Lietuva pabėgėlius pageidauja priimti šeimomis

Publikuota: 2015-10-19
Elvinas Jankevičius, vidaus reikalų viceministras.. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Elvinas Jankevičius, vidaus reikalų viceministras.. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Pabėgėlių perkėlimas į Lietuvą galės vykti tik tuomet, kai bus susitarta dėl asmenų galimos grėsmės šalies saugumui patikrinimo Graikijoje ir Italijoje, po apsilankymo šiose šalyse teigia Elvinas Jankevičius, vidaus reikalų viceministras. Be to, atsakingos institucijos jau nusibrėžė pageidavimų gaires.

„Dėl saugumo patikrinimo vykome į tas šalis, mums buvo svarbu logistika: kaip bus atskraidinami žmonėms, ar jie bus lydimi, kaip mes galėsime užtikrinti saugumą, susipažinti su žmonėmis, kurie dalyvauja pabėgėlių pergabenimo procese“, – aiškina viceministras.

Anot jo, pabėgėlių atranka prasidės tada, kai Graikijos ir Italijos valdžia pradės standartinę procedūrą ir suformuos žmonių sąrašą, kurie galės būti perkelti į Lietuvą. Tada mūsų šalis galėtų pradėti tikrinti, ar sąraše esantys žmonės atitinka saugumo ir sveikatos reikalavimus. Patikslintą sąrašą dėl pavojingų ligų dar turi pateikti Sveikatos ministerija.

Prioritetas šeimoms

Ponas Jankevičius sako, kad labiausiai norima gauti ne pavienius asmenis, o šeimas.

„Labiausiai norime gauti šeimas. Būtų privalumas, kad jie mokėtų bent vieną iš ES kalbų arba tų, su kuriomis kalbančiomis šalimis mūsų siena ribojasi. Taip pat norime, kad jie būtų iš skirtingų Sirijos regionų“, – dėsto viceministras.

Anot jo, kaip bus sudaromas sąrašas žmonių, kurie kaip prieglobsčio prašytojai galėtų atkeliauti į Lietuvą, kol kas nėra aišku, tačiau tikimasi, kad šie asmenys bus iš anksto supažindinami su šalimi, į kurią bus siunčiami. Tiesa, jiems gali būti suteikti leidimai laikinai gyventi, todėl vėliau reikės svarstyti ir dėl jų pratęsimo arba panaikinimo.

„Gali būti, kad Migracijos departamentas suteiks jiems papildomą apsaugą ir leidimą laikinai gyventi, kuris veiks 2 metus, o po to bus svarstomas iš naujo“, – aiškina viceministras.

Pasilikimas Lietuvoje dar neužtikrintas

Baiminamasi, kad pabėgėliai iš karo niokojamos šalies gyvenimui pasirinks turtingesnes šalis už Lietuvą, pavyzdžiui, Vokietiją ar Daniją. Ponas Jankevičius aiškina, kad pradinis kontrolės mechanizmas jau yra sukurtas, tačiau tolimesnes priemones dar turėtų pateikti Europos Komisija.

Evelina Gudzinskaitė, Migracijos departamento vadovė, sako, kad priėmimo centre žmonių kiekis turėtų būti aiškus ir nekintamas, tačiau tolimesnės integracijos metu šios institucijos atsakomybės nebus.

„Mūsų tikslas yra kuo greičiau juos paleisti į integracijos sistemą. Kai jie bus perduoti į pabėgėlių priėmimo centrą, ten bus galima juos kontroliuoti, o žmones perdavus savivaldybėms tai nebebus mūsų kompetencija“, – sako p. Gudzinskaitė.

Vėliau atsakomybė už pabėgėlių išlaikymą Lietuvoje ir dotacijų kontrolę turėtų pereiti Socialinės apsaugos ir darbo bei Vidaus reikalų ministerijoms.

„Šiandien jie turi judėjimo laisvę ir gali važiuoti pasisvečiuoti į bet kurią Europos šalį, o jeigu jie išvažiuos iš čia ir neparkeliaus, tai negaus išmokų“, – sako p. Jankevičius.

Per 180 dienų pabėgėliai iš Sirijos 90 dienų turėtų praleisti Lietuvoje, kad gautų čia teikiamą paramą.

infogr.am::infogram_0_lietuviu_poziuris_i_pabegelius

infogr.am::infogram_0_prieglobscio_prasytoju_skaicius

infogr.am::infogram_0_ieskau_prieglobscio_prasymu_skaicius

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau