Socialinis modelis pasiekė Seimą, bet nežinia, kada jis bus priimtas

Publikuota: 2015-10-15
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Gigantiškos apimties socialinis modelis, naujai reglamentuojantis darbo santykius ir nustatantis socialinės sistemos reformos gaires, pagaliau pradėtas svarstyti Seimo posėdžiuose. Valdantieji tikina, kad bus siekiama bent jau pagrindinę socialinio modelio dalį – darbo santykių liberalizavimą nustatantį naują Darbo kodeksą (DK) – priimti dar šiemet, bet dalis politikų tuo smarkiai abejoja.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje buvo kelias valandas pristatomas dar šiemet birželį Vyriausybės pateiktas, bet daug ginčų tarp valdžios, verslo ir profesinių sąjungų sukėlęs darbo santykių liberalizavimą bei „Sodros“ pensijų sistemos pertvarką numatantis naujas socialinis modelis.

Jį sudaro net 44 įstatymų projektai, suskirstyti į 7 įstatymų blokus. Bene didžiausias ir daugiausiai diskusijų tarp socialinių partnerių keliantis naujasis DK, kurį sudaro daugiau kaip 260 straipsnių.

Pristatydama DK projektą Algimanta Pabedinskienė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė, pabrėžė, dabartinės realijos priverčia iš esmės reformuoti darbo santykių ir socialinės apsaugos sistemą. „Nuo 2003 m., kai buvo paskutinį kartą priimtas DK, labai daug kas pasikeitė. Reikalingos naujos darbo formos, nauji, lankstesni reikalavimai sutartims, kompensacijoms, darbo ir poilsio laiko reglamentavimui, profsąjungų teisėms bei daugybei kitų su darbo santykiais susijusiems dalykų“, – kalbėjo p. Pabedinskienė.

Ji tikino, kad priėmus naują DK dirbantieji pradės gauti realias išmokas, juos atleidžiant iš darbo, nes šiuo metu apie 80% žmonių išeina savo noru ir išmokų negauna. Ministrė taip pat įsitikinusi, kad priėmus įstatymus šalyje pradės augti darbo užmokestis.

Ji taip pat prognozavo, kad naujasis socialinis modelis leis nedarbą šalyje per ateinančius kelerius metus sumažinti nuo dabartinių maždaug 9-10% iki ne daugiau kaip 7%. Skaičiuojama, kad naujasis DK leis verslui įsteigti apie 80.000 naujų darbo vietų.

Tikisi priėmimo jau gruodį

Dalis pasiūlytų socialinio modelio įstatymų projektų, tarp jų ir DK, kaip planuojama, turėtų įsigalioti nuo 2016 m. Todėl valdančiosios koalicijos ir jos sudarytosios Vyriausybės atstovai tikisi, kad bus suskubta bent jau naująjį DK priimti per šių metų lapkritį ir gruodį.

Seimo opozicija pareiškė pritarianti Vyriausybės siekiui keisti DK, priimant įstatymus, „atitinkančius šiuolaikinius darbuotojų ir darbdavių poreikius“. Tačiau opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija paprieštaravo Vyriausybės pasirinktai naujojo socialinio modelio svarstymo ir pateikimo Seime skubotai procedūrai.

Konservatoriai siūlė priimti protokolinį nutarimą, kuriuo socialinio modelio pateikime daroma pertrauka ir Vyriausybė įpareigojama, kaip sakė Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius, „kokybiškai atlikti namų darbus“ – pakoreguoti socialinio modelio projektus pagal Trišalės tarybos sutarimus ir pagal Seimo teisininkų pastabas, kurių, kaip rašė VŽ, yra daugiau kaip pusantro šimto: „Reikalaujame skaidraus, viešo ir teisiškai preciziško proceso. Todėl Vyriausybei siūlome labai atsakingai spręsti DK pakeitimo įstatymų svarstymo ir priėmimo Seime klausimą. Taip pat prašome Vyriausybės pataisyti įstatymą, įtraukiant tiek Trišalės tarybos nuomonę, tiek Seimo Teisės departamento pastabas. Kai dabar Vyriausybė Seimui teikia tokį neišbaigtą, teisininkų sukritikuotą įstatymo projektą, kuriame nėra atsižvelgta į Trišalės tarybos sprendimus, susidaro įspūdis, kad Vyriausybė ir valdančioji koalicija jį sąmoningai nori numarinti Seime.“

Premjeras Algirdas Butkevičius atmetė tokius opozicijos priekaištus. „Nereikia pavyduliauti, kad būtent mūsų Vyriausybė pateikė tokį esminį dokumentą, kurį jau sveikina investuotojai. Mūsų žiniomis, netrukus tarptautiniai ekspertai iš Pasaulio banko ir kitų institucijų turėtų pateikti naujausią darbo santykių Lietuvoje vertinimą, vadovaudamiesi jau ir parengtu naujuoju socialiniu modeliu. Tai štai – vertinimas turėtų būti geriausias istorijoje“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Ragina svarstyti greitai

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ketvirtadienį pareiškė, kad socialinis modelio nagrinėjimas Seime turi vykti greitai. „Modelis yra labai svarbus šalies ateičiai, jos vystymosi perspektyvoms ir darbo santykių modernizavimui. Neabejoju, kad jo naudą pajus tiek darbuotojai, tiek darbdaviai. Jo nagrinėjimas Seime privalo būti greitas ir konstruktyvus. Esu įsitikinusi, kad socialinio modelio priėmimas taps milžinišku mūsų valstybės žingsniu į priekį“, – pranešime spaudai cituojama p. Graužinienė.

„Trišalėje taryboje buvo išsamiai kelis kartus apsvarstytas DK projektas ir rastas sutarimas dėl daugelio punktų. Iš 266 straipsnių sutarta dėl daugiau nei 85%, kiti liko politikų apsisprendimui. Liko nesuderinti klausimai, dėl kurių Trišalė taryba nerado bendro sutarimo, todėl būtent šitiems klausimams turėsime skirti didžiausią dėmesį. Neabejoju, kad svarstydami šias nuostatas mes turime vadovautis ir vadovausimės „saugumas už lankstumą“ principu, pagal kurį dirbančiųjų teisės ir saugumas nenukentės arba bus kompensuotas per kitus dalykus suteikiant užimtumo politikai daugiau lankstumo“, – pridūrė ji.

Anksčiau Seimo vadovė sakė, kad idealiausia būtų, jeigu Vyriausybė atsiimtų projektus ir juos pataisytų pagal Trišalės tarybos sutarimą.

Seimui priėmus svarstyti socialinį modelį, diskusijos dėl permainų darbo rinkoje ir pensijų srityje persikelia į parlamentinius komitetus. Juose bus analizuojami ir visi Trišalėje taryboje pasiekti susitarimai. Į plenarinių posėdžių salę DK ir kiti su socialiniu modeliu susiję projektai turėtų grįžti lapkritį.

Valdančiosios koalicijos politinė taryba rugsėjo viduryje yra susitarusi, kad naujas DK ir kitų įstatymų pataisos Seime bus priimtos.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau