjų skaičiaus, o kitoje – 1,2. Tokiu atveju pirmosios apygardos rinkėjo balsas yra 50% „vertingesnis“.

„Kuo didesni rinkėjų skaičiaus atskirose rinkimų apygardose skirtumai, tuo labiau gali būti iškreipiama rinkėjų balsų reikšmė nustatant balsavimo rezultatus“, – skelbiama KT pranešime.

Tiesa, pasak teismo, nėra reikalaujama, jog rinkėjų skaičius apygardose būtų visiškai vienodas.

„Įstatymų leidėjas, atsižvelgdamas į visas rinkimų apygardų sudarymui reikšmingas aplinkybes (tiek į demografinius veiksnius, tiek į rinkimų apygardų vientisumą), privalo nustatyti tokį teisinį reguliavimą, pagal kurį rinkimų apygardos būtų sudaromos taip, kad jose būtų užtikrintas tolygus, kiek tai įmanoma, rinkėjų skaičiaus pasiskirstymas“, – nurodo KT.

Anot teismo, Lietuvai „optimalus“ būtų 10% dydžio nuokrypis.

Bylą KT nagrinėjo pagal grupės Seimo narių prašymą.

infogr.am::infogram_0_vienmandates_apygardos

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau