Rytų Lietuvai – ne atskiras fondas, bet speciali programa

Publikuota: 2015-10-05
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Dalis ministerijų neskuba įgyvendinti specialiosios Rytų Lietuvai skirtos ekonominio ir socialinio vystymosi programos, nors tiek valstybės biudžeto, tiek ir europietiškų fondų lėšos tam yra skiriamos.

Tai konstatavo Vyriausybė, pirmadienį aptarusi, įgyvendinamos priemonės mažinti socialinius ir ekonominius skirtumus rytinėje Lietuvos dalyje, kur gyvena daug tautinių mažumų atstovų.

Vidus reikalų ministras Saulius Skvernelis pateikė Vyriausybei ataskaitą, kurioje išskiriama keletas stringančių projektų. „Jau pernai buvo patvirtinta programa, kaip tame regione tvarkyti įvairius objektus, kaip skatinti darbo vietų kūrimą, verslumą ir taip toliau. Kai kas neįvykdyta, todėl ir atkreipiamas dėmesys, kad reikėtų paskubėti. Pastabų dėl to reiškiama kelioms ministerijoms. Pavyzdžiui, Aplinkos ministerijai pasakyta, kad neskubama sutvarkyti kai kuriuos sąvartynus Rytų Lietuvoje, Kultūros ministerijai – dėl kai kurių dvarų rekonstrukcijos, Švietimo ir mokslo ministerijai – dėl regioninėms priemonėms skiriamų palyginti didelių asignavimų įsisavinimo“, – vardijo vidaus reikalų ministras.

Anot jo, Vyriausybė pavedė ministerijoms artimiausiu metu ištaisyti pastebėtas klaidas įgyvendinant Rytų Lietuvos integracijos programą: „O jeigu ministerija mato, kad neįmanoma kažko įgyvendinti, turi pasiūlyti alternatyvas. Visi terminai sietini su Europos Sąjungos finansine perspektyva iki 2020 m.“

Vyriausybė pranešime teigiama, kad „28 mln. Eur – tiek ES struktūrinių fondų ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų skirta projektų įgyvendinimui tautinių mažumų gausiai gyvenamose Rytų Lietuvos savivaldybėse vien pagal Vidaus reikalų ministerijos administruojamas programos priemones.

Siekdamas šiam regionui skirti ypatingą dėmesį, Vyriausybė gausiai tautinių bendrijų gyvenamų savivaldybių socialinės ir ekonominės plėtros skatinimą išskyrė kaip vieną iš 2016 m. savo prioritetinių krypčių.

Pranešime teigiama, kad ekonominio ir socialinio atotrūkio mažinimui tautinių mažumų gausiai gyvenamose Rytų Lietuvos savivaldybėse bus nukreiptos didelės 2014–2020 m. ES ir nacionalinės investicijos. Jos ateis į tikslinėmis teritorijomis išskirtus Šalčininkus, Baltąją Vokę ir Eišiškes (Šalčininkų r.), Švenčionis, Švenčionėlius ir Pabradę (Švenčionių r.), Lentvarį ir Rūdiškes (Trakų r.), Maišiagalą, Nemenčinę ir Juodšilius (Vilniaus r.) bei Visaginą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė maždaug prieš metus siūlė pasvarstyti, ar sprendžiant Rytų Lietuvos ekonominio atsilikimo nuo likusios šalies teritorijos problemas, nederėtų įsteigti specialų tam skirtą fondą, iš kurio būtų skiriamos lėšos tokių ekonominių ir socialinių skirtumų mažinimui. Bet Vyriausybė atmetė tokį pasiūlymą, tvirtindama, kad Rytų Lietuvos problemų sprendimas finansuojamas pagal specialias iš ES ir nacionalinio biudžeto finansuojamas programas, todėl atskiro fondo nereikia, nes jo išlaikymas ir administravimas irgi kainuotų tam tikrus pinigus, kurie galėtų būti panaudoti įgyvendinant integracinius ir ekonominės situacijos gerinimo projektus Rytų Lietuvoje.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau