Lietuvos biudžetas pirmąsyk atiduotas į EK rankas

Publikuota: 2015-10-15
Juditos Grigelytės (VŽ)  nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuva išsiuntė Europos Komisijai (EK) Finansų ministerijos parengtą, Vyriausybės patvirtintą ir Seimą netrukus turėsiantį pasiekti 2016 m. biudžeto projektą. Spalio pabaigoje laukiama EK pastabų, į kurias Lietuva privalės atsižvelgti, svarstydama biudžetą.

Šiemet eurą įsivedusi Lietuva pirmą kartą privalo siųsti EK preliminariai įvertinti savo parengtąjį biudžeto projektą. Tokią pareigą numato po ekonominio sunkmečio atnaujintos narystės euro zonoje taisyklės. Spalio 15-oji yra paskutinė diena, kai biudžeto projektas turi būti išsiųstas Komisijai. Tai ketvirtadienį ir buvo padaryta.

Per dvi savaites, tai yra iki spalio 29 d., EK turi pateikti savo pirminį biudžeto projekto įvertinimą. Pateiktąsias pastabas svarstys Lietuvos Vyriausybė ir Seimas, kuris, tikimasi, gruodį turėtų patvirtinti galutinį kitų metų biudžeto variantą. Jame turės būti atsižvelgta ir į EK pastabas.

Per lapkritį Komisija dar galės pateikti papildomas pastabas biudžetui. Jas taip pat turės įvertinti aukščiausios Lietuvos valdymo institucijos.

Finansų ministerijos parengtą 2016 m. biudžeto projektą Vyriausybė patvirtino jau rugsėjo pabaigoje. Pastarąsias dvi savaites projektas dar buvo tobulinamas, bet jau šį penktadienį galutinis jo variantas turėtų pasiekti Seimo posėdžių sekretoriatą.

Kitą savaitę, antradienį, Seimo plenarinių posėdžių salėje bus surengtas kitų metų biudžeto projekto pristatymas parlamentarams. Tada Seimas išeis dviejų savaičių trukmės „biudžeto nagrinėjimo atostogų“. Per šį laikotarpį, kol projektas bus narstomas parlamentiniuose komitetuose, eiliniai plenariniai posėdžiai rengiami nebus.

Lapkričio viduryje numatoma surengti pirmąjį biudžeto svarstymą Seimo posėdyje. Po to projektas sugrįš į Vyriausybę, kuri turės įvertinti visas pateiktas pastabas ir pasiūlymus, įskaitant ir gautus iš EK. Lapkričio pabaigoje arba gruodžio pradžioje turėtų įvykti antrasis Vyriausybėje patobulinto biudžeto projekto svarstymas Seime ir iki gruodžio vidurio turėtų įvykti galutinis parlamentarų balsavimas dėl jo patvirtinimo.

VŽ jau skelbė, kad 2016 m. valstybės biudžeto projekte numatyta, kad Europos Sąjungos parama Lietuvai lyginant su šiais metais sumažės 13,6% ir sudarys 2,006 mlrd. Eur. Valstybės biudžeto pajamos kartu su ES lėšomis sudarys 7,899 mlrd. Eur, kartu su savivaldybių biudžetais – 9,289 mlrd. Eur. Bendrosios valstybės ir savivaldybių biudžeto pajamos be ES paramos kitąmet turėtų augti apie 0,2%. Skaičiuojant su ES parama biudžeto pajamos kitąmet sumažės apie 4%.

Valstybės biudžeto numatomos išlaidos – 8,484 mlrd. Eur, kartu su savivaldybių biudžetais – 9,875 mlrd. Eur. Bendrosios išlaidos kitąmet lyginant su šiais metais padidės apie 2%.

Planuojamas valstybės biudžeto deficitas sieks 586 mln. Eur.

Lietuva yra įsipareigojusi, kad viešųjų finansų struktūrinis deficitas kitąmet neviršytų 1% bendrojo vidaus produkto, o nominalus – 1,3%. Tokie skaičiai ir yra numatyti kitų metų biudžeto projekte.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau