Politikai nesutaria, ar jau būtina apsispręsti dėl atominės

Publikuota: 2015-10-12
Algirdas Butekvičius, Lietuvos premjeras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Algirdas Butekvičius, Lietuvos premjeras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pagrindinių parlamentinių partijų politikai neranda sutarimo, ar būtina skubėti su apsisprendimu dėl branduolinės energetikos vystymo Lietuvoje. Pasigirdo pasiūlymų valdžiai atvirai pripažinti, kad naujos atominės elektrinės arba nebus niekada, arba bent jau artimiausią dešimtmetį.

Pirmadienį Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) surengtoje konferencijoje, kurioje su svarbiausių partijų vadovais diskutuota apie artėjančius Seimo rinkimus, daug dėmesio skirta energetikai. Diskusijų metu pripažinta, kad pastaraisiais metais nemažai padaryta stiprinant šalies energetinį saugumą – pastatytas Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalas, tiesiamos elektros ir dujų jungtys, imamasi statyti kogeneracines elektrines.

Bet dėl vieno svarbaus ir didelio projekto ateities politikų sutarimo nėra. Tai – konservatorių Vyriausybės inicijuotas Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas, kuris po 2012 m. įvykusio referendumo dėl jo ateities buvo faktiškai įšaldytas.

„Tenka apgailestauti, kad pastaruosius trejus metus sustabdytas ir neaiškios trukmės perspektyvai atidėtas apsisprendimas dėl VAE projekto. Sinchronizacija su Vakarais, atsijungimas nuo rusiškos elektros tiekimo sistemos, panašu, irgi nebus pakankamai sparti“, – diskusijoje sakė Gabrielius Landsbergis, opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas.

Konservatorių lyderiui antrino kitos opozicinės partijos – Liberalų sąjūdžio – vadovas Eligijus Masiulis: „Į neaiškią nuolatinio neapsisprendimo zoną esame įėję dėl VAE projekto. Turime būtinai artimiausiu metu apsispręsti, kaip užsitikrinsime pakankamą elektros gamybos generaciją.“

Jis kaltino dabartinę valdžią branduolinės energetikos vystymo vilkinimu. Be to, p. Masiulis nepateisinamu abejingumu vadino „akivaizdų nenorą leisti ieškoti skalūnų dujų Lietuvoje“.

Valdančiosios Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis neslėpė, kad dėl VAE statybos perspektyvų nesutariama su galimais partneriais iš Latvijos ir Estijos.

„Suprantu premjerą, kuris šiandien negali aiškiai atsakyti į klausimą dėl šio projekto perspektyvumo, nes mūsų partneriai estai ir latviai neprisijungia prie tos statybos. Tai gal tiesiai šviesiai pasakykim, kad per ateinančius penkerius ar daugiau metų neturėsime tokios elektrinės, o per tą laiką tarsimės su partneriais ir skaičiuosime, ar ją statytume vėliau. Galime įtraukti ją kaip planuojamą į atnaujintą Energetikos strategiją, tik kol kas be aiškių datų, kada galėtume tai įgyvendinti, nes iš tikrųjų nėra aišku“, – siūlė jis.

Ponas Mazuronis taip pat apgailestavo, kad Klaipėdoje pastatytasis ir pradėjęs veikti SkGD terminalas „yra labai brangus“. „Jo išlaikymo kaina yra problema, kurią turime spręsti“, – teigė politikas.

Premjeras Algirdas Butkevičius, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas, jam atsakė, kad dėl SkGD terminalo išlaikymo kaštų jau imtasi tam tikrų sprendimų ir priemonių, kurie leis sumažinti kainas: „Jau dabar SkGD terminalas faktiškai tapo regioniniu, nes ir latviams, ir estams yra skirtas, o vėliau ir lenkams galės tiekti dujas. Vyksta derybos su latviais dėl didesnių dujų kiekių įsigijimo iš šio terminalo.“

„O kalbant apie branduolinės jėgainės projektą – išties, mūsų energetikos ministras kalbasi su partneriais šiuo klausimu. Ir derasi. Štai ir šios savaitės pabaigoje jis vyks į Rygą, susitiks su Latvijos ekonomikos ministre, aptarinės su taip pat ir VAE projektą“, – teigė premjeras.

Bet jis negalėjo pasakyti konkrečios datos, kada galėtų būti apsispręsta dėl branduolinio projekto ateities. Tai esą priklausys nuo susitarimų su partneriais.

FOTOGALERIJA WEB LPK FOTO (23 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau