Grybauskaitė ragina Šveicariją daugiau investuoti Lietuvoje

Publikuota: 2015-10-06
Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė, ir Simonetta Sommaruga, Šveicarijos prezidentė. Roberto Dačkaus (president.lt) nuotr.
Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė, ir Simonetta Sommaruga, Šveicarijos prezidentė. Roberto Dačkaus (president.lt) nuotr.

Prezidentė viliasi, kad šveicarai sparčiau gausins šiuo metu kelis šimtus milijonų eurų siekiančias investicijas Lietuvoje, ypač naujųjų technologijų ir inovacijų srityse.

Apie tai antradienį su oficialiu vizitu Šveicarijoje apsilankiusi Lietuvos vadovė Dalia Grybauskaitė kalbėjo su šios šalies prezidente Simonetta Sommaruga.

Šio susitikimo metu, pasak prezidentūros pranešimo spaudai, daug dėmesio skirta Europos ir nacionalinio saugumo klausimams, pabėgėlių krizei bei Lietuvos ir Šveicarijos mokslo ir verslo bendradarbiavimui.

„Šveicarija pagal konkurencingumo indeksą – pirma pasaulyje, Lietuva šiemet pakilo į 36 vietą. Šveicariškas požiūris į verslo, mokslo ir gyvenimo kokybę pamažu prigyja ir Lietuvoje. Tvirtą pamatą turintis Lietuvos ir Šveicarijos mokslininkų, medikų ir verslininkų bendradarbiavimas padeda kurti konkurencingus, aukštosiomis technologijomis grįstus verslus, paslaugas ir produktus bei modernias darbo vietas mūsų žmonėms“, – pranešime cituojama p. Grybauskaitė.

Per pastaruosius trejus metus šveicarų investicijos Lietuvoje padvigubėjo ir pernai sudarė 490,2 mln. Eur. Šveicarijos verslas Lietuvoje investuoja į inžinerinę ir baldų pramones bei finansinę ir draudimo veiklą.

Bet, pasak Lietuvos prezidentės, dar daug neišnaudotų galimybių bendradarbiauti IT, inovacijų ir gamtos mokslų srityse.

Šveicarija Lietuvoje taip pat skiria finansinę paramą gimdyvių ir naujagimių priežiūrai gerinti, moksliniams tyrimams, skaitykloms įrengti, sudaro galimybes Lietuvos mokslininkams stažuotis ir dirbti Šveicarijoje. Pavyzdžiui, jau 11 metų Vilniaus universiteto ir Kauno technologijos universiteto fizikai ir IT specialistai dalyvauja didžiausiame pasaulyje moksliniame eksperimente – unikaliame Europos branduolinių tyrimų centre CERN.

Verslo ryšius tarp šalių padeda užmegzti ir stiprinti jau 10 metų Vilniuje veikiantys Šveicarijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai ir Šveicarijoje, Cugo mieste, įkurti Šveicarijos ir Lietuvos prekybos rūmai.

„Prezidentės taip pat aptarė pasikeitusią geopolitinę saugumo situaciją Europoje ir pasaulyje, vieniningo atsako į grėsmes ir gynybinių pajėgumų stiprinimo svarbą. Reaguodama į įvykius Ukrainoje, Šveicarija, nors ir nėra Europos Sąjungos narė, palaiko ir pati taiko sankcijas fiziniams, juridiniams asmenims bei keliems Rusijos bankams, draudžia karinės įrangos ir naftos gavybos technologijų eksportą į Rusiją“, – pranešė prezidentūra.

Šveicarija ypatingą dėmesį skiria nacionaliniam saugumui ir šalies gynybos stiprinimui. Šiuo metu gynybai Šveicarija skiria 7% šalies metinio biudžeto ir turi 137.000 šauktinių kariuomenę, investuoja į karinės technikos modernizavimą.

Prezidentės kalbėjosi ir apie būtinybę stiprinti Šengeno zonos apsaugą, priemones, kurios padėtų sureguliuoti chaotiškus pabėgėlių srautus: „Šalys yra pasirengusios priimti karo pabėgėlius, spartinti jų integracijos procedūras, tačiau pabrėžia būtinybę stiprinti ES išorės sienų apsaugą ir kovoti su nelegalios migracijos priežastimis.“

Šveicarija, kuri taip pat yra Šengeno zonos narė, pernai referendume pasisakė už migracijos ribojimą ir kvotų užsieniečiams įvedimą. Pasak p. Grybauskaitė, „labai svarbu, kad Šveicarija susitartų su ES dėl laisvo žmonių judėjimo, nes tai yra vertybė, kurią reikia išsaugoti“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau