Valstybės kontrolė: savivaldoje trūksta finansinės tvarkos

Publikuota: 2015-10-02
Valstybės kontrolė teigia, kad savivaldybės dažnai nemoka tvarkytis su finansais, skiriamais kelių duobėms lopyti. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Valstybės kontrolė teigia, kad savivaldybės dažnai nemoka tvarkytis su finansais, skiriamais kelių duobėms lopyti. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Šalies vietinės valdžia turi įvairiausių su finansais susijusių problemų – planuojant biudžetus, tvarkant įsiskolinimus, skirstant kai kuriuos asignavimus, pvz., keliams lopyti, diegti žmonių informavimo apie ekstremalias situacijas sistemas ar mokiniams maitinti. Seimas, Vyriausybė ir kai kurios ministerijos raginamos padėti savivaldybėms spręsti šias problemas.

Valstybės kontrolė penktadienį pranešė baigusi visų 60-ties savivaldybių valstybinį auditą. „Valstybės kontrolės auditoriai nustatė sistemines problemas savivaldybių biudžetų planavimo ir paskirstymo, skolinimosi, mokinių nemokamo maitinimo organizavimo, civilinės saugos užtikrinimo, kelių ir gatvių priežiūros, savivaldybių vidaus sandorių bei finansinių ataskaitų parengimo srityse“, – rašoma kontrolierių išplatintame pranešime spaudai.

Auditoriai konstatavo, kad savivaldybių biudžetų pajamų planavimo ir paskirstymo principai turėtų būti peržiūrimi. Turi būti tobulinamas ir tai reguliuojantis metodikos įstatymas: „Nors nuo 2015 m. įteisinta galimybė didėti savivaldybių biudžetų pajamoms dėl ekonomikos augimo, o daliai metodikos nuostatų parengti pakeitimai, tačiau savivaldybių ekonominiai ir finansiniai bei veiklos rodikliai nevertinami ir neturi įtakos savivaldybių biudžetų pajamų didinimui ar mažinimui.“

Valstybės kontrolės nuomone, tobulintinas ir savivaldybių skolų valdymas. Savivaldybių statistinių ataskaitų duomenimis jų skola 2014 m. pabaigoje siekė 581,5 mln. Eur, tačiau šie duomenys nerodo teisingos informacijos, nes minėtose ataskaitose nebuvo parodyta 12,86 mln. Eur finansinės nuomos įsipareigojimų.

„Savivaldybėms nustatyti papildomi skolinimosi limitai, gali riboti būtinų investicinių projektų, kurie yra svarbūs vietos bendruomenėms, įgyvendinimą“, – teigiama pranešime spaudai.

Savivaldybėms vis dar sudėtinga parengti ir konsoliduotąsias finansines ataskaitas, o neteisingais jų duomenimis negali pasinaudoti išorės vartotojai, duomenys nenaudojami ir savivaldybėse priimant sprendimus dėl išteklių paskirstymo ir jų naudojimo teikiant viešąsias paslaugas.

Valstybės kontrolė savivaldybėse pasigedo vaikų nemokamo maitinimo kokybės kontrolės, o 1,3 mln. Eur vaikų nemokamam maitinimui skirtų lėšų buvo panaudota pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą.

Pasak valstybės auditorių, „savivaldybėms sunkiai sekasi įgyvendinti ir civilinei saugai keliamus tikslus: esant ekstremaliai situacijai turimomis priemonėmis galima perspėti tik 51,5% gyventojų, nepakankamai pasirengta valdyti gresiančias ar susidariusias ekstremaliąsias situacijas, apsaugoti gyventojus pavojaus atveju“.

„Savivaldybėse trūksta kompleksinio požiūrio ir į vietinės reikšmės kelių plėtrą, investicijų planavimą ir projektų atranką, o dalis lėšų investicijoms į vietinės reikšmės kelius skiriama nerengiant investicijų projektų. Netinkamai tvarkoma ir lėšų, gautų už parduotą valstybinę žemę, apskaita, dėl to ne visais atvejais aišku, ar savivaldybės lėšas naudojo laikantis teisės aktuose nustatytų prioritetų“, – konstatuoja kontroleriai.

Jie turėjo pastabų ir dėl vidaus sandorių: „Savivaldybių sprendimai įsigyti paslaugas ne konkurso tvarka iš valdomų įmonių turi įtakos konkurencijai ir viešųjų finansų panaudojimo racionalumui, o kai kuriose savivaldybėse tai tapo priemone atidėti apmokėjimą kontroliuojamoms įmonėms vėlesniam laikotarpiui.“

„Apie savivaldybėse nustatytas problemas informuotas Seimo Audito komitetas, Kaimo reikalų komitetas, Vyriausybės kanceliarija, rekomendacijos spręsti sistemines problemas savivaldybėse pateiktos Finansų, Vidaus reikalų, Susisiekimo ministerijoms“, – pranešė Valstybės kontrolė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau